Feyzioğlu: CHP seçimli büyük kurultayı derhal toplamalıdır

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi Sayın Genel Başkanı ve parti meclisi, hiç kuşku duymadığımız ilkeli duruşlarının gereğini yapmalı; seçim sonuçlarının, koalisyon konusunun ve partiyi iktidara...

Feyzioğlu: CHP seçimli büyük kurultayı derhal toplamalıdır

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi Sayın Genel Başkanı ve parti meclisi, hiç kuşku duymadığımız ilkeli duruşlarının gereğini yapmalı; seçim sonuçlarının, koalisyon konusunun ve partiyi iktidara...

09 Haziran 2015 Salı 21:08
Feyzioğlu: CHP seçimli büyük kurultayı derhal toplamalıdır
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi Sayın Genel Başkanı ve parti meclisi, hiç kuşku duymadığımız ilkeli duruşlarının gereğini yapmalı; seçim sonuçlarının, koalisyon konusunun ve partiyi iktidara taşıyacak ilkelerin görüşüleceği, delegenin, partinin gidişine yön vereceği ve seçimli büyük kurultayı derhal toplamalıdır." dedi.

TBB Başkanı Feyzioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) özelinde değerlendirme yaptı. Parti ayrımı gözetmeksizin seçilmiş milletvekilleri ve demokrasi yarışına katılmış tüm adayları, seçimin şaibesiz geçmesi için katkı sunmuş bütün sivil toplum örgütlerini kutladığını dile getiren Metin Feyzioğlu, "Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan döneminin kapanmasının mutluluğu yaşanmaktadır. Bu sonuç, demokrasiye gönül vermiş vatandaşlarımızın, yıllarca omuz omuza yürüttüğü büyük mücadelenin eseridir. Hiçbir tehditten yılmadan ve yorulmadan mücadele eden tüm yurttaşlarımıza teşekkürü borç biliriz." açıklamasında bulundu.

Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre CHP'nin, AK Parti'deki büyük düşüşe rağmen oy oranını arttıramadığını, milletvekili sayısını gerilettiğini söyleyen Feyzioğlu, CHP'nin başarısızlık sebeplerinin sorgulanması gerektiğini ifade etti. "Aksi takdirde, Recep Tayyip Erdoğan sonrası Türkiye'sinin şekillenmesinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin herhangi bir katkısı olmayacaktır. Çünkü HDP'nin, solun sahipliğine talip olduğu tereddütsüz ortaya çıkmıştır." diyen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, "İktidar alternatifi olması gereken Cumhuriyet Halk Partisi, AKP'deki büyük düşüşe rağmen oy oranını ve milletvekili sayısını arttıramamış, tam aksine geriletmiştir. Oysa ana muhalefet partisi dışındaki bütün muhalefet partileri, hem oy oranlarını, hem milletvekili sayılarını arttırmıştır. CHP ise kendi yerel örgütlerinin insan üstü çabasına ve fedakarlıklarına rağmen azaltmıştır.

Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu'nun hiç kimsenin inkar edemeyeceği kadar çok çalışmış olmasına, dudak uçuklatan maliyetlere ulaşmış reklam kampanyalarına ve uzun yıllardır görülmemiş kapsamdaki basın desteğine rağmen ortaya çıkan bu başarısızlığın sebebi sadece CHP'nin değil, Türkiye'nin geleceği açısından sorgulanmalıdır. Şöyle ki, Türkiye merkez sağ alternatifinden yoksun kaldığında AKP nasıl radikalleşmiş ise, HDP de, Cumhuriyet Halk Partisi'nin eridiği bir ortamda hem solu temsil etmeye başlayacak, hem de giderek radikalleşecektir." ifadelerini kullandı.

TBB Başkanı Feyzioğlu, CHP özelinde şu değerlendirmeyi yaptı: "Cumhurbaşkanlığı seçimi hezimeti tartışılmadan, göstermelik bir kurultayla yola devam edilmesinin sonucunda, genel seçim hezimeti gelmiştir. CHP'nin, kuruluş felsefesine gönül vermiş, kuruluş ilkelerini 21. yüzyılın ihtiyaçlarına göre yorumlayarak hayata geçirmeye kararlı, güven veren bir kadro tarafından yönetilmemesi durumunda, bırakınız iktidar alternatifi olmayı, ilk genel seçimde ana muhalefet partisi olma niteliğini kaybedeceği aşikardır.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin koalisyon ortağı olabileceğine dair söylemler veya böyle bir ihtimal, partinin seçimde başarısız olduğu gerçeğini değiştirmez. Genel Başkan önce yüzde 35 hedefi koymuş, sonra bunu yüzde 30'a, ardından yüzde 26'ya çekmiştir. Bu hedeflerin hiçbirinde tek başına iktidar iddiası yoktur. Neticede, yüzde 24.96 ile, gösterilen bütün hedeflerin altıyla yetinilmek zorunda kalınmıştır. Hal böyleyken, koalisyon ortağı olabilme ihtimalini, bazı parti yöneticileri, kendi başarısızlıklarını perdelemek ve bu başarısızlıklarının sebeplerinin sorgulanmasını erteleyerek, parti içi iktidarı korumak için kullanmaktadır.

'CHP KOALİSYON ORTAĞI OLABİLİR'

Bu açıklamalarımız, Cumhuriyet Halk Partisi'nin hiçbir şartta koalisyona girmesini istemediğimiz anlamına gelmemelidir. Elbette, Cumhuriyet Halk Partisi koalisyon ortağı olabilir. Elbette Türkiye hükümetsiz kalmamalıdır. Açıkça ve doğrudan söylediğimiz şudur: Diğer siyasi partilerle koalisyon görüşmesi yapılacak olsa bile, bunu yapacak parti temsilcileri, geçici koalisyon hevesi içinde olanlar değil, CHP'yi tek başına iktidara taşıyacak, güvenilir, ilkeli, tabanı temsil eden ve en üst organ olan kurultaydan güvenoyu almış ve yine genel kurul tarafından koalisyon şartları konusunda talimatlandırılmış kadrolar olmalıdır.

Koalisyon görüşmelerinin sonucu ne olursa olsun, ufukta bir erken seçim görünmektedir. Erken seçime son anda değil, bugünden başlayan bir kadro hareketi içinde ve iktidar hedefi konularak yürünmelidir.

Netice: Cumhuriyet Halk Partisi Sayın Genel Başkanı ve Parti Meclisi, hiç kuşku duymadığımız ilkeli duruşlarının gereğini yapmalı; seçim sonuçlarının, koalisyon konusunun ve partiyi iktidara taşıyacak ilkelerin görüşüleceği, delegenin, partinin gidişine yön vereceği ve seçimli büyük kurultayı derhal toplamalıdır."
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126