Ali Öztunç'tan açıklama!

İhaleye açılan 766 saha hakkındaki belirsizlikleri hatırlatan Öztunç 'Bütüncül bir çevresel etki değerlendirmesi yapılmadan ihale yapılması hukuksuzluktur' diyerek açıklama yaptı.

GÜNCEL 14.08.2020, 13:49
Ali Öztunç'tan açıklama!
banner257

İhaleye açılan 766 saha hakkındaki belirsizlikleri hatırlatan Öztunç, “Müdürlüğün ihaleye açtığı bu sahalarda hangi madenlerin aranacağı ya da işletileceği belirsiz. Yine bu sahaların mera mı, orman mı, tarım alanı mı, doğal ya da arkeolojik sit alanları ya da su havzaları olup olmadıkları hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor” yorumunda bulundu.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç tarafından yapılan açıklama;

Bütüncül Etki Değerlendirmesi Yapılmalıdır.

İklim kriziyle mücadelenin daha acil olduğu bir dönemde, krizi daha da derinleştirecek eylemler sergileniyor. 68 ilde 766 maden sahası için yapılması ihale yapılıyor. Bir çok ilde birden fazla sahada arama ya da işletme faaliyetleri yapılacak. Hali hazırda bu illerde faaliyette olan maden tesisleri ve diğer kirletici tesisler mevcut ve bir çok şehir kuraklık, kirlilik vb. etkenlerle uğraşırken, yeni sahaların bütüncül çevresel etki değerlendirmesi, sağlık etki değerlendirmesi yapılmadan ihaleye açılması, ruhsatlandırılması hukuka aykırıdır. Ayrıca, doğanın sonu demektir.

İklim Krizine Karşı Acil Önlemler Alınmalıdır

arama sürecinde yapılacak olan sondajların da maden işletme kadar kirletici bir işlem olduğu bilinmektedir. İhalelerin; içinde sodyum, potasyum, lityum, iyot, bor tuzları gibi 100’ e yakın endüstriyel ham madde, linyit ve taş ömürü gibi enerji üretim hammaddeleriyle, altın, gümüş, alüminyum gibi metalik madenlerin yer aldığı 4. Grup Maden Grubunda olduğu ifade edilmektedir.

Ekolojik Mücadele ve Salgın ortamında iklim değişikliğine ve fosil yakıt kullanımına bağlı olarak solunum yolu hastalıkların arttığı bir ortamda madencilik faaliyetlerinin bu ölçüde yaygınlaştırılması tarım topraklarının temiz su kaynaklarının korunması ile çelişmektedir.

Artan insan nüfusunu besleyebilmek için doğal kaynaklar üzerindeki aşırı yük önümüzdeki 20 yılda iklim değişikliği, yeni bölgelerde yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan en önemli sorun olacak.

İklim değişikliği, aynı zamanda hastalık taşıyıcı mikrop ve virüslerin de mutasyonuna yol açmaktadır.

Sonuç olarak tüm Dünya’nın salgınla baş etmeye çalıştığı bir zamanda doğal değerlerimizin korunmasına özel bir önem verilmesi kanısındayız.

Yorumlar (7)
k.maraş 046 11 ay önce
adam haklı beyler...
maraşlı 11 ay önce
onu bunu boşversin de 12 şubat belediyesi yolsuzluğunda atom karınca kaç milyon baloncuk yuttu onu söylesin önce...?
Cehaletpar 11 ay önce
Chp nin en büyük icraatı:Hiçbirşey yapmamak yapanıda engellemektir.
bilgin 11 ay önce
Sayın Ali Bey
Sizin üyesi olduğunuz partinin ve sizin hangi amaca hizmet ettiğinizi biz çok iyi biliyoruz
Kaz dağlarına kilometrelerce uzakta ki Altın madeninin açılmasını Alman vakıfları ile birlik olup orman katliamı yapılıyor diye ortalığı ayağa kaldırarak engel olan fakat asıl orman alanlarını katlederek kimlere villa yaptırdığınızı çok iyi biliyoruz.
Çekin elinizi bu ülkenin kalkınması için yapılan çalışmalara engel olmaktan
siz gidip belediyelerinizin yaptırmış olduğu heykellere, şarkıcılara lgbt lilere aktardığınız milyonları hizmetten sayan işlerle uğraşın
Ali 11 ay önce
REKLAMLAR...
Messi 11 ay önce
Maden işletmesi yasaklanmalı...haklı Öztunç... yıllarca mücadelesini verdiler madenler ,yeraltı kaynakları açılmasın diye...haklı
baskan 11 ay önce
hocanın evine hırsız girmiş herkes hocayı suçlamış kimi pencereyi kapatmadın kimi kapıyi kapamadın hoca da bu hırsızın hiçmi suçu yok bunların hiçmi suçu yok
banner112
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:16
Güneş 05:03
Öğle 12:38
İkindi 16:30
Akşam 20:02
Yatsı 21:41