Kurtulmuş: Türkiye'de de Syriza benzeri bir hükümet olurdu

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de sosyal politikayı önceleyen, düşük faizleri, yatırımı esas alan bir politikanın izlememiş olması durumunda Türkiye'de de Yunanistan'daki gibi Syriza benzeri bir hükümetin görev başında...

GÜNCEL 31.01.2015, 13:04
Kurtulmuş: Türkiye'de de Syriza benzeri bir hükümet olurdu
banner257
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de sosyal politikayı önceleyen, düşük faizleri, yatırımı esas alan bir politikanın izlememiş olması durumunda Türkiye'de de Yunanistan'daki gibi Syriza benzeri bir hükümetin görev başında olabileceğini söyledi.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan genel kurulunda konuşan Numan Kurtulmuş, dünyada uygulanan ekonomik politikalar ve bunları yöneten kesimlere yönelik değerlendirme yaptı. Kurtulmuş, Yunanistan’da ortaya çıkan yeni hükümetin bu politikalara gösterilen tepkinin bir sonucu olduğunu savundu.

Kurtulmuş, "Türkiye’ye 2001 yılında dışarıdan gelen bazı beyler marifetiyle bir ekonomi programı dayatıldı. Sayın Kemal Derviş marifetiyle gelen program. Aynı program bizden 10 yıldan sonra Yunanistan’da Papadopulos, İtalya’da da Monti vasıtasıyla uygulandı. İrlanda da uygulandı. Bir takım küresel finans beylerinin adamları Yunanistan, İrlanda ve İtalya’da iş başına getirildi. Küresel faiz çevreleri, kurdukları düzenle bu ülkeleri yönetmeye kalktılar ve bu ülkeleri uzun süre yönettiler. İşte bugün Syriza vasıtasıyla Yunanistan’da ortaya çıkan durum, bütün bu neoliberal tezlere karşı Yunan halkının verdiği cevaptır. Sizi temin ederim ki eğer Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde AK Parti Hükümetleri sosyal politikayı önceleyen, düşük faizleri hedef alan bir politikayı, yatırımı esas alan bir politikayı izlememiş olsaydı, yani 2001’de bize dayatılan IMF Politikaları uygulanmış olsaydı bugün Türkiye’de AK Parti diye bir iktidar olmaz, belki Syriza benzeri bir hükümet Türkiye’de iş başında olurdu.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?