Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Hayatı, eğitimi, memleketi, başarıları, yaşı!

Muhtar Bile Olamaz denilen ama bu gün Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Recep Tayyip Erdoğan hangi yıl doğdu, kaç yaşına? Recep Tayyip Erdoğan'ın burcu nedir? Recep Tayyip Erdoğan nerelidir, kaç çocuğu vardır? Recep Tayyip Erdoğan hangi okulu bitirmiştir, eğitim durumu nedir, gerçekten diploması sahte midir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Hayatı, eğitimi, memleketi, başarıları, yaşı!

Muhtar Bile Olamaz denilen ama bu gün Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Recep Tayyip Erdoğan hangi yıl doğdu, kaç yaşına? Recep Tayyip Erdoğan'ın burcu nedir? Recep Tayyip Erdoğan nerelidir, kaç çocuğu vardır? Recep Tayyip Erdoğan hangi okulu bitirmiştir, eğitim durumu nedir, gerçekten diploması sahte midir?

26 Şubat 2016 Cuma 21:39
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Hayatı, eğitimi, memleketi, başarıları, yaşı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her en kadar Rizeli olarak bilinse de 26 Şubat 1954 yılında, Kasımpaşa’da doğdu. Bu yüzden Kasımpaşalı olarak bilinmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Babası Ahmet Erdoğan, annesi ise Tenzile Erdoğan'dır. 

Recep Tayyip Erdoğan'ın babası, deniz yollarında kıyı kaptanı olarak çalışmaktaydı. Babası Ahmet Erdoğan ailesiyle birlikte 13 yaşında Rize’nin Güneysu ilçesinden İstanbul’a göç ederek Kasımpaşa semtine yerleşmişlerdir. 

Recep Tayyip Erdoğan imam Hatip Lisesi mezunudur. 1973 yılında İmam Hatip Lsesinden mezun olan Recep Tayyip Erdoğan, fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma almıştır. Yani iki liseden birden mezun olmuştur.

Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okuluna kaydını yaptırmıştır. Recep Tayyip Erdoğan devam mecburiyeti olmayan bu okulda gece okuyaak gündüzleri ise farklı işlerde çalışarak mezun oldu.UZUN SÜRE KASIMPAŞA'DA YAŞADI

Hayatının önemli bir bölümü İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kasımpaşa’da geçti. İlkokulu Piyale Paşa İlkokulu’nda okudu. 1965 yılında Piyale Paşa İlkokulu’nu bitirip, İstanbul İmam Hatip Okulu'na başladı. Spor çalışmalarını ilerleten Erdoğan 1969 yılında, 15 yaşındayken Camialtı Spor Kulübünden transfer teklifi alarak bu kulupte spor etkinliklerine devam etti. 
Recep Tayyip Erdoğan


1973 YILINDA MEZUN OLDU

İmam Hatip Okulu’ndan 1973 yılında mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Ardından 1973 -1974 sezonunda Vatan Caddesi ile Aksaray Caddesi’nin kesiştiği Gürani Sokak’ta bulunan ve 12 Mart 1971’deki askeri darbeden sonra 25 Ağustos 1971 tarihinde yasayla özelleştirilen aslında adı “İstanbul Tuna İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksek Okulu” olan Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okuluna kaydını yaptırarak girdi. Recep Tayyip Erdoğan’ın okul numarası 2443 olmasına rağmen Marmara Üniversitesi’nden verilen diplomasında ise öğrenci numarası, 8345 olarak görülmektedir. 
Recep Tayyip Erdoğan

MEZUN OLDUĞU OKULUN ADI MARMARA ÜNİVERSİTESİ'NE ÇEVRİLDİ

1977-1978 öğretim yılında “Ekonomi”, “İşletme” ve “Siyasal Bilimler Fakültesi”ni açan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, bünyesindeki “Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu” gibi kimi yüksek okulları; “Ticari Bilimler Fakültesi” adı altında birleştirdi. Böylece Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu’nda başladığı öğrenimi, Şubat 1981’de İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Ticari Bilimler Fakültesi’nde bitirdi. Recep Tayyip Erdoğan'ın mezuniyetinden sonraki yıl okulun adı 1982 yılında gerçekleştirilen düzenlemelerle de Marmara Üniversitesi adına çevrildi. 23 Mart 2012 tarih ve 28242 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kapatıldı ve yerine İşletme, İktisat ve Siyasal Bilgiler fakülteleri kuruldu. 

İ.E.T.T.'YE TRANSFER OLDU

Bu arada Camialtı Spor Kulübünden, İ.E.T.T'ye transfer oldu. 1976 yılında İ.E.T.T futbol takımı İstanbul şampiyonu oldu. 12 Eylül 1980 sonrası İ.E.T.T’den ayrılmak zorunda kaldı. 16 senelik futbol hayatını da böylece noktalamış oldu. 

SİYASİ HAYATINA 22 YAŞINDA BAŞLADI

Lise yıllarında MTTB öğrenci kollarında aktif rol alan Erdoğan, siyasi hayatına 22 yaşında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na seçilerek başladı.

-İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na 1994 yılında seçilen Erdoğan, Siirt'te yaptığı konuşma nedeniyle siyasi yasaklı hale geldi ve 4 ay hapis yattı -2001 yılında AK Parti'yi kuran Erdoğan, partisini girdiği 3 genel, 3 yerel seçimden de birinci parti olarak çıkarmayı başardı.

Recep Tayyip Erdoğan

AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 22 yaşında Milli Selamet Partisi'nin (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanı olarak başladığı siyasi hayatı, partilerde aldığı görevler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve 2003-2014 yıllarında kesintisiz Başbakanlık göreviyle devam etti. 

MSP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Recep Tayyip Erdoğan, 1976'da 22 yaşındayken MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 

BİR SÜRE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLİK YAPTI

Erdoğan, 1980 yılına kadar partideki görevlerini sürdürürken, siyasi partilerin askeri darbeyle kapatıldığı 12 Eylül 1980 döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı. 

REFAH PARTİSİNE GİRDİ

Refah Partisi'nin 1983 yılında kurulmasıyla siyasete geri dönen Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLDU

Refah Partisi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olan Erdoğan, 27 Mart 1994'te gerçekleştirilen yerel seçimlerde 25,19 oy oranıyla seçimi ilk sırada tamamlayarak İstanbul Büyükşehir Belediye aşkanı oldu. 
Recep Tayyip Erdoğan


OKUDUĞU ŞİİR NEDENİYLE 4 AY CEZAEVİNDE KALDI

Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te vatandaşlara hitap ederken okuduğu Ziya Gökalp'e ait bir şiir nedeniyle yargılandı ve hapis cezasına mahkum edildi. Aldığı ceza nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine de son verilen Erdoğan, Pınarhisar'da 4 ay cezaevinde kaldı. 

AK PARTİ DÖNEMİ

Pınarhisar Cezaevinden 24 Temmuz 1999'da tahliye olan Erdoğan, siyasi çalışmalarına devam ederek 14 Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurarken Kurucular Kurulu tarafından da AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. 

GENEL SEÇİMLER

Erdoğan, partisinin girdiği ve 34,6 oyla birinci olmayı başardığı ilk genel seçim olan 3 Kasım 2002 seçimlerinde, hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle aday olamadı. 

2003'TE TBMM'YE GİRDİ

Milletvekilliği adaylığının önündeki engelin yasal düzenlemeyle kaldırılması sonrasında Erdoğan, 9 Mart 2003'te Siirt'te yenilenen seçimlere katılarak 22. Dönem Siirt Milletvekili oldu ve TBMM'ye girdi. 

Erdoğan, 15 Mart 2003 yılında kurduğu 59. Hükümetle Başbakanlık görevini Abdullah Gül'den devraldı. 

Recep Tayyip Erdoğan


GİRDİĞİ SEÇİMLERDE OYUNU ARTTIRDI

AK Parti'nin 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinden 46,6 oy alması sonrasında 60. Hükümeti, 12 Haziran 2012'de erçekleştirilen genel seçimlerinden de 49,8 oy alması sonrasında 61. Hükümeti kuran Erdoğan, 3. kez Başbakanlık koltuğuna oturdu. Erdoğan, böylece partisinin başında girdiği üç seçimde de oyunu artırmayı başardı. 

YEREL SEÇİM

AK Parti, Erdoğan liderliğinde girdiği, 28 Mart 2004 yerel seçiminde yüzde 40,2, 29 Mart 2009 yerel seçiminde yüzde 38,6 ve son olarak da 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerden 45,5 oy aldı. 

REFERANDUMLAR

Erdoğan ve AK Parti, 2001 yılından itibaren 3 genel ve 3 yerel seçimi birinci sırada tamamlarken bu dönem içerisinde iki referandum da gerçekleştirildi. Erdoğan'ın öncülük ettiği, 21 Ekim 2007'de gerçekleştirilen referandumda yüzde 69 ve 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan diğer referandumda da yüzde 58 oranıyla başarı sağlandı.


Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126