Diyanet’ten baldızla zina yapılması nikahı düşürmez fetvası sosyal medyada tt oldu

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan Fetvalar isimli kitapta, bir erkeğin baldızıyla zina yapmasının nikahı düşürmeyeceğinin ifade edilmesi sosyal medyada gündem oldu. Diyanetin baldız fetvası en çok konuşulan konuların başında yer aldı.

GÜNCEL 21.10.2021, 10:19
Diyanet’ten baldızla zina yapılması nikahı düşürmez fetvası sosyal medyada tt oldu
banner257
banner226

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olarak faaliyet gösteren Din İşleri Yüksek Kurulu’nun fetvaları, “Fetvalar” adıyla kitapta toplandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları tarafından basılan ve birden fazla baskı yapan kitabın 2015’te yapılan 3. baskısında ise dikkat çeken bir fetva yer aldı.

Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu” sorusuyla yayımlanan ve 871. fetvada, “baldızla zina yapmanın nikâhı düşürmeyeceği” belirtildi.

GEREKÇE NİKÂHIN SÜRESİ!

Kuran’da, zinaya ilişkin “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, bir hayasızlıktır ve çok kötü bir yoldur” buyrulduğu aktarılan fetvada, “Bu sebeple zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, bu fiili helal görmedikçe nikâhlarına zarar vermez” denildi.

“Baldızıyla zina eden kişinin büyük günah işlemiş olduğu için mutlaka tövbe etmesi gerektiği” kaydedilen fetvada, nikâhın düşmeme gerekçesi olarak da “Baldızla yapılan zinanın nikâhı sona erdirmemesi, baldızla olan evlenme yasağının ebedi değil geçici olmasından kaynaklanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu fetva, Diyanet tarafından internette de yayımlanan kitabın 4. baskısında ise yer almadı.

banner261
Yorumlar (4)
MARAŞLI 1 ay önce
Ahlak bekçileri..
ALİ AKÇAM 1 ay önce
MİLLET KRİZDE HER ŞEYE HER GÜN ZAM HALK BUNALIMDA.BUNLARIN DERDİ BALDIZ DEĞİL ASLINDA GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMRK, HALKI UYUTMAK.DİYANET İŞLERİ PARTİSİ.
HAYDAR 1 ay önce
Ne var ki bu fetvada. Armut değil ki bu nikah düşsün. Bir insan haramı helal görmedikçe nikah düşmez haber46.
murat çalkaya 1 ay önce
Allah sana akıl versin... Bu durum önce ahlaka sonra hiçbir din'e uymaz... Bilip bilmeden yazıp günaha girmeyin...
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı