Aydın Eczacılar Odası: Medikal ürünler eczanelerde satılmaya devam edecek

Eczanelerin tabelalarında bulunan “medikal” ibaresinin kaldırılmasıyla ilgili bir açıklama yapan Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, “Medikal malzemeler, eczanelerden güvenle temin edilmeye devam edecek.” dedi."Medikal" kelimesinin,...

Aydın Eczacılar Odası: Medikal ürünler eczanelerde satılmaya devam edecek

Eczanelerin tabelalarında bulunan “medikal” ibaresinin kaldırılmasıyla ilgili bir açıklama yapan Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, “Medikal malzemeler, eczanelerden güvenle temin edilmeye devam edecek.” dedi."Medikal" kelimesinin,...

06 Şubat 2015 Cuma 15:43
Aydın Eczacılar Odası: Medikal ürünler eczanelerde satılmaya devam edecek
banner208
Eczanelerin tabelalarında bulunan “medikal” ibaresinin kaldırılmasıyla ilgili bir açıklama yapan Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, “Medikal malzemeler, eczanelerden güvenle temin edilmeye devam edecek.” dedi.

"Medikal" kelimesinin, günümüzde tıbbi malzeme satılan yerleri tanımlamak için kullanıldığını ve eczanelerin de tıbbi malzemelerin güvenle temin edildiği yerlerin başında geldiğini belirten Karaarslan, “Beş yıllık akademik eğitimin ardından eczacı unvanı alan eczacılar, ülkemizin en ücra köşelerine kadar yayılmış bir vaziyette ve hastaların kolaylıkla ulaşabileceği birer sağlık kuruluşu olan eczanelerinde, ilaç ve eczacılık hizmeti vermektedir. Eczaneler birer güven merkezi ve eczacılar halka en yakın sağlık danışmanı olup ilaç ve eczacılık hizmeti, ilacın yanında sağlığa ilişkin bütün ürünleri ve elbette yasayla satışına izin verilen medikal malzemeleri de kapsamaktadır. Son günlerde, eczanelerin vitrinlerinde ve tabelalarında bulunan 'medikal' ibaresinin, haksız rekabete yol açtığı öne sürülerek kaldırılması yönünde girişimler mevcuttur. Öncelikle serbest piyasa koşullarının hakim olduğu tıbbi malzeme pazarında rekabet elbette olacaktır ve bu rekabetten, tüketici olarak hastalarımız yarar sağlayacaktır. Kalitede ve fiyatta eczanelerle rekabet şansı olmayan tıbbi malzeme satış firmalarının olayı haksız rekabet olarak sunmasını ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun bu yönde görüş bildirmesini kabul edilemez buluyoruz.” dedi. Eczanelerde nelerin satılabileceğinin, 6197 Sayılı Eczaneler ve Eczacılar Hakkında Kanun’un 28. maddesiyle düzenlendiğini kaydederek, "İlgili maddede, 'Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen tıbbi malzemeler eczanede satılabilir.' ifadesi ile 12.04.2014 Tarih ve 28970 Ssayılı Resmî Gazete'de yer alan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik'in 42. maddesinde, 'Kapsamı kurumca belirlenen tıbbi malzemeler eczanelerde satılabilir.' ifadesi mevcuttur. Elbette ilgili yönetmelik gereği münhasıran sağlık meslek mensupları tarafından kullanılması ve uygulanması gereken cihazların eczanede satışı yapılamaz ama bu demek değildir ki eczanelerde hiçbir medikal malzeme satılamaz. Elbette eczacılarımızın eğitimini aldığı ve satmakta yetkin olduğu medikal malzemeler eczanelerde satılmaktadır ve satılmaya devam edecektir. Bu ürünlerin eczanelerde mevcut olduğu konusunda hastaları bilgilendirme amacıyla eczane tabela ve vitrinlerinde 'medikal' ifadesinin yer alması gayet doğaldır ve ilgili yasa ve yönetmeliklere de uygundur. Yasayla verilen haklar, bir genelgeyle geri alınamaz. Ülkemiz bir hukuk devletidir ve bu hususta gerekli hukuki girişimler, Türk Eczacıları Birliği tarafından yapılmış olup haklarımızın korunması yönünde sonuna kadar konunun takipçisi olunacaktır.” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225