İHD'den 'seçim öncesi nefret söyleminden arınmış dil' uyarısı

İnsan Hakları Derneği (İHD) yönetimi, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi siyasal iklimin sakin bir ortamda geçebilmesi amacıyla siyasal söylemin nefret söyleminden arınmış bir biçimde olması ve ayrımcı dil kullanılmaması uyarısında bulundu.Son...

İHD'den 'seçim öncesi nefret söyleminden arınmış dil' uyarısı

İnsan Hakları Derneği (İHD) yönetimi, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi siyasal iklimin sakin bir ortamda geçebilmesi amacıyla siyasal söylemin nefret söyleminden arınmış bir biçimde olması ve ayrımcı dil kullanılmaması uyarısında bulundu.Son...

08 Nisan 2015 Çarşamba 11:55
İHD'den 'seçim öncesi nefret söyleminden arınmış dil' uyarısı
banner208
İnsan Hakları Derneği (İHD) yönetimi, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi siyasal iklimin sakin bir ortamda geçebilmesi amacıyla siyasal söylemin nefret söyleminden arınmış bir biçimde olması ve ayrımcı dil kullanılmaması uyarısında bulundu.

Son dönemlerde yaşanan olay ve gelişmelerle ilgili yazılı açıklama yapan İHD genel merkez yönetimi, genel seçimler öncesi yaşanan çeşitli olayların, seçim döneminin siyasal gerilimlere ve provokasyonlara açık bir şekilde yaşanacağını gösterdiği vurgulandı. Açıklamada yaşanan şu olaylar hatırlatıldı: "İHD raporlarına göre sadece 2014 yılında üniversitelerde Kürt öğrencilere yönelik 53 ırkçı saldırıda 328 öğrenci yaralanmış, 2015 yılının ilk 3 ayında ise çeşitli üniversitelerde Kürt öğrencilere yönelik saldırılarda 35 öğrenci yaralanmıştır. 2014 yılının Şubat-Mart döneminde ve Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde 47’si HDP olmak üzere 21 BDP, 7 AKP, 2 CHP, 2 HÜDA PAR, 2 BBP ve 1 MHP binalarına toplam 108 saldırı olmuş ve bu saldırılarda 212 kişi yaralanmıştır. Aynı dönemlerde 1 MHP’li, 1 AKP’li, 1 Saadet Partili ve 1 HDP’li olmak üzere 4 kişi uğradıkları saldırı sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir. 2014 yılında Türkiye’nin çeşitli kentlerinde Kürt oldukları ve Kürtçe konuştukları için 18 linç teşebbüsü olayı yaşanmış ve 102 kişi yaralanmıştır. 2015 yılının ilk 3 ayında bu şekilde linç saldırıları sonucu 55 kişi yaralanmıştır. Siyasi parti bürolarına yönelik olaraktan 2015 yılı ilk 3 ayında yapılan saldırılarda 11 kişi yaralanmıştır."

'10 MADDELİK DEKLERASYON METNİ'

28 Şubat 2015 günü İstanbul Dolmabahçe Sarayı Başbakanlık ofisinde 10 maddelik deklerasyon metni olarak sunulduğu belirtilerek, "Metin, bizzat Abdullah Öcalan tarafından kaleme alınmış, HDP heyeti tarafından bu metnin okunduğu sırada devleti, hükümeti ve siyasal iktidarı temsilen temsilciler hazır bulunmuştur. Bu deklarasyonun yarattığı olumlu hava maalesef iyi değerlendirilememiştir. Her iki komisyondan temsilcilerin katılımı ile beraber PKK Kongresinin toplanarak Türkiye’de silahlı mücadeleyi sona erdirme kararı alacağı ifade edilmiştir. Dünya örnekleri göstermektedir ki silahlı mücadelenin sona erdirilmesi ve silah bırakmanın tarafların karşılıklı atacağı adımlarla birlikte geldiğidir. Dolayısıyla hükümetin çözüm sürecini mutabakata varıldığı gibi ilerletmesinde zaruret olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz." ifadeleri kullanıldı.

'SİYASAL İKTİDARIN GÜVENLİKÇİ POLİTİKALARINI TERK ETMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULAMAK İSTİYORUZ'

Çağlayan Adliyesi'nde Cumhuriyet savcısına yönelik rehin alma eyleminin kabul edilemeyeceğini dile getiren İHD, "İstanbul Çağlayan Adliyesinde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın iki eylemci tarafından rehin alınması ve eylemin sona erdirilmesine yapılan müdahalenin eylemcilerle birlikte Cumhuriyet savcısının yaşam hakkı ihlaline sebep olmasının mutlaka araştırılarak gerçeğin ortaya çıkarılması gereken bir hadise olduğunu vurgulamak istiyoruz. Eyleme müdahalenin infaz sonucunu doğurduğu ve yaşam hakkı ihlali gerçeği orta yerde durmaktadır. Dolayısıyla siyasal iktidarın bu infaz nedeni ile bir kez daha güvenlikçi politikalarını terk etmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Devletlerin, yaşam hakkı konusunda hem ihlal etmeme negatif yükümlülüğü hem de yaşam hakkının ihlal edilmesini önleme yükümlülüğü, önlem alma yükümlülüğü (pozitif yükümlülük) bulunmaktadır. Bu olayda her iki yükümlülük de yerine getirilmemiştir. Adliyeye yönelik saldırı bahane edilerek yargının kurucu unsurlarından olan ve savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik ayrımcı ve ötekileştirici söylem ve uygulamalar kabul edilemez. Siyasal iktidar avukatlara yönelik bu tutumu ile yeni güvenlik konseptini adeta devreye koymuş, vatandaşa avukatlar üzerinden ciddi bir gözdağı vermek istemiştir." görüşünü aktardı.

'TÜRKİYE POLİS DEVLETİNE DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENİYOR'

Açıklamada, iç güvenlik yasası ile Türkiye Polis devletine dönüştürülmek istendiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "Bütün bu olup bitenler arasında iç güvenlik paketi adı ile bilinen kanun tasarısının yasalaşmış olması Türkiye’nin bundan böyle polis devleti uygulamaları ile daha fazla karşılaşacağını göstermektedir. Bu ise daha fazla yaşam hakkı ihlali, daha fazla kişi güvenliği ve özgürlüğü ihlali, daha fazla gösteri yasağı, daha fazla adil yargılanma hakkı ihlali demektir. Siyasal iktidar yeni güvenlik anlayışı ile güvenlik bürokrasisini oldukça güçlendirmiş olup bu kesimden gelebilecek provokasyonlara adeta yasal zemin hazırlamıştır. Türkiye’de cezasızlığın sürdüğü bir ortamda güvenlik bürokrasisinin daha fazla korunacak olması cezasızlık politikasının en temel politika biçiminde sürdürüleceğini göstermektedir."

'FB KULÜBÜ'NE SALDIRIYI KINIYORUZ'

Fenerbahçe Kulübü’ne yönelik saldırıyı da kınayan İHD'nin açıklaması, "Seçim öncesi bir dönemde Fenerbahçe Kulübü’ne yönelik yapılan saldırı ile ciddi bir provokasyon yaratılmak istenmiş, bir spor kulübünün yok edilmesi pahasına Türkiye kaos ortamına çekilmek istenmiştir. Siyasal iktidarın seçim öncesi dönemde bu türden provokasyonları önleyecek gerekli tedbirleri alması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi siyasal iklimin sakin bir ortamda geçebilmesi bakımından öncelikle siyasal söylemin nefret söyleminden arınmış bir biçimde olmasını ve ayrımcı dil kullanılmamasını önermekteyiz. Siyasal iktidarın Kürt sorunundan kaynaklanan gerilimin yaşanmaması bakımından çözüm sürecini varıldığı belirtilen mutabakatlara uygun olarak sürdürmesi gerektiğini ve bir an önce izleme kurulunu oluşturarak müzakereleri başlatmasını önermekteyiz." şeklinde sona erdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225