Kahramanmaraş'ta 23 iş adamına FETÖ'den hapis cezası

Kapatılan KALİDA'nın başkan ve üyelerinin de aralarında olduğu 26 sanıktan 23'ü, 2 yıl 6 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı

Kahramanmaraş'ta 23 iş adamına FETÖ'den hapis cezası

Kahramanmaraş'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan, kapatılan Kahramanmaraş Lider İş Adamları Derneği (KALİDA) başkan ve üyelerinin de arasında olduğu 26 sanıktan 23'üne 2 yıl 6 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezası verildi.

 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu 3 sanık ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

Savunması alınan tutuklu sanıklardan eski öğretmen Rüstem Çetinkaya, herhangi bir örgüte üye olmadığını, etkin pişmanlık kapsamında ifade veren şahısların aleyhine beyanda bulunduğunu öne sürerek beraatini talep etti.

Tutuklu sanıklardan Rafet Aslanoğlu ise "FETÖ/PDY'nin silahlı terör örgütü olmadığını düşündüğünü" ifade ederek hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi. 

Tutuksuz sanıklardan eski KALİDA Başkanı Osman Gemci ise dernek başkanı olana kadar bu yapıyla hiçbir bağlantısının olmadığını ancak 2005-2006 yılında "cemaat" denen bu yapıyla tanıştığını belirterek, 2013-2014 yıllarından bu yapının gerçek yüzünü gördüğünü ve 2015 yılında KALİDA'dan istifa ettiğini savundu.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini belirterek beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında mevcut delil durumu göz önünde bulundurularak sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Rüstem Çetinkaya'ya 8 yıl 9 ay, Rafet Aslanoğlu, Mustafa Ciğer ve Ümit Murat Tunç'a 8 yıl 1 ay 15'er gün, Bayram Gölcü, Fatih Mehmet Sarıoğlu, Mahir Keçe, Ömer Faruk Gümüşer ve Sait Nur Ramazanoğlu'na 7 yıl 6'şar ay, Aliye Çetinkaya, Mehmet Kılınç, Nigar Çağlayan Öztürk, Salih Ziya Gümüşer, Zeki Durmaz ve Sinan Yüzübenli'ye 6 yıl 3'er ay, Durdu Büyükköse'ye 5 yıl, Kadir Yürürdurmaz, Osman Gemci ve Ökkeş Karaokur'a 4 yıl 4 ay 15'er gün, Rüstem Çetinkaya'ya 3 yıl 4 ay, Hacı Mühittin Keçebir'e 3 yıl 1 ay 15 gün, Hacı Mühittin Keçebir'e 3 yıl 1 ay 15 gün, Özcan Öztürk'e ise 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Heyet ayrıca, sanıklardan Murat Şarlı, Hasbi Özdoğan ve Zümre Yüzübenli'nin beraatine, tutuklu sanıklar Rüstem Çetinkaya, Rafet Aslanoğlu ve Ümit Murat Tunç'un da mevcut hallerinin devamına hükmetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asb
Asb - 7 ay Önce

Haber 46 olarak yapmış olduğunuz bu haberi hangi inşaat firması olarak belirtirseniz seviniriz. Bu kadar insanı dolandırmış ve aynı Kişiler yine piyasaya çıkacak ve tekrar bu kadar milleti dolandıracak. Haber 46 olarak sizden rica ediyorum lütfen hangi firma olduğunu da açıklayınız. Teşekkürler;

yuh
yuh @Asb - 7 ay Önce

fotografta baksana kardeş kocaman yazıyor.ayden inş

MİSAFİR
MİSAFİR - 7 ay Önce

Söylediklerimi sağır sultanlar duydu da birileri duymadı. NE OLACAK BU İŞİN SİYASİ AYAĞIı

mehmet
mehmet - 7 ay Önce

sayın kanun koyucular bu adamların mal varlıklarına neden el konulmadı osman gemci mesala itiraf ediyor 2013-2014 de bu yapının gerçek yüzünü gördüm diyor. o zaman neden 2015 de istifa etmiş kalida dan. 10 yıl boyunca kime nasıl hizmet ettin. vatanı sat en önda namaza dur. kul hakkını ye. milleti sömür sonra bilmiyordum de ! kanunlar sizi iyi yargılamalı

Isa
Isa - 7 ay Önce

Rafet Aslanoğlu #RESPECT.

Edeler sehri
Edeler sehri - 7 ay Önce

Oncelille cumleten gecmis olsun uzuluyorum bu tur haberlere ben dahil gercekten cok ahmagiz marasli olarak ilk tokalasma ilk gülücük de al 100 bin yada elde avuc da ne varsa iste... kıytırik bi sozlesme altina bi imza bi kase hadi gule gule... benim gonlu guzel eli nasirli guzel kardesim artik uyan butun emegini bi vampire bi imza bi kase ile verme akilli ol tapu bir yana para bir yana... bu arada beni dolandiran kirac insaata saygilar... sahi kimdi onlar boy boy akp milletvekillerinin baskanlarinin resimleri vardi nerde o gunleeer... neyse gerisi bende kalsin su da buz gibiymis...

Ali demir
Ali demir - 7 ay Önce

İlhan çelik te yakalansa ne var

KAHRAMAN46
KAHRAMAN46 - 7 ay Önce

vah vah

Hasan
Hasan - 7 ay Önce

Kimlerin kul Hakkını yedilerde bu hâllere düştüler, meselâ benim ahım tutar.


SIRADAKİ HABER