Vergi, ceza ve harçlara yüzde 36,20 zam

Bu yıl için yeniden değerleme oranı yüzde 36,20 olarak tespit edildi. 2022 yılının ilk günü yüzde 36,20’lik vergi, ceza ve harç zamlarıyla uyanacağız.

EKONOMİ 27.11.2021, 07:19
Vergi, ceza ve harçlara yüzde 36,20 zam
banner257

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğde, Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddesinde, yeniden değerleme oranının, yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında (ekim ayı dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun yurt içi üretici fiyat endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu belirtilerek, bu oranın Bakanlıkça Resmi Gazete ile ilan edileceği hükmünün yer aldığı ifade edildi.

Bu kapsamda, yeniden değerleme oranının 2021 için yüzde 36,20 olarak tespit edildiği aktarılan tebliğde, söz konusu oranın 2021 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacağı kaydedildi.

Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda yer alan vergi, harç ve ceza tutarları belirlenen yüzde 36,20 oranında artacak.

ERDOĞAN’IN DÜŞÜRME YETKİSİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu rakamı düşürme ve artırma yetkisi bulunuyor. Ancak değişiklik olmaması durumunda yeni yılda Motorlu Taşıtlar Vergisi, ehliyet-pasaport harçları ve trafik cezaları bu oranda artış gösterecek.

2022 yılında uygulanacak olan vergi, harç ve ceza tutarları, yıl sonunda Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından son şeklini almış olacak.

Yorumlar (6)
xxl 2 ay önce
eeeeh artık asgari ücretede 36 zam yaparsınız
Hep Doğrusöyler 2 ay önce
Sesli güldüm.
Tuğba 2 ay önce
4000 tl yapıcılar ede bekle
Çok şükür 2 ay önce
İşçiye, memura TÜİK in enflasyonu olan yüzde 19 zam, vergiye ve cezalara gerçek enflasyon olan yüzde 36 zam. Demek ki neymiş ülkede gerçek enflasyon yüzde 36 imiş. İster inanın ister inanmayın ben demiyorum, maliye bakanlığı diyor
Hamdi PAKSOY 2 ay önce
Hiçmi ALLAH korkunuz yok, bu ne ya...
hacı emmi 2 ay önce
memura da o vakit yüzde 36 zam yapılır. adalet ve kalkınma...
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı