banner240

Kahramanmaraş'tan milyonlarca araç sahibini ilgilendiren karar

Kahramanmaraş'ta otomobilini otobüs durağı yakınına park eden sürücüye polis tarafından yazılan hatalı park cezası, delil olarak sunulan fotoğrafta durak gözükmediği için mahkemece iptal edildi.

GÜNCEL 09.09.2021, 17:32
Kahramanmaraş'tan milyonlarca araç sahibini ilgilendiren karar
banner257
banner226

Onikişubat ilçesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı'nda 13 Nisan 2021 tarihinde otomobilini otobüs durağının yakınına park eden isminin açıklanmasını istemeyen bir kişiye hatalı park nedeniyle polis ekiplerince 132 lira ceza uygulandı.

Cezaya itiraz eden kişi, kendisine haksız yere ceza yazıldığını, otomobilini otobüs durağına en az 15 metre uzağa park ettiğini savunarak avukatı aracılığıyla dava açtı.

Kahramanmaraş 2.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada, otomobil sürücüsüne yazılan ceza ve o sırada polis ekiplerince çekilen fotoğraf incelendi.

Durağa en az 15 metre uzağa park ettiğini öne süren ve kendisine haksız ceza yazıldığını, bu nedenle cezanın iptalini talep eden davacıyı haklı bulan mahkeme, ceza fotoğrafında otobüs durağının gözükmemesi ve aracın nizami park halinde olması dolayısıyla cezanın iptaline hükmetti.

Davacının avukatı Damla Yağmur Ay, AA muhabirine, şüpheden sanık yararlanır ilkesinin Türk Ceza Kanunu'na (TCK) sabit ilkelerinden olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Polis memurlarının çektiği fotoğraflarda araçla birlikte durak gözükmediği için mahkemece kural ihlali yapıp yapmadığı tespit edilemedi.

Bu noktada bir şüphe bulunması ve şüpheden sanık yararlanır ilkesinden dolayı müvekkile hükmedilen idari para cezası iptal edildi."

Kararın emsal nitelikte bir karar olduğunun altını çizen Ay, vatandaşlara trafik cezası yemeleri durumunda bu ayrıntılara dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti.

Yorumlar (5)
korkusuzkurt 2 hafta önce
BELEDİYE ÖNCE KAVŞAKLARA YAKIN OTOBÜS DURAKLARINI DÜZENLESİN TRAFİK POLİSLERİ ÖNCE DURAKLARIN KAVŞAKLARA UZAKLIĞI KANUNA UYUYORMU ONA BAKSINLAR KAVŞAKLARA EN AZ 100 METRE YAKININA DURAK YAPILAMAZ DİYOR DEVLET ÖNCE KENDİNİ DENETLESİN BİRÇOK YERDE KAVŞAKLARA 50 METRE BİLE DEĞİL OTOBÜS DURAKLARI KAZALARA DAVETİYE ÇIKARTIYORLAR ÖRNEK DOGU KENT KAVŞAĞI PETROLÜN ÖNÜ PEKELLER AVM KAVŞAĞI DAHA DÖNMEDEN OTOBÜSLER TRAFİĞİ VE YAYALARI TEHDİT EDİYOR
Yabancı 2 hafta önce
Otobüs durağının önüne, yaya geçidinin üstüne ve kaldırımın tepesine park edenlere de bir zahmet ceza yazın lütfen!!!!
Mehmet 2 hafta önce
O mahkeme heyetini ve başarılı avukat hanımı tebrik ediyorum. Devlet vatandaşına tuzak kuramaz. Devlet bütçesine hayali trafik gelirleri diye bir gelir eklenemez.
Ramazan 2 hafta önce
Maraşta verilen tüm ehliyetler iptal edilip tekrar emniyet trafik şube tarafından sınavla ehliyet verilmelidir.
muharrem pınar 2 hafta önce
Oh ne güzel kamera kaydı fotoğraf yoksa her suçu işle. Türk mahkemelerinin kamera ve fotoğraf makinası yokken verdiği kararların hepsi o zaman haksız..Devlet önce memuruna güvenecek. Sağolsunlar devlet diye bişeyde bırakmadılar ya...
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54