Afşin-Elbistan Termik Santralleri Zehir Saçıyor

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrallerinin bugünün çevre koşullarına göre ve çevreye duyarlı üretim yapması gerektiğini söyledi.

Afşin-Elbistan Termik Santralleri Zehir Saçıyor

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrallerinin bugünün çevre koşullarına göre ve çevreye duyarlı üretim yapması gerektiğini söyledi.

Can, oda binasında düzenlediği basın toplantısında, sivil toplum kuruluşları olarak ilçedeki sorun olarak görülen her konuya önem verdiklerini belirtti.

Afşin'in sorunlarını dosya haline getirerek Ankara'da gerekli yerlere ulaştırdıklarını dile getiren Can, Afşin Vergi Dairesi Müdürlüğünde personel eksikliği bulunduğunu, buranın iyileştirilmesi konusunda gereken çalışmanın yapılacağı sözünü aldıklarını söyledi.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin 1970, B Termik Santrali'ninse 1988 yılı teknolojisine sahip olduğunu ifade eden Can, "Bu santraller günümüz çevre koşullarına göre üretim yapmıyor. Bu santrallerimizin en günümüz teknolojisiyle donatılıp çevre koşullarına göre üretim yapması gerekiyor. En önemli sorunumuz termik santralin yaydığı zehir. Kül demek basit kalacağı için zehir ifadesini kullanıyorum. Bu zehir, sadece soluduğumuz hava olarak karşımıza çıkmıyor, toprağımıza, oradan ürünümüze karışıyor. Önce biz bölge halkına, daha sonra ulaşabildiği her yere kadar ulaşıyor. Bu aslında bir bölge sorunu değil, ülke sorunudur." diye konuştu.

Can, termik santrallerin çevresel etkilerini de rapor haline getirerek yetkililere ulaştırdıklarını belirtti.

Yetkililerin de bu konuya duyarsız kalmadığına dikkati çeken Can, sorunun çözümünün birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilerek çözüleceğine inandığını kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asi
Asi - 10 ay Önce

Bu zamana kadar sessiz kalmakla hata yaptık toplum olarak çok duyarsız davranıyoruz tepkimiz milletçe halk ile toplu olarak duyurmalıyız geleceğimiz kötü çocuklar gençler ilerde hep kanser hastalığı ile uğraşacak ve bakıyorum burda sadece bir tane yorum var ne diyelim ki susuyoruz

Abdullah  akar
Abdullah akar - 10 ay Önce

Bizler kalkınmak için özellikle özverili ve duyarlı sağlıklı olmayı her şeyin üstünde görmek vazgeçilmez durumdur vatan insanın ocağında huzur dolu olmak herkesin degerleridir

Ekşioğlu imdat
Ekşioğlu imdat - 10 ay Önce

Müdürüm iyi güzel soyluyorsunda maras da var mı insanin bir değeri??? Siyasetçileri cebini doldurma derdinde devlet desen beş yılda bir hatırlar halkı oda oy için

Alandar
Alandar - 10 ay Önce

Alandar dan çoğulhandan neden bilim insanı çıkmıyor? Kim var bunu protesto eden ki çocuklarımız bilinç dolu olsun! Heyhat atı alan Üsküdar ı geçmiş

Ahmet
Ahmet - 10 ay Önce

Çıkın sokaga protesto edelim deyin. Sessiz sessiz kir saçıyor demeyin.

SIRADAKİ HABER

banner122