10 bin polis alımında son 23 mart !

Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Ayhan, "22. dönem POMEM başvuruları, 12 Mart'ta başlamış olup son 3 güne girmiş bulunmaktayız.

10 bin polis alımında son 23 mart !

Polis Akademisi  Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Ayhan, "22. dönem POMEM başvuruları, 12 Mart'ta  başlamış olup son 3 güne girmiş bulunmaktayız. An itibarıyla 23 bin 112  başvurumuz söz konusu." dedi. 

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine  (POMEM) 22. dönem için lisans mezunu 7 bin 200'ü erkek, 800'ü kadın ile ön lisans  mezunu bin 800'ü erkek, 200'ü kadın olmak üzere toplam 10 bin öğrenci alınacak.

Akademinin internet sitesinden e-Devletşifresiyle 12 Mart'ta  yapılmaya başlayan ön başvurular, 23 Mart'ta sona erecek.

Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Ayhan, polis alımı ve  Akademi faaliyetlerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Ayhan, "22. dönem POMEM başvuruları, 12 Mart'ta başlamış olup son 3  güne girmiş bulunmaktayız. An itibarıyla 23 bin 112 başvurumuz söz konusu.  Benim  adaylara tavsiyem, başvurularını son güne bırakmamaları. Çünkü aşırı yüklenme ve  yoğunluk nedeniyle sistemde çeşitli sorunlar yaşanabilmekte, kilitlenmekte. Bu  nedenle son günlere bırakmamalarını tavsiye ediyorum." diye konuştu.

Bazı sosyal medya hesaplarından ve internet sitelerinden polis  alımlarına ilişkin gerçeği yansıtmayan paylaşımlarda bulunulduğunu anımsatan  Ayhan, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığı internet siteleri  dışında yapılan hiçbir duyuruya itibar edilmemesi uyarısında bulundu.

"Son 2,5 yılda sınavlara 634 bin 843 kişi başvurdu"

6638 sayılı Kanunla yapılan değişiklikler sonucu 2015'ten itibaren  Polis Akademisi ve bağlı polis meslek eğitim merkezleri ile yüksek okullarında  yeni bir süreç başladığını belirten Ayhan, son 2,5 yılda 634 bin 843 kişinin,  akademi sınavlarına başvurduğunu söyledi.

Ayhan, 21. dönem POMEM'e yapılan başvuru sayısının 64 bin olduğunu  anımsatarak, şöyle devam etti:

"Bugün itibarıyla 22. dönem POMEM için 23 binli rakamlara ulaşmış  bulunmaktayız. Özellikle bu teveccüh, başvurudaki çokluk, bizi fazlasıyla memnun  ve mutlu etmekte. Sonunda şehadet olan bir işe böyle gönüllü gelmek için ülkesine  ve milletine hizmet edebilmek için gençlerimizin birbirleriyle yarışması bizi  gerçekten çok mutlu etmekte. Bu ilgiden büyük memnuniyet duymaktayız."

Sınavları kazanamayanlar için kendilerinin de üzüldüğünü ifade eden  Ayhan, "Kaybedenleri de kazananları da kendi evladımız olarak  görüyoruz. Bu işe  gönül vermiş, canını bu uğurda feda etmek için bu sınava başvurmuş herkes, ilk  aşamayı geçmiş demektir ama maalesef kadro belli. Birileri kazanıyor, birileri  kaybediyor. Sınavlar tabii devam etmekte. Onları da inşallah mümkün olduğu ölçüde  okullarımıza, teşkilatımıza kazandıracağız." dedi.

Ayhan, sınavların ön sağlık, fiziki yeterlilik ve mülakat olmak üzere  üç aşamadan oluştuğuna işaret ederek, adayların fiziksel ve psikolojik olarak  polislik mesleğini yapmaya hazır olmalarını çok önemsediklerini vurguladı.

Polis alımlarında geçmiş yıllarda, FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarınca  yapılan usulsüzlükler ve haksızlıkların bugün fazlasıyla ifşa olduğuna dikkati  çeken Ayhan, artık sınavların hiçbir aşamasında insan unsurunun olmadığını, ön  sağlıkta ölçümlerin elektronik cihazlarla yapıldığını, fiziki yeterlilik  aşamasında adayların performanslarının elektronik cihazlarla ölçülüp kameralar  tarafından kaydedildiğini, sözlü sınavda ise en ince detayına kadar tüm ölçme ve  değerlendirme kriterlerinin sınav dokümanlarına yansıtıldığını anlattı.

"Adaylar sakin olsun"

Bu sayede sınavlarda "hak yeme"nin önüne geçildiğini ve her şeyin  şeffaf olduğunu belirten Ayhan, "Arkadaşlara benim en büyük tavsiyem,  sakinliklerini korumaları, rahat olmaları. Bizler de bir dönem o mülakat  komisyonlarının önünden geçtik, en tepedekinden en aşağıdaki memuruna kadar.  Arkadaşların rahat ve sakin olması, kendilerine güvenmesi, hazırlıklı olarak  gelmeleri bizim en önemli önceliğimiz. Fiziki yeterlilik de ise parkurlar zaten  ilan ediliyor. Hazır olarak geldiklerinde ben başarılamayacak bir şey olduğuna  inanmıyorum." diye konuştu.

"2015'ten bu yana 56 bin 686 kişi teşkilata kazandırıldı"

Ayhan, 2015'ten itibaren 7 bin 346 komiser yardımcısı ile 49 bin 340  polis memurunu teşkilata kazandırdıklarını belirterek, yıl sonu itibarıyla  teşkilata kazandırılan komiser yardımcısı ve polis memuru sayısının ise 91 bine  ulaşacağını bildirdi.

Böylece teşkilata büyük katkıda bulunacaklarını ifade eden Ayhan,  "Özellikle FETÖ/PDY terör örgütünün teşkilatımızda yarattığı tahribat, bu  milletin çocuklarıyla büyük ölçüde telafi edilmiştir." dedi.

Ayhan, 22. dönem POMEM öğrencilerini yıl sonuna kadar mezun etmeyi  planladıklarını belirterek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı  doğrultusunda temmuz ya da ağustos gibi 23. dönem POMEM için alım yapılacağına  işaret etti.

Uluslararası eğitim faaliyetleri

Polis Akademisi Başkanlığının uluslararası alanda yürüttüğü eğitim  faaliyetlerinden de bahseden Ayhan, bugüne kadar 20 ülkeden toplam 3 bin 443  öğrencinin mezun edildiğini, halen 18 ayrı ülkeden 142 yabancı uyruklu öğrencinin  Akademi bünyesinde eğitim aldığını söyledi.

Güvenlik iş birliği anlaşmaları kapsamında 56 ülke emniyet personeline  Akademi olarak gerek Türkiye'de gerek yurt dışında eğitimler verdiklerini  belirten Ayhan, son olarak Sivas Polis Meslek Eğitim Merkezi'nden 242 Afganistan  uyruklu öğrencinin mezun olduğunu açıkladı.

Ayhan, Fırat Kalkanı Harekatı sonrasında, Özgür Suriye Ordusu  kontrolünde olan bölgelerde polis teşkilatının kurulması ve asayiş hizmetlerinin  sunulması için çeşitli okullarda 5 bin 396 Suriyeli polisin yetiştirildiği  kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224