Kahramanmaraş'ta seyahat sınırlaması kalktı mı? İşte o iller

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası berber ve kuaförlerin 11 Mayıs'ta açılacağını, 65 yaş üstünün pazar günleri 4 saat dışarı çıkabileceğini ve 7 ilse seyahat sınırlamasının kaldırıldığını açıkladı.

GÜNCEL 04.05.2020, 19:45 04.05.2020, 20:03
Kahramanmaraş'ta seyahat sınırlaması kalktı mı? İşte o iller
banner257

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası Erdoğan açıklamalarda bulundu.

65 yaş üstü ve 20 yaş altına getirdiğimizi sokağa çıkma sınırlaması, salgının yayılmasını ciddi oranda engelledi. 31 ilde yürüttüğümüz sokağa çıkma kısıtlamasının da büyük fayda sağladığını biliyoruz. Tümü Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri sonucu bugünlere geldi.

83 milyon vatandaşımıza verdikleri destek ve gösterdikleri sabır için şahsım ve kabinem adına şükranlarımı sunuyorum.

Aldığımız tedbirlerin önemli bir kısmında 1,5 ayı geride bıraktık. Bu sürede okula gidemeyen öğrencimizin, çalışamayan işçilerimizin, sokağa çıkamayan yaşlılarımızın ve gençlerimizin eski günlerini özlediklerini biliyoruz.

Elbette normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Ancak şu gerçeği asla aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Ülkemizde hiçbir şey, tam manasıyla eski düzene tam manasıyla dönmeyecektir, dönemeyecektir. Hastalığa çare olacak ilaçların ne zaman kullanılacağı belli değildir.

Normalde döneceğiz ama bu yeni bir normal olacaktır. Sınırlamalar azalsa da tedbirler sürecektir. Maske kullanımı ve titizlikle ilgili önlemler devam edecektir. Uluslararası seyahatlerin ne zaman açılacağı halen belirsizdir. Küresel ekonominin karşımıza nasıl bir tablo çıkaracağız meçhuldur.

Tüm bu gerçekler ışığında bir normalleşme planı hazırladık. Halkımızın beklentileri ve bakanlıklarımız ile bilim kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda hazırladık. Bu takvim, Mart ayındaki hayatımıza geri dönüş anlamına gelmiyor.

65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlarımız, ilk etapta sokağa çıkması sınırlandırmamızın günlerinde 4 saat sürecinde yürüme mesafesinde tahditli olarak getiriyoruz. 10 Mayıs Pazar günü saat 11 ila 15 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz. 20 yaş altı içinde bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü saat 11 ila 15 arası dışarı çıkarılabilecek. 15 Mayıs cuma günü ise 15 ila 20 yaş arası aynı saatlerde çıkarak hava alabilecek. Duruma göre, sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz. Sokağa çıkma sınırlaması uygulamamızı sürdürüyoruz.

Bu geceden itibaren 31 ile giriş çıkış sınırlamasını 7 ilimiz için bitiriyoruz. Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya.Her hafta gelişmelere göre karar vereceğiz. Diğer 24 ilimizdeki giriş çıkış yasağı 14 gün boyunca uzatılmıştır.

Berber, kuaför ve güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecektir.

Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının belirlediği kurallara uyulması şartıyla alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayacaktır.

Normalleşme sürecinin bir parçası olarak bugüne kadar piyasada satışına izin vermediğimiz cerrahi maske ve bez maske satışına kolayca ulaşabileceği yerlerde ulaşması için izn vermeyi planlıyoruz. Maskeye göre bir üst fiyat belirleyerek halkımızın mağdur edilmesinin önüne geçeceğiz.

Yorumlar (7)
HAKAN ÖZDARENDELİ 1 yıl önce
31 İLİN, 7 SİNE YASAK KALKTI YA... HA İŞTE, SÖYLİYEYİM, EN SON KAHRAMANMARAŞ IN Kİ KALKAR... EN SON... BU KAFAYLA...
4646 1 yıl önce
Bizim ilimiz hep olumsuzlukların önünden gider.
Sümeyye yaren 1 yıl önce
Havuz problemi gibi 5 musluk bir hsvuzu 5 gunde doldurabilmektedir, 2 gunde 2 musluk ne kadarını bosaltabilir ? Boyle karantina olur mu ?
Hsn 1 yıl önce
Sayın editör il sağlık kurulu kararıyla alınan ilçeler arası seyahat yasağı ne zaman kalkacak bilginiz var mı?
ede 1 yıl önce
edem unuttular heral
illegalbirisiyabosver 1 yıl önce
Yapacağı iş ztn. Buydu belliydi ağ ben bilmiyordum böle olacağını Valla artık isterse 10 yıl böyle sürsün alıştım artık evde kalmaya hergun oyun benim için sorun yok :)
bilgin 1 yıl önce
beyler sizin savunduklarınız iktidarda olsaydı ne olurdu bu memleketin hali hiç düşünemiyorum bile
banner112
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:16
Güneş 05:03
Öğle 12:38
İkindi 16:30
Akşam 20:02
Yatsı 21:41