Düğünlere kısıtlama geldi! 81 ile Covid-19 genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ''COVID-19 Tedbirleri'' konulu ek genelge gönderdi. Genelgeyle 81 ilde düğünlere kısıtlama getirildi.

GÜNCEL 03.09.2020, 06:43
Düğünlere kısıtlama geldi! 81 ile Covid-19 genelgesi
banner257

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "COVID-19 Tedbirleri" konulu ek genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, daha önce valiliklere gönderilen genelgelerle, salgının kalabalık ortamlardaki yayılım hızı göz önünde bulundurularak düğün (gelin alma, kına dahil), nişan, sünnet düğünü gibi etkinliklerin tüm illerde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması, köy veya sokaklarda yapılan bu etkinliklerin aynı gün içinde kalacak şekilde saat sınırlamalarının il/ilçe hıfzıssıhha kurullarınca belirlenmesi istendi.

Genelgede, Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat olmak üzere 14 ilde daha önce düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklere yönelik çeşitli kısıtlamaların getirildiği hatırlatılarak, gelinen noktada hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığının riske atılması nedeniyle, düğün, nişan, sünnet düğünü, kına gecesi gibi vatandaşların kalabalık şekilde bir araya geldikleri etkinliklere ilişkin Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun bugünkü toplantısında alınan tavsiye kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda valiliklerce bazı kararlar alınması istendi.

81 ilde düğünlere kısıtlama getirildi

Genelgede, şu kararlara yer verildi:

"Bu kapsamda 81 ilde; sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek. Ancak nikah merasimi şeklinde yapılabilecek düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması sağlanacak. Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeni, fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecek. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.

Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikah törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta) görevlendirilmesi sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek. İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikah merasimi şeklindeki düğün ve nikahlarda, bu genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce valiliklere gönderilen genelgeyle Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27 ve 72. maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak en geç 4 Eylül'den itibaren uygulanmaya başlanacak.

Vali ve kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyet gösterilerek uygulamanın eksiksiz yerine getirilmesi sağlanacak. Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak."

Yorumlar (10)
Yapalakli yavuz 12 ay önce
Bankada gelin ve damat adina bir ortak altin hesabi actirin , davetlilere iban numaralarini bildirin , herkes altinini bankadan ortak hesaba gondersin , dugun masrafi yerine de balayina kibrisa gonderin Allah hepinizi korusun ve mesud etsin
o sektördekilerde karton mu yesin evde 12 ay önce
masum
Kahramanmaraşlı 12 ay önce
Tatilde virüs bulaşmıyor zaten
büyük bertizliler kabilesi 12 ay önce
yerinde bir karar
Büşra 12 ay önce
Buradan vali beye sesleniyorum.İnşAllah hatır gönül dinlemeden bu tedbirler sayın cumhurbaşkanımızın emrettiği gibi katı bir şekilde uygulanır. İnsan sağlığı het türlü eğlenceden çok daha önemlidir
Gökhan 12 ay önce
Burdan tek bişey diyicem tatil köylerinde yasak degil antalyada bodrumda plajlarda insanlar dipdibe kalabalık şekilde denize giriyor gece külüpleri sınırsız açık dügüne gelince mi yasak yazık insanlar o kadar harcama yapıyor hayallerini gerçekleştirecek ama yasak diyecek bişey bulamıyorum bi yasak yapılıcaksa o zaman her tarafa uygulansın insanların en mutlu günü cenaze töreni gibi yapılmasın
circassian 12 ay önce
Bu kararları alan kişilere sesleniyorum.
Neden 1 hafta öncesinden değilde 1-2 gün öncesinde bu kararlar alınıyor anlamış değilim. Sokağa çıkma yasağı açıklaması yapılıyor 1 gün öncesinde, düğünler yasak deniyor 2 gün öncesinde, tabi ki yapılmalı bu illet kurtulmak için ama zamanında ve yerinde yapılmalı. ben alınan tedbirlere kızmıyorum, zaman kavramına kızıyorum. insanları kausa sürüklemeye ne gerek var, hafta sonuna 2 gün kalmış düğün yapacakların tüm organizasyonu tamam sen yasak diyorsun, ayın 4 oması şart mı insanları mağdur ediyorsunuz. 6 eylül iti bari ile dersin en azından yerinde bir karar olur.
Ahir zaman 12 ay önce
Yani 2 gün fazla bulaşsın mı demek istiyorsunuz? Sırf yorum yapmak için yazmayın kardeşim
maraslı46 12 ay önce
geç kalındı düğünler için açıklanan veriler hep yanlıştı elmalar, çok yaşar, kartalda virüs çok hep ev karantinasındalar düğünlere gidin göbek atın yayın hastalığı cenazelerde cenazlere gidin bizim bu millet kendi eliyle ediyor
Harun 12 ay önce
Yurt dışından gelen turiste yasak yok,akp mitinglerinde sosyal mesafe yok,toplu açılışlarda sorun yok,düğünlermi bulaştırıyor bir tek virüsü?bir iş yapıyorsanız adam akıllı yapın!
26°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı