İngiltere ve Galler'de 1961'e kadar yasak kabul edilen ve hapis cezası verile suç nedir

İngiltere ve Galler'de 1961'e kadar yasak kabul edilen ve hapis cezası verile suç nedir? İşe izinsiz gitmemek, intihar girişiminde bulnmak, kraliçeyi selamlamamak, ev içerisinde kedi beslemek.

GÜNCEL 31.10.2021, 22:17 31.10.2021, 22:23
İngiltere ve Galler'de 1961'e kadar yasak kabul edilen ve hapis cezası verile suç nedir
banner257
banner226

İngiltere ve Galler'de 1961'e kadar yasak kabul edilen ve hapis cezası verile suç nedir? İşe izinsiz gitmemek, intihar girişiminde bulnmak, kraliçeyi selamlamamak, ev içerisinde kedi beslemek.

İntiharın cezası idamdı

MODERN ZAMANIN KÖHNE YASALARI

Geçen hafta ani salaklık sendromuna uğrayan erkeklerin tuhaf ölümlerini yazınca bazı erkek okurlardan tepki geldi.

E-mail'lerdeki genel soru, kadınlara özgü aptallıkların neden yazılmadığı şeklindeydi. Güvenilir haber kaynaklarında, kadınlarla ilgili genel bir aptallık teorisi geliştirmeye yarayacak malzeme çıkmıyor maalesef. Erkeklerle ilgili malzemeler ise sadece aptal ölümlerle sınırlı değil. Erkeklerin koyduğu yasalar da rahatlıkla aptal kategorisine girebiliyor. Zamanında erkekler tarafından yapılmış, günümüze uymadığı halde bugün halen geçerli olan bol miktarda yasa mevcut.

Hani ABD'nin çeşitli eyaletlerinde absürd yasalar vardır, ara sıra gazetelerde yayınlanır. Sanki ABD dışındaki ülkelerde bu tür yasalar yoktur. Ama Avustralya'dan Danimarka'ya kapsamlı bir araştırma yapınca, özellikle gelişmiş ülkelerde, ABD'dekileri aratmayacak yasalar olduğu görülüyor. Bunların çoğu artık zaman aşımına uğramış, çağdaş hayatın gerçeklerine uymayan, ancak unutulduğu için kağıt üzerinde halen geçerli yasalar.

Örneğin, dünyanın ilgi menzilinin hayli dışında kalan Avustralya'da çok güzel yasalar var. Bu ülkede ömür boyu hapis cezasının süresi 25 yıl. Ayrıca Victoria eyaletinde, ehliyetli elektrikçi olmayan kişilerin ampul değiştirmesi yasak. Sokaklarda tepeden tırnağa siyahlara bürünerek dolaşmak da yasak. Çünkü bu hırsızların üniforması. Tasmanya bölgesinde de yakın geçmişe kadar AK-47'yle dolaşmak legal, gay olmak ise illegaldi. Ancak 35 kişinin öldüğü Port Arthur kitle eyleminden sonra Kalaşnikof taşımak yasaklandı. Eşcinsellik yasağı ise halen geçerli.

Danimarka'da ise inanılmaz trafik yasaları halen geçerli. Bunların birçoğu otomobilin yeni icat edildiği dönemden kalma. Örneğin bir at arabası otomobili sollarken at huysuzlandığı takdirde, motorlu taşıtı kullanan kişinin durup arabanın üzerini örtmesi gerekiyor. Otomobil seyir halindeyken, aracın önünde giden bir kişinin kırmızı bayrakla at arabası trafiğini uyarması da zorunlu. Ayrıca otomobilin altında birisi varken motoru çalıştırmak yasak.

NEREYE İŞEYECEĞİNİZ BELLİ

İngiltere'de bir erkeğin topluluk içinde işemesi yasak değil, ancak belirli koşullar mevcut. Erkeğin bu işi icra ederken hedef olarak otomobilinin arka lastiğini seçmesi ve bu arada sağ elini kaportaya dayaması gerekiyor. Liverpool kentinde ise kadınların üstsüz gezmesi yasak. Tropik balık satan dükkanlardaki tezgahtarlar ise bu yasak kapsamına girmiyor.

Aslında İngiltere'de intihar etmek de ölüm cezası gerektiren bir suçtu. Neyse ki, idam cezasının kaldırılmasıyla birlikte dünyanın en absürd yasası da tarihe karıştı. 1998 yılında iptal edilen bir yasaya göre de kralın karısıyla yatmak vatana ihanet suçu sayılıyordu ve maksimum cezası idamdı. Halen geçerli olan bir yasaya göre ise mektup zarfının üzerine kral ya da kraliçenin resminin bulunduğu pulu baş aşağı yapıştırmak vatana ihanet sayılıyor.

DOMUZA NAPOLYON DENİLEMEZ

Fransa'nın yasakları İngiltere'ninkiler kadar gösterişli değil. Bu ülkede trenlerde öpüşmek ve bir domuza Napolyon adını vermek yasak. Bu Napolyon yasağı muhtemelen George Orwell'ın Hayvanlar Çiftliği'ni yayınlamasından sonra çıktı. Malum oradaki baş domuzun adı Napolyon'du.

Asya ülkelerine gelince; Singapur'un çiklet ve yere tükürmeyi içeren ünlü yasalarını zaten herkes biliyor. Güney Kore'deki bir yasaya göre trafik polislerinin sürücülerden aldıkları rüşvetleri rapor etmeleri gerekiyor. Tayland'da iç çamaşırı giymeden sokağa çıkmak suç sayılıyor.

Amerika'daki abes yasaları artık herkes biliyor, ancak insan hiç duymadığı yasaklara da rastlıyor. Örneğin Nevada'daki bir yasaya göre bir kişinin köpeğini öldüren kişiyi asması serbest.

Iowa'nın Fort Madison kentinde ise acil yangın alarmı halinde itfaiye ekibinin olay yerine intikal etmeden önce 15 dakika tatbikat yapması gerekiyor.


OKLA İSKOÇ VURMAK SERBEST


Ortaçağ'dan kalma bazı kurallar İngiltere'de hala geçerli:

Bir parlamento üyesinin tepeden tırnağa zırhlı olduğu halde Avam Kamarası'na girmesi yasak.

Kadınların toplum içinde çikolata yemesi yasak

Bir Galli'yi pazar günleri katedralde okla vurmak yasak (Hereford kentinde).

Pazar günleri dışında İskoçları okla vurmak serbest (York kentinde).

Gallileri kent surları içinde ve gece yarısından sonra okla vurmak serbest (Chester kenti).

AT LEŞİ SÜRÜKLEMEK YASAK

Kanada'nın bazı eyaletlerinde kurallar çok. Bakın neler yasak:

Bir eyalette yağmur yağarken bahçe sulamak.

Banyo küvetine 8.75 cm'den fazla su doldurmak.

Bir Kanata kentinde sokak kapılarını pembeye boyamak.

Oshawa'da ağaçlara tırmanmak.

Ottawa'nın Bank Caddesi'nde pazar günleri dondurma yemek.

Toronto'nun Yonge Caddesi'nde pazar günleri at leşi sürüklemek.

Montreal'de Fransızca küfür etmek.

Quebec eyaletinde sarı margarin üretmek.

Bazı kentlerde ise hapisten çıkan kişilere tabanca, mermi ve bir at verilmesi zorunluluğu var.

banner261
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı