Ali Öztunç kürsü konuşmasında eğitim sistemini eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM’de yaptığı kürsü konuşmasında eğitimde yaşanan sorunları konu aldı.

Genel 28.06.2019, 15:20
Ali Öztunç kürsü konuşmasında eğitim sistemini eleştirdi
banner257

CHP’nin Atom Karınca lakaplı çalışkan vekili Ali Öztunç, Meclis’te kürsüye gelerek öğretmenlerin sorunları anlattı ve mevcut sıkıntıların bir an önce çözülmesi talebinde bulundu.

Vekili olduğu Kahramanmaraş özelinde eğitimde Türkiye’nin fotoğrafını çeken Öztunç, yap boza dönen eğitim sisteminden sendikalı öğretmenlere reva görülen haksızlıklara kadar, son dönemde artış gösteren pek çok konuya dikkat çekti.

Öztunç’un Konuşması Aynen Şu Şekilde;

“HER BAKAN KENDİNE GÖRE BİR EĞİTİM SİSTEMİ GETİRİYOR!”

“Teşekkür ederim Sayın Başkanım. Sizleri saygıyla selamlıyorum.

Bir toplumun gelişmesi için ilk adım eğitimle başlar, eğitimin gelişmesi gerekiyor ama maalesef ülkemizde sadece AK PARTİ hükûmetini kastederek söylemiyorum- geçmişten bugüne kadar eğitim sistemimiz bir türlü oturmadı, bir türlü oturtamadık. Dünyada Avrupa bunu oturttuğu için belki de başarılı oldu ama bizde oturmuyor. İktidar değişiyor, gelen iktidar kendine göre bir eğitim sistemi getiriyor; aynı iktidar içerisinde, on yedi yıldır AK PARTİ iktidarında olduğu gibi, gelen her bakan kendine göre bir eğitim sistemi getiriyor ve bu işin acısını kim çekiyor? Öğrenci çekiyor, veli çekiyor.

Bakın, az önce Yalova milletvekilimiz bir yılını değerlendirdi Sayın Bakanın. Geçmişte yapılırdı, keşke her bakan "bir yıllık icraatım, yaptığım, yapamadığım, yapacağım" diye bir basın toplantısı düzenleyebilse. Geçmişte yapılırdı artık yapılmıyor. Ben, onun aksine şöyle düşünüyorum: Geçmişteki AK PARTİ'li millî eğitim bakanlarına göre belki de en başarılısı şu anki bakandır yani en azından mesleğin içerisinden geliyor, mesleği tanıyor. Ve ne yapmak gerekir? Bugünlerde, işte, revizyon, hükûmette revizyon konuşuluyor, umarım Millî Eğitim Bakanı bu arada gitmez çünkü geçmişteki bakanlara bakarsak bu bakanın, ben şahsen, başarılı olduğunu düşünüyorum.”

“SENDİKALI ÖĞRETMENLER İHRAÇ EDİLDİ, BAŞARI DÜŞTÜ”

“Arkadaşlar, benim ilim Kahramanmaraş geçtiğimiz yıl LGS sınavında 35'inci sıradaydı, Türkiye 35'incisiydi. Ama size ben başka bir bilgi vereyim: TEOG sınavlarında Nurhak ilçemiz bölge 1'incisiydi, bu yıl berbat durumda. Niye, biliyor musunuz? Oradaki EĞİTİM-SEN'li öğretmenler ihraç edildiği için, Nurhak'ta, Elbistan'da, Pazarcık'ta EĞİTİM-SEN'e üye öğretmenler. Suçu ne? Sendikal örgütlenmeye girmiş, anayasal haktır bu. Ne yapmış? O sendikanın doğrultusunda bir eyleme katılmış. Eyleme katılır sendikalı, çok doğaldır bu, olabilir bu arkadaşlar. Gitmiş, eyleme katılmış, "Vay, sen bu eyleme katıldın, ihraç edileceksin." Yanlış oldu, Nurhak'ta ihraç edilen öğretmenlere haksızlık yapıldı. Suçu varsa bir adamın mahkemeyle sabittir ki bunların tamamına yakını da beraat etti, hatta hakkında dava açılmayanlar da var. Ben bu EĞİTİM-SEN'li öğretmenlere yapılanın haksızlık olduğunu düşünüyorum. “

“YENİ BİR DEĞERLENDİRMEYLE GERİ DÖNEBİLİRLER…”

“Bunlar çok başarılı öğretmenlerdi, bunlar o ilçede sadece öğretmenlik yapmıyorlardı, çocuklara sadece ders vermiyorlardı, ders anlatmıyorlardı, aynı zamanda onlarla arkadaş gibi davranıyorlardı ama baktığımız zaman maalesef bu öğretmenler ihraç edildi, yanlış oldu. Geri dönebilirler mi? Evet, geri dönebilirler. Bu konuda Hükûmetin EĞİTİM-SEN'li öğretmenlerle ilgili olsun, diğer öğretmenlerle ilgili olsun tekrar baştan sona bir değerlendirme yapması gerekiyor. Acaba bunların suçu var mı yok mu? Kurunun yanında yaş da yandı mı diye bakılması gerekiyor. Bakın, bu son seçimlerde aslında bir yandan da böyle bir mesaj geldi, size de çok geliyordur sevgili milletvekilleri, iktidar milletvekillerine daha çok geliyordur. "Oğlum öğretmen, işte, şu oldu." Bir yıl yurtlarında kalmış öğrenciyken. "Ne yapayım? Garibandım." diyor ama ondan sonra ihraç edildi. Belki bunların arasında gerçekten masum, hiçbir ilgisi olmayan insanlar vardır, öğretmenler vardır, bunu bir değerlendirmeni"zi tavsiye ederiz. 3600 sözü vardı öğretmenlere, maalesef 3600 sözü de gerçekleşmedi.“

“ENGELLİ OKULUNA İHTİYAÇ VAR”

“Bizim Elbistan ilçemizde engelli okulu isteniyor. AK PARTİ'nin değerli Kahramanmaraş milletvekillerine sesleniyorum, engelliler için bir okul yapılması ihtiyaçtır, istek var, talep var. Bu konuda eğer bir adım atarsanız çok mutlu oluruz.”

“REKTÖR VAR, OKUL YOK!”

“İstiklal Üniversitesi kuruldu Kahramanmaraş'ta. Sütçü İmam Üniversitesinden sonra ikinci üniversitemiz ama tabela üniversitesi gibi oldu; rektör var, daha okul yok. Nasıl yapılacak, yeri nasıl olacak, bu konuda da İstiklal Üniversitesinin kısa süre içerisinde geliştirilmesi için size biz de destek olabiliriz, ne gerekiyorsa -bizim üzerimize düşen- hep beraber yapabiliriz ama İstiklal Üniversitesi bizim şehrimizi büyütecektir, ben buna inanıyorum.”

“HALK EKMEKTE YAŞANAN SIKINTILAR ORTAYA ÇIKIYOR”

“Bir başka konuya gelmek istiyorum: Bakın, yerel seçimler yapıldı. Her belediyenin şirketi var. Belediyenin şirketini yöneten yöneticiler var. Bunları belediye başkanları atıyordu; Ankara'da Melih Gökçek atıyordu, İstanbul'da Kadir Topbaş Bey atamıştı. Şimdi, seçim kaybından sonra "Bu belediye şirketlerinin yönetimlerini, hayır, belediye meclisi seçecek." deniyor. Ya, on yedi yıldır, yirmi dört yıldır, yirmi beş yıldır siz yapıyordunuz, o zaman neden yapmadınız, düzeltmediniz de -bu yanlış ise- bugün niye bunu yapıyorsunuz diye insan merak ediyor. Soruyoruz ama ortaya çıkıyor; Halk Ekmekte yapılanlar. Şimdi, Ankara'da vatandaşın gidip temiz ekmek aldığı, daha ucuza ekmek aldığı firma, yer Halk Ekmek. Halk Ekmekte maalesef usulüne uygun kurul yapıldığı hâlde ticari sicil onaylamıyor.”

“GENEL MÜDÜR YARDIMCISI AK PARTİ KOGRELERİNE EKMEK GÖNDERMİŞ”

“Şimdi, Halk Ekmek maalesef ciddi sıkıntı yaşıyor. Yani, AK PARTİ'li belediyeydi, CHP'li belediyeye geldi, yarın CHP'li başka biri gelebilir, belki siz gelirsiniz tekrar ama ezilen aşağıda vatandaş oluyor arkadaşlar, yanlış yapıyorsunuz. Vatandaş gidip ekmeğini daha ucuza alabiliyordu. Bakıyorsun, Halk Ekmekte bugün soruşturma açılmış. Halk Ekmeğin mevcut Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı AK PARTİ kongrelerine ekmek göndermiş, çıkmış ortaya, tek tek yazıyor, kalem kalem " İlçe kongresine şu kadar, seçim bürosuna bu kadar" diye. Bu yanlış değil mi? Bu soruşturma da mutlaka önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır. “

“TRT CHP’Lİ VEKİLLERİ EKRANA ÇIKARMIYOR”

Ben sonra olarak... Sayın Özlem Zengin Hanımefendi demin TRT'yle ilgili konuşmuştu. Evet, doğru, dediniz ki: "Ya, dün bir bugün iki, biz artık yeni çıkıyoruz." dediniz. Evet, çıkıyorsunuz; on yedi yıldır biz çıkamıyoruz. Siz kendiniz için istemediğiniz bir şeyi başkası için de istemeyin. Çıkarmıyorlar Özlem Hanım, çıkarmıyorlar. TRT'ye CHP milletvekilleri çıkamıyor. Geçmişte siz çıkamıyordunuz, doğru, Refah Partisi döneminde sizi çıkarmıyorlardı, doğru ama bugün de bizi çıkarmıyorlar; aynı hesap. O zaman yapılan yanlışsa bugün yapılan da yanlıştır, bunu da söylemek gerekiyor diyor, teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.

Yorumlar (8)
EDELER 12 ay önce
ARKADAŞLAR İŞİN İÇİNDEN BİRİ OLARAK DİYORUM Kİ KMARAŞTA KIRSAL BÖLGELERDE KADROLU ÖĞRETMEN YOKLUĞU ÇEKİLMEKTE. HABER46 BU DURUMU BİR ARAŞTIRIN. GERÇEKTEN 300 400 ÖĞRENCİSİ OLUPTA 2 VEYA 3 TANE KADROLU ÖĞRETMENİ OLAN OKULLAR VAR. KALEKAYA SADIKLI YUSUFLU GÖLPINAR LOMLAR BU OKULLARDA Kİ BAZILARI ORTAOKUL HEPİ TOPU 3 TANE KADROLU ÖĞRETMEN VAR. TEKİR BÖLGESİNDE DE DÖNGEL ÇEVREPINAR ÇAĞLAYAN ÇUKURHİSAR KUMARLU BURALARDA İSE TOPLASANIZ 10 TANE ZOR. LÜTFENN BU KONUYU HABERLEŞTİRİP KAMUOYU OLUŞTURUN. BERTİZDEN HABERİM YOK. LÜTFENNNNNNN
Arkadaş 12 ay önce
Maraş ücretli öğretmen kaynıyor. Kalite ondan yok. Acilen maraş vekilleri bu konuya el atmaları gerekir. Maraş 2.hizmet bölgesi. 2nin 4.5.ve6.alanlarında kadrolu yok denecek kadar az. Bu alanlar genelde köy ve kasabalar. Maraş en azından Sözleşmeli ilk atamaya açılmalı. Neden doğuya verilir bu öncelik urfadan ne farkımız var yahu?
türkoğlulu 12 ay önce
maraş 64. sırada milli eğitim müdürünü değiştiren vekil hanım paniklemiş basın açıklaması yapma gereği duymuş 15. sırada diye yüzde seksenlik kısmı silmiş onu saymıyor maraş 64. sırada ise sorumlusu kendisi bu arada türkoğluna ilçe müdürü atamışlardı adam sınıftan alıp müdür yaptılar hani liyakat nerde. Türkoğlu ilçemiz son sırada vekilde türkoğlundan bir el atsa türkoğlunun eğitimine adam torpilli gerçi vekillerin gücü yetmiyor. gerçi vekil türkoğlulu ama ankarada oturuyor.
FALAN FİLAN 12 ay önce
LGS SIRALAMAMIZ 64.SIRADA DİN KÜLTÜRÜ SINAVINDA 61. SIRADA BU KONU HAKKINDADA BİRŞEYLER SÖYLESEYDİ MEMNUN OLORDUK
??? 12 ay önce
Gonuşmuş gene atomik :)
Hüseyin Akar 12 ay önce
Sadece eleştiri var. Çözüm önerin ne ???? YOKPlan proje strateji varmı ???? YOK
EDELER 12 ay önce
çözüm önerisi belli kadrolu ve sözleşmeli ilk atamaya kahramanmaraş ı açmak. bu olmadan olmaz. öğretmen kalitesi çok çok önemli. hiç bir materyal sistem vb. öğretmen kalitesinin verdiğini ilimize veremez. maalesef ilk atama doğuya açılmakta. genç idealist öğretmenler doğuya gitmekte. ortalama bir sınıf öğretmeni maraşlı ise maraşa dönmesi mazeretsiz 7-8 seneyi buluyor. acill ilk atamaya maraş açılmalı.
Oğuz bey 12 ay önce
Ali Öztunç bey, sapla samanı birbirine karıştırmazsa, olaylara ve çözüm önerilerine birde ideolojik bakmazsa ........ gerçekten süper, olması gereken , sorunları net olarak belirten ve yerinde eleştiriler getiriyor... Ak Partili bir seçmen olarak kendisini tebrik ediyorum.
13°
açık
Günün Anketi Tümü
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Başarılı mı?
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Başarılı mı?
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:20
Güneş 05:05
Öğle 12:36
İkindi 16:28
Akşam 19:57
Yatsı 21:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20