Bayraktar, Kanal 7'de katıldığı programda, enerji tarifelerindeki artışın nedenlerine değindi. Pandemi sonrası emtia fiyatlarındaki yükselişin ve enerji maliyetlerindeki artışın elektrik fiyatlarına yansıdığını belirten Bakan Bayraktar, döviz kurundaki değişimlerin de bu süreçte önemli bir faktör olduğunu ifade etti.

Bakan Şimşek: 'Türkiye'deki Asgari Ücret, Gelişmekte Olan Ülkelerden Yüksek' Bakan Şimşek: 'Türkiye'deki Asgari Ücret, Gelişmekte Olan Ülkelerden Yüksek'

"Zaman zaman soruluyor, niye benzin fiyatları Türkiye'de düşmüyor? Çünkü ürünlerimizde döviz fiyatı da önemli bir etken. Pandemi sürecinden itibaren vatandaşlarımıza destek programları uyguladık ve bu şekilde fiyat artışlarının etkisini minimize etmeye çalıştık," dedi.

Destek Programları Devrede

Bayraktar, yüzde 38'lik elektrik zammının ardından devletin elektrik ve doğal gaz faturalarına sağladığı destekleri de vurguladı. Elektrik faturalarında devletin yaklaşık 291 milyar lira, doğal gazda ise 293 milyar lira destek sağladığını belirterek, "Toplamda 20 milyar dolara yakın bir destekten bahsediyoruz. Temmuz ayındaki düzenlemeyi yapmasaydık, destek miktarı 584 milyar liraya ulaşacaktı," şeklinde konuştu.

Bayraktar, günümüzde bir 1000 liralık elektrik faturasının 600 lirasının, doğal gazda ise 700 lirasının devlet tarafından karşılandığını belirtti. "Vatandaşlarımızın bu süreçten en az etkilenmesi için elimizden geleni yapıyoruz," dedi.

Bakan Bayraktar'ın açıklamaları, elektrik zamları konusunda kamuoyunu bilgilendirmeyi ve devletin sağladığı destekleri vurgulamayı amaçlıyor.