İran Depremi Sonrası Kahramanmaraş yine gündemde

Elazığ depremi sonrası tüm bilim adamları Kahramanmaraş'ı uyarırken, İran'da yaşanan ve Van'ı etkileyen depremden sonra da tv'lere çıkan her deprem uzmanı Kahramanmaraş'ta büyük bir depremin beklediklerini söylediler. Peki Kahramanmaraş depreme hazır mı?

GÜNCEL 24.02.2020, 07:39 24.02.2020, 08:19
İran Depremi Sonrası Kahramanmaraş yine gündemde

Kahramanmaraş depreme hazır mı? Kahramanmaraş'ta deprem masası kuruldu mu? Alınan ve alınacak tedbirleri gözden geçirildi mi? Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş'un "konutları deprem yönünden kontrol ediyoruz" açıklaması ile Onikişubat Belediye Başkanı hanefi Mahçiçek'in "deprem için önlem alacağız" açıklaması dışında herhangi bir açıklama gelmedi.

ŞİMDİYE KADAR TÜM TEDBİRLERİN ALINMASI GEREKİYORDU

Kahramanmaraş halkının beklentisi Elazığ depreminden sonra süratle deprem masasının kurulması, bilim adamlarının bu masanın toplantılarına davet edilmesi ve alınacak tedbirlerin alınarfak kamuoyuyla paylaşılmasıydı. Ancak şimdiye kadar bu konuda ne bir adım atıldı ne de açıklama yapıldı.

Kahramanmaraş'ı yönetenler her sorunda olduğu gibi bu konuda da sessizliğie bürünmeyi tercih ediyor. Konut yapımı aynı şekilde devam ediyor, yeni temeller atılıyor. Oysa yapılması gereken, yeni inşaat temellerinin atılmasına izin verilmemesi ve imar planının çok acil gözden geçirilmesiydi. 

İmar planının gözden geçirilmesi, 10-15 kat izin verilen imar planlarının değiştirilmesi, fay üzerinde ve yakınında bulunan bölgelerde kat sayısı düşürülmesi gerekmektedir. Avilen yatay mimatiye geçilmesi zorunludur. Kamuoyunun tüm buy beklentileri ile ilgili şu ana kadar bir adım atılmış değil.

UNUTTURMAYA ÇALIŞIYORLAR,

Kamuoyu "Kahramanmaraş'ı yönetenlerin konuyla ilgili hiç bir soruya cevap vermeyerek ve konuyla ilgili sessiz kalarak deprem riskini unutturmaya çalıştığını" düşünüyor. Haber46 olarak her fırsatta deprem riskini hatırlatmaya ve yaşamak üzere olduğu çok büyük tehlike konusunda şehri yönetenleri ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kahramanmaraş'tan geçen fayın da bağlı olduğu faylar silsilesi uyanmış ve 500 yıldır deprem olmayan Kahramanmaraş depremi için geri sayım başlamıştır. Kahramanmaraş'ı yönetenlerin konuyla ilgili çalışmalara hemen bugün başlayarak çok kısa sürede tüm çalışmaları tamamlaması bu şehre olan borcudur. Kahramanmaraş halkı çok büyük panik içinde alınan ve alınacak tedbirleri beklemektedir.

Kamuoyu adına yetkililerden açıklama bekliyoruz...

Yorumlar (31)
Deprem 1 ay önce
Ne gereği varki önlem alsınlar. Kendi lüks yaşamları ve yakınlarının işlerini hallet ekle maddi çıkarlar peşindedirler.kim düşünür garip kahramanmaraşımı
Maras sinifta kaldi 1 ay önce
Malatya rahmetli özal sayesinde ihya oldu , antep celal doganla antep oldu , kayseri özhaseki döneminde şehir oldu ,bize gelince antebin ilçesi olmaya razıyız
halit duman 1 ay önce
Ceketini koysa seçersen sende , yedi uyur vekillerimiz ve başkanlarımız niye ilgilensinler ki ?? Bu halkın bu siyasilere okkalı bir osmanlı tokatı atma vakti geldi de geçiyor...
DEPREM 1 ay önce
KSÜ Karacasu kampusundeki eğitim binaları yaklaşık 6000 öğrenci ve 100'e yakın personel çalışmakta ve binaların çürük raporu olmasına rağmen hala bir önlem alınmamıştır. Yetkililere önemle duyurulur. İlla birileri ÖLMESİ GEREK.
EMİN K. 1 ay önce
ALLAH HEPİMİZİ KORUSUN.. BEKLENEN DEPREM 7.0 ŞİDDETİNİN ÜZERİNDE. BU DEMEK OLUYOR Kİ HEMEN HEMEN TÜM BİNALAR YIKILACAK. İLK SARSINTIDA YIKILMASA BİLE ARTÇILARDA YIKILACAKTIR. DERHAL AFAD, UMKE, İTFAİYE GİBİ KURUMLARDA KRİZ MASASI KURULMALI, OLASI DEPREM SENARYOLARI DEĞERLENDİRİLİP ÖNLEMLER ALINMALI. VATANDAŞLARIMIZDA DUYARLI OLSUN, DEPREM ANINDA NELER YAPILACAK ÖĞRENELİM, DEPREM ÇANTASI VS. ÖNLEMLERİ ALIP DUA EDELİM İNŞAALLAH..
TR 1 ay önce
Önlem alınacağına inanıyormusunuz :D boşa masraf diye o parayı kendileri yer
Maraşlı46 1 ay önce
belediyeler inşaat şirketlerine göz yumuyorlardı gereken izinler için şimdi onun cefasını çekiyolar bence KEŞKEE yapmasaydık diye ama olan milletimize oluyor yinede ALLAH'ın dedigi olur
MARAŞLI 1 ay önce
RABBİM KORUSUN İNŞEALLAH BU KORKTUKLARIMIZ YAŞANMAZ EMANETİMİZ ALLAH A OLSUN
bekir 1 ay önce
sarayaltındaki Arsan Apartmanlarının dışarıdanda görüldüğü gibi deprem sonrası derin çatlakları var heran yıkılabilir ama yetkililer görmüyor
Sevda Karademir 1 ay önce
Profesörler bas bas bağrıyor daha ne yapsin ilimden , bilimden yolu şaşanlara Allah da yardim etmez
BERAT BİLAL 1 ay önce
İYİ PARTİ KAHRAMANMARAŞ İL BAŞKANLIĞI BU KONU İLE İLGİLİ ÇOKTAN ÇALIŞMALARA BAŞLADI..EĞİTİM SEMİNERLERİ DAHİ VERDİ BİLDİĞİM KADARIYLA..BELEDİYELERİ UYARDIĞINIZ VE TAKİPÇİSİ OLDUĞUNUZ İÇİN SİZLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BİR VATANDAŞ OLARAK..LÜTFEN HER FIRSATTA DUYURUN..
İsimsiz 1 ay önce
Halkı sizin gibi işini son derece lakayit yapan basın organları panikletiyor.
El ile tutulur bir haber yapında Allah rızası için bizde şu sayfaya girdiğimizde haber okuduk diyelim. Abartmakta da sallamakta da üzerinize yok. Bakalım eleştirildiğiniz bu yorumu yayınlayabilecek kadar dürüst bir haber kanalı mısınız?
Merve 1 ay önce
Azraille senedin mi var ?
SEZEN 1 ay önce
BÖYLEMİ SANIYORSUNUZ?O ZAMAN SİZİN HİÇ BİR ŞEYDEN HABERİNİZ YOK..BİR KERE KAHRAMANMARAŞ IN ALTINDAN FAY HATTI GEÇİYOR.VE İKİ TARAFLI BARAJ ŞEHRİ..OLASI BİR DEPREMDE Kİ;OLACAK TA BU DEPREM SADECE SARSINTI DEĞİL SEL FELAKETİ İLE DE KARŞI KARŞIYA KAHRAMANMARAŞ..BİRAZ ARAŞTIRMA YAPIN İSTERSENİZ BİLGİLENİRSİNİZ.YER BİLİMCİLERİ DİNLEYİN.BU KADAR SAÇMALAMAZSINIZ O ZAMAN.İMAR PLANINA BİR BAKIN NERELERE MAX KAT NE ŞEKİLDE VERİLMİŞ.BU KADAR MI ACİZSİNİZ VE Bİ HABERSİNİZ?DAHA YAZACAK ÇOK ŞEY VAR BİLİMSEL OLARAK AMA İŞİ UZMANLARA BIRAKMAK LAZIM..HABER 46 YI TEBRİK EDİYORUM..KEŞKE HERKES HABER 46 KADAR VE BU YAZIYI YAZAN ARKADAŞIMIZ KADAR DUYARLI VE İŞİN CİDDİYETİNİN FARKINA VARSA DA HALK UYANSA!!!!!!!!!!!!!
kahramanmaraş'lı 1 ay önce
işine gelmiyorsa okumazsın kardeşim.kimse bu kanalın haberini oku diye kafana silah dayamıyor.başarılarının devamını dileriz furkan çam kardeşim
Maraşlı Ede 1 ay önce
Haber46 mı abartıyor? Dün akşama kadar ekran başındaydım. CNN, NTV, Habertürk. Hepsinde de Kahramanmaraş dedi uzmanlar. Haber46 da sizin gibi uyumuyor diye rahatsızsınız anlıyorum bunu. Yazıklar olsun zihniyetinize.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın