Vatandaş ve esnaf Tarihi Maraş Kalesi'nin restoresi için kolları sıvadı!

Kahramanmaraş’ta bir çok esnaf ve vatandaş, daha estetik bir görünüm vermek adına Tarihi Maraş Kalesi çevresindeki mekanların restore edilmesi için talepte bulundu.

Genel 22.11.2021, 10:09 22.11.2021, 10:50
Vatandaş ve esnaf Tarihi Maraş Kalesi'nin restoresi için kolları sıvadı!
banner257
banner226

Manşet gazetesinin haberine göre, Kahramanmaraş'ın denizi olmadığı için turizm sektöründen çok fazla gelir elde edemese de özellikle kış aylarında Yedikuyular Kayak Merkezi, yaz ayında ise Başkonuş gibi Fırnız gibi doğal alanları ile  şehre gelir kaynağı oluyor. Öte yandan Kahramanmaraş’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerlerden biri de Tarihi Kahramanmaraş Kalesidir.

“TURİSTLERİN YAKLAŞIK YÜZDE 85’İ KALEYE GELİYOR”

Kale çevresinde hem evi hem de iş yeri bulunan Ahmet Orçan konuyla ilgili yaptığı açıklamada Kahramanmaraş’a gelen turistlerin yaklaşık yüzde 85’inin Kaleye geldiğini söyledi. Kale etrafının şu anki görünümünün işler acısı olduğunu belirten Orçan: “Buranın potansiyelinin artışı bizim için değer katar. Ben burada da otuyorum. Kale etrafımız bu şekilde olması içler acısı. Bir esnaf olarak buraya turistlerin gelmesi, gitmesi buranın güzelce tanıtılmasından memnuniyet duyarız. İsteriz ki devlet büyüklerimiz, belediyemiz bir çalışma yapsın buraları güzel bir şekilde tarihi görsellik kazandırmasını temenni ederiz. yöresel ürünlerin satılması sadece kapalı çarşı da bu satılacak bu yöresel ürünler bu kale bizim bir mirasımız.”

 

banner261
Yorumlar (3)
Ali 2 hafta önce
Her defasında Kıbrıs meydanı, kapalı çarşı olacak değil ya bir seferde kalenin etrafında ki iş yerleri restore edilsin.
Edeci 2 hafta önce
Yolu kapatıp çalışma yapsalar 5 yılda duvar öremezler o esnaf bir daha düşünsün
Ali 2 hafta önce
İki hafta önce kalenin altın da bulunan PTT şubenin önündeki çukura arabanın ön ili tekeri düştü ön düzene veya jantlar yamuldu, şimdi yolda giderken araba geziyor temiz 2 bin masrafı var yazık değilmi ??
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı