Kahramanmaraş Tabip Odası'ndan korona aşısı uyarısı

Kahramanmaraş Tabip Odası yaptığı basın açıklamasında Aile Sağlığı Merkezlerinde 5 dakikada bir aşı yapılması için Sağlık Bakanlığınca yapılan düzenleme virüsün yayılmasına sebep olacaktır dedi.

GÜNCEL 14.02.2021, 20:53
Kahramanmaraş Tabip Odası'ndan korona aşısı uyarısı
banner257

Kahramanmaraş Tabip Odası Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılacak aşılarla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada her 5 dakikada bir aşı yapılmasının riskleri anlatıldı ve virüsün yayılacağı uyarısı yapıldı.

İşte Kahramanmaraş Tabip Odası tarafından yapılan açıklama:

15 Şubat Pazartesi günü Aile Sağlığı Merkezlerinde 5 dakikada bir aşı yapılması için sağlık bakanlığınca düzenleme yapılmıştır.

Aşı yapılan vatandaşlarımızın belli bir süre aşı yapılan merkezinde bekletilmesi tıbbi bir gerekliliktir.

Aile sağlığı merkezlerinde Bebek -çocuk izlem, bebek aşıları, gebe takibi-izleme, okul aşıları ve poliklinik hizmetleride devam etmektedir. Bu durumda aile sağlığı merkezlerinde bir yığılma ihtimali çok yüksektir. Yarım saatte aşı yapılan bireyleri bekletmekte duruma eklenince ASM bekleme salonlarının kapasite aşımı kaçınılmaz bir gerçektir. Asm kriterleri içinde 20 metrekare standart ve her Aile Hekimligi birim başına 5 metrekaare olduğu varsayılınca durumun vehameti ortadadır.

Pandemide maske, temizlik ilkesi çok önemli olsa da sosyal mesafe de virüsün yayılmasını engellemede çok etkili bir yöntemdir. Yoğunluğu azaltma amacı ile vatandaşlarımızın aile sağlığı merkezlerine ve aşı yapılan diğer sağlık merkezlerine mümkün olduğunca az başvuru yapmasını tavsiye ederiz.

Ülkemizin pandemi ile mücadelesine katlı sağlamak bir vatandaşlık görevidir.

Aşı çalışmalarına destek olalım.

Yorumlar (4)
Vatandaş ökkeş 12 ay önce
Valla adamlar haklı
Hamdi PAKSOY 12 ay önce
Aşı çalışması plan ve proğram dahilinde yapılması gerekir. K.Maraşta çok tutarsızlıklar mevcut. Aşılama ekibinde görev alan biri olarak bunu gördüm. Bu işi bilgili, eğitimli ve liyakat sahibi insanlar tarafından sevk ve idaresi yapılması gerekirken, bu saydığım vasıflardan çok uzak görevliler yapıyor bu işi. Böyle devam ederse hem devlete maddi olarak bir yük, hem de aşılama en az bir yıl sürer. Yetkililerin bir an önce bu işe el atması gerekir diye düşünüyorum.
Hamdi PAKSOY 12 ay önce
Belkide babam bu yüzden Covid oldu. Geçen hafta aile hekimine gitti, oturacak yer kalmamış, ayakta bir saat sıra beklemiş.
Ali 12 ay önce
Bu işi bilgili eğitimli liyakatli kişiler yapmalı iken, bu özellikleri olmayan kişiler yapıyor demişsin. Kim yani hizmetliler mi yapıyor? Hata varsa ilgili yere şikayet edeceksin, gelip burda boş yapmayacaksın hükümeti karalamak için.
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı