Çığ tehlikesine karşı haritalar oluşturuyor

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü “Çığ Tehlike Haritaları” oluşturuyor. Haritalar ile çığ tehlikesi olan bölgeler belirlenecek ve söz konusu bölgenin yerleşime açılması durumunda bu haritalar göz önünde bulundurularak,...

Çığ tehlikesine karşı haritalar oluşturuyor

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü “Çığ Tehlike Haritaları” oluşturuyor. Haritalar ile çığ tehlikesi olan bölgeler belirlenecek ve söz konusu bölgenin yerleşime açılması durumunda bu haritalar göz önünde bulundurularak,...

26 Ocak 2015 Pazartesi 11:38
Çığ tehlikesine karşı haritalar oluşturuyor
banner208
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü “Çığ Tehlike Haritaları” oluşturuyor. Haritalar ile çığ tehlikesi olan bölgeler belirlenecek ve söz konusu bölgenin yerleşime açılması durumunda bu haritalar göz önünde bulundurularak, gerekli tedbirler alınacak.
Çığlar, Türkiye’deki dağlık alanlarda artan turizm tesisleri, HES yapıları, yollar ve enerji nakil hatları gibi faaliyetlerden dolayı can ve mal kayıpları bakımından önemli problemler oluşturuyor. Bu sebeple Orman ve Su İşleri Bakanlığı çığların oluşabileceği alanları belirlemek maksadıyla çığ tehlike haritalarını oluşturmaya başladı.
Bu çerçevede ÇEM Genel Müdürlüğü 2015-2016 yıllarında, birisi Trabzon Çaykara’da, diğeri ise Rize Elevit (Yaylaköy) Yaylası’nda olmak üzere 2 adet “Çığ Tehlike Haritası yapılacak. Buna ilaveten Orman Genel Müdürlüğünce Çoruh Havzası projesi kapsamında bütün havzayı kapsayacak şekilde çığ tehlike haritası oluşturması çalışmaları devam ediyor.

ÖNCELİKLE DOĞU KARADENİZ’DE OLUŞTURULACAK

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin dağlık kesimlerinde her yıl farklı büyüklüklerde çığ olayları meydana gelmesinden dolayı Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncelikle çığ haritalarını oluşturmaya bu bölgelerden başladı. Buralarda meydana gelen çığ olaylarından bir kısmı yerleşim yerlerinde can ve mal kayıplarına yol açabiliyor. Bu bakımdan gerek mevcut yapılaşmaların durumunu ortaya koymak, gerekse yapılması planlanan yerleşim yerleri, sanayi ve turizm tesislerinin çığ tehlikesi olmayan alanlara yapılmasını sağlamak maksadıyla, buralarda çığ tehlike haritasının yapılması önem taşıyor.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yazılı değerlendirmesinde, oluşturulacak çığ haritalarının can ve mal kayıplarının önüne geçmek için büyük önem arz ettiğini ifade ederek, “Bu haritaları oluşturmaya Doğu Karadeniz Bölgesi’nden başladık. Çünkü buralar çığ tehlikesi bakımından öncelikli yerler. Bugüne kadar tamamladığımız 14 çığ kontrol projesine ilaveten 2015-2016 yıllarında Rize bölgesinde bir adet çığ kontrol projesini daha tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.
Çığ kontrol projelerinin genellikle karayolları ve yerleşim yerlerinde hayata geçirildiğinin altını çizen Veysel Eroğlu “Bir risk azaltma faaliyeti olan çığ kontrolünde, rüzgâr perdesi, kar ağı saptırma duvarları, çelik kar köprüleri gibi tesisler inşa ediyoruz. Tesis edilen bu yapılar oldukça pahalı olmakla birlikte, uygulanan projeler ile meydana gelen çığ zararının en aza indirilmesi ya da tamamen önlenmesi hedefleniyor.” izahında bulundu.

4 ADET PROJE HAZIRLANDI

Bu güne kadar Trabzon-Uzungöl’de 4 adet, Rize-Ayder, Rize-Çamlıhemşin Yukarı Kavron, Erzurum-Bingöl Karayolu 81. Km, Trabzon Karaçam, Trabzon-Araklı Kayaiçi Köyü-Yetimoğlu, Trabzon-Çaykara-Demirkapı Yukarı Dursoğlu, Erzurum İli Tortum İlçesi Peynirli Köyü ile İspir İlçesi Başyurt köyü, Bolu-Yedigöller-Ayıkaya Mevkii ve Artvin İli Yusufeli İlçesi Yaylalar köyü çığ kontrolü projeleri hazırlandı.

3 ÇIĞ KONTROLÜ PROJESİNİN UYGULAMASI TAMAMLANDI

Çığ kontrol projelerinin ÇEM Genel Müdürlüğü ve OGM tarafından, uygulamasının ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirten Prof. Dr. Eroğlu “Şimdiye kadar hazırlanan 14 çığ kontrolü projelerinden 3’ünün uygulamasını yaptık, 3’ünün uygulaması devam etmektedir. Uygulanan bu projelerle çığ zararlarının büyük ölçüde önüne geçtik. Diğer projelerin uygulamasına da en kısa sürede geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225