Kahramanmaraş'ta duvar yıkıldı otomobil evin bahçesine devrildi! Yıkılıyoruz

KAHRAMANMARAŞ'ta, sağanak nedeniyle bir evin istinat duvarı yıkıldı, park halindeki otomobil ise kayan toprak ile beraber evin bahçesine devrildi. Haber46'da kritik sorular...

GÜNCEL 08.01.2019, 23:49 08.01.2019, 23:53
Kahramanmaraş'ta duvar yıkıldı otomobil evin bahçesine devrildi! Yıkılıyoruz
banner257

KAHRAMANMARAŞ'ta, sağanak nedeniyle bir evin istinat duvarı yıkıldı, park halindeki otomobil ise kayan toprak ile beraber evin bahçesine devrildi.

Olay, akşam saatlerinde Bahçelievler Mahallesi'nde meydana geldi. Bir evin istinat duvarı, aşırı yağışa dayanamayarak yıkıldı. Olay sırasında duvarın önünde park halinde bulunan otomobil ise kayan toprakla evin bahçesine devrildi.

Duvarın çöküp, otomobilin hurdaya döndüğü olayda şans eseri yaralanan olmadı.

Bu arada Kahramanmaraş'ta son günlerde yağan sağanak nedeniyle çok sayıda istinat duvarı yıkıldı. Şu ana kadar  yıkılan duvarlar can kaybına neden olmadı. Ancak ölüm ya da yaralanma olmaması olayın küçük olduğu anlamına gelmez. Çok büyük ve facialarla sonuçlanacak olaylar çok şükür kimseye zarar gelmeden sonuçlandı.

Ancak Kahramanmaraş'ta yıkılması mıuhtemel onlarca istinat duvarının varlığından bahsediliyor ve bir an önce tedbir alınması gerekiyor. Haber46 olarak yetkilileri bir defa daha tedbir almaya, riskli yapıları incelemeye davet ediyoruz. 

HABER46 SORUYOR

Son bir yılda Kahramanmaraş'ta kaç istinat duvarı yıkılmıştır.

Yıkılan istinat duvarları Yapı Denetim firmalarının sorumluluk alanında mıdır? Bina yapılırken istinat duvarları da denetlenmekte midir?

Yıkılan duvarlar hangi yapı denetim firmaları tarafından denetlenmiştir?

Yıkılan duvarların yönetmelikte belirtilen şartları taşıdığı ilgili firmalar tarafından onaylanmış mıdır?

Bu güne kadar yıkılan duvarlarla ilgili inceleme yapılmış mıdır? Bu güne kadar yıkılan duvarlarla ilgili soruşturma açılmış mıdır?

Kahramanmaraş'ta risk taşıyan istinat duvarları ve binalarla ilgili bir çalışma yapılmış mıdır? Bu konuda elinizde istatistiki bir bilgi var mıdır?

Yıklan duvarların suçlusu olarak sadece sağanak yağış mı gösterilmiş yoksa sorumlular belirlenmiş ve gereken soruşturma açılmış mıdır?

İstinat duvarları yıkılan sitelerin, binaların incelemesi yapılmış mıdır? Duvar sağlam yapılmadığına göre binaların da sağlam olmama ihtimali üzerinde durulmuş mudur?

Bütün bu soruları cevaplanması ve büyük bir facia yaşanmadan acilen tedbir alınması gerekmektedir?

HABER FOTOĞRAFLARI

Yorumlar (11)
cuma 1 yıl önce
TOPRAĞI KAZDIRIP ALTINA EV YAPTIRMAYA DEVAM EDERLERSE DAHA ÇOK KAZALAR YAŞANIR.
BELEDİYENİN BÜTÜN SUÇ APARTMANLARA VERİYO KONUT YAPILMAYACAK YERLERE
Hep Doğrusöyler 1 yıl önce
Bu sorulara bu inşaatlardan kim ne kadar cukkaya para attı sorusunu da ekleyebilirsiniz.
kahramankentli 1 yıl önce
nerde denetımler kime peşkeş çekiyorlar anlamıyorum istinat duvarları delme takma adam kat itifakını yuksek tutmak için yok yol sevıyseı altunda kaldıgı için 2 katlı yer 5 kata cıkıyor anlam veremıyorum.
KahramanÖkkeş 1 yıl önce
Daha adam gibi istinat duvari inşa edemiyoruz.Yaziklar olsun bizlere,hepimize bana da:(( Istanbul'da çöküyor 1 haftadan beri:((
duvarcı 1 yıl önce
Bir çok sitenin duvarını sadece taşlarla örüyorlar.İnşaat ile ilgili bilgi sahibi değilim ama böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum .Zamanla yüke dayanmıyor.Buraya Not Bırakıyorum:Süleyman Şah Mahallesinde A.BY Sitesinin İstinat duvarı bir faciaya yol açacak inşAllah yanılırım..Çünkü ördüler çıktılar ve çok yüksek
Hakkı İSTER 1 yıl önce
Yıkılan istinat duvarlarının büyük çoğunluğu tekniğine uygun malzeme kullanılmaması ve barbakan bırakılmamasından kaynaklanıyor.
Cenk 1 yıl önce
Toprak kaymasının en önemli nedeni orman katliamıdır. Kuzey Çevre Yolu adıyla yapılan ucube proje ile yok edilen ormanlar nedeniyle su taşkınları, sel ve toprak kaymaları olayları fazlasıyla yaşanacaktır.
Maraşkent 1 yıl önce
Yav hee hee
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?