Kartek A.Ş.: Kök anahtar yasalara aykırı olarak teslim edilmedi

İzmir’de toplu taşımada kullanılan elektronik akıllı kartlarla ilgili olarak Ankara 11. İdare Mahkemesi'nden çıkan yürütmeyi durdurma kararı üzerine ihaleyi kazanan Kartek Kart ve Bilişim Teknolojileri Tic. A.Ş.’den bir açıklama geldi.Açıklamada...

Kartek A.Ş.: Kök anahtar yasalara aykırı olarak teslim edilmedi

İzmir’de toplu taşımada kullanılan elektronik akıllı kartlarla ilgili olarak Ankara 11. İdare Mahkemesi'nden çıkan yürütmeyi durdurma kararı üzerine ihaleyi kazanan Kartek Kart ve Bilişim Teknolojileri Tic. A.Ş.’den bir açıklama geldi.Açıklamada...

20 Temmuz 2015 Pazartesi 15:25
Kartek A.Ş.: Kök anahtar yasalara aykırı olarak teslim edilmedi
banner208
İzmir’de toplu taşımada kullanılan elektronik akıllı kartlarla ilgili olarak Ankara 11. İdare Mahkemesi'nden çıkan yürütmeyi durdurma kararı üzerine ihaleyi kazanan Kartek Kart ve Bilişim Teknolojileri Tic. A.Ş.’den bir açıklama geldi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “1 Haziran itibariyle teslim almamız gereken kök anahtar, tüm talep ve girişimlere rağmen ihale şartnamesine ve yasalara aykırı olarak teslim edilmemiştir. Söz konusu sistemi çalıştıran kök anahtar ve sistem bileşenleri tarafımıza teslim edilmemesine rağmen uzman ekiplerimizin olağanüstü çabalarıyla sistemi kök anahtarlar olmadan ayağa kaldırma girişimleri sırasında yapılan ve kaynağı tarafımızdan belirlenen ve tutanaklarla kayda alınan ancak hukuki nedenlerle burada dile getiremediğimiz siber saldırılarla da mücadele ederek, İzmirlilerin ulaşım araç ve olanaklarından mahrum bırakılmamasını sağladık. Sözleşmemizde hiçbir yükümlülüğümüz olmamasına rağmen teknolojik bilgi, birikim ve becerimizi ortaya koyarak, kısa sürede yeni sistemi devreye soktuk ancak ihale şartnamesine uygun olarak sistemin tarafımıza devri sağlanamadığı için yeni sistemde istisnai bazı aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Buna rağmen söz konusu aksaklıklar, İzmirlilerin ulaşım araçlarından ve olanaklarından faydalanması açısından hiçbir engel teşkil etmemiştir. ESHOT ile bu proje bazındaki işbirliğimiz, uyumlu ve öngörülen takvime uygun olarak yürümektedir. Buna ilaveten ESHOT’la yarattığımız bu güçlü sinerji, Türkiye’deki pek çok belediyenin de dikkatini çekmiş ve kendi ulaşım ağlarında da benzer bir sistemin hayata geçirilmesi için firmamıza davette bulunmuşlardır. Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği'ne göre söz konusu ihalede diğer teklif sahibinin 'iş deneyim belgesi'ne ise bizim sahip olduğumuz, 'teknolojik ürün deneyim belgesi' de aynı kapsam, yeterlilik ve hükümdedir. Burada ilgili idare mahkemesinin vermiş olduğu karar, sadece itirazın incelenmesine yönelik rutin bir hukuki prosedürdür. Üstelik daha önce bu konuda yapılan itirazın KİK tarafından reddedildiği gerçeği dikkate alındığında, hukukçularımızın ilgili mahkeme nezdinde yapacakları girişimlerin firmamız lehine sonuçlanacağından da hiçbir kuşkumuz bulunmamaktadır. Sonuç olarak, idare mahkemesi tarafından başlatıldığı ifade edilen yasal süreç, sadece rutin bir hukuki inceleme prosedüründen ibarettir. Dolayısıyla kaynağı ve amacı tarafımızdan malum bu tür hukuki manevralar, ne birtakım yaygın sistemsel aksaklıklara ne de ESHOT ile firmamız arasında herhangi bir anlaşmazlığa işaret etmektedir. Kurduğumuz sistemle bir yandan İzmirlilere rahat, güvenli ve en yüksek teknolojiyle ulaşım hizmeti sunma yolunda hızla ilerlerken diğer yandan ise bu proje bazında ESHOT’la başlayan işbirliğimiz ve ortaklığımız da uyumlu ve verimli bir zeminde gelişmeye devam etmektedir. Kaldı ki buradaki gibi herhangi bir ihtilaf konusu mahkemeye intikal edip temyiz de dahil hukuki sürecin tümü tamamlanmadığı sürece konuya ilişkin yorum ve çıkarımda bulunmak, sadece değerli İzmirlileri huzursuz etmeye yönelik mesnetsiz spekülasyonlara hizmet edecektir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225