Ombudsman, SGK’nın sanatçı prim borçlanma oranını hatalı buldu

Ombudsman, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) uyguladığı sanatçı prim borçlanması oranını hatalı buldu ve 'yasa maddesi bireyin aleyhine yorumlanarak hukuk güvencesi ve haklı beklenti ihlal edilmektedir' yorumunda bulunarak, sanatçıların...

Ombudsman, SGK’nın sanatçı prim borçlanma oranını hatalı buldu

Ombudsman, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) uyguladığı sanatçı prim borçlanması oranını hatalı buldu ve 'yasa maddesi bireyin aleyhine yorumlanarak hukuk güvencesi ve haklı beklenti ihlal edilmektedir' yorumunda bulunarak, sanatçıların...

17 Nisan 2015 Cuma 09:59
Ombudsman, SGK’nın sanatçı prim borçlanma oranını hatalı buldu
banner208
Ombudsman, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) uyguladığı sanatçı prim borçlanması oranını hatalı buldu ve 'yasa maddesi bireyin aleyhine yorumlanarak hukuk güvencesi ve haklı beklenti ihlal edilmektedir' yorumunda bulunarak, sanatçıların haklarına sahip çıktı.

1995 yılında sanatçı prim borçlanması talebinde bulunan C.K. ve V.A.’nın talepleri, yapılan incelemeler sonucunda SGK tarafından reddedildi. Bunun üzerine V.A. ve C.K. konuyu yargıya taşıdı ve borçlanma yapmaya hakları olduğu mahkemece tespit edildi. C.K. ve V.A, mahkeme kararı sonrası tekrar SGK’ya başvurdu ancak bu kez de borçlanma tutarları yüzde 20 üzerinden hesap edilmesi gerekirken, yüzde 32 üzerinden hesap edildi. Bu duruma itiraz eden C.K. ve V.A. kendilerine 5510 sayılı Kanundaki yüzde 32 prim oranının değil, 506 sayılı Kanundaki yüzde 20 oranının uygulanması gerektiğini iddia etti. Ancak C.K. ve V.A.'nın itirazlarını SGK reddetti. Bunun üzerine C.K. ve V.A. mağduriyetlerinin giderilmesi için Ombudsman'a başvurdu.

MÜLKİYET HAKKININ İHLALİ OLDUĞUNA KARAR VERDİ

Ombudsman, yüzde 32 prim oranı üzerinden borç hesaplanmasının mülkiyet hakkının ihlali olduğuna karar verdi. Başvuruyu incelemeye alan Baş Ombudsman M. Nihat Ömeroğlu, 5510 sayılı Kanunda yüzde 32 orana göre hesaplanan borçlanmalar arasında 506 sayılı Kanundan kaynaklanan sanatçı borçlanması bulunmadığından prim borcunun yüzde 20 orana göre hesaplanması gerektiğinin tespitinde bulundu. Nihat Ömeroğlu, borçlanma kapsamında şikâyetçilerden yüzde 20 yerine yüzde 32 oranı üzerinden prim hesaplanmasını işleminin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğunu belirtirken aynı zamanda mülkiyet hakkının ihlaline sebep olduğunu da vurguladı. Ömeroğlu, "Söz konusu borçlanmanın esaslı unsuru olarak düzenlenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinin ödenmesi gerektiğine ilişkin şartın değiştirilerek yüzde 32 prim oranı üzerinden borç tahakkuku yoluna gidilmesi, varlığı mahkemece tespit edilen ve sigortalıya teslim edilen hakkın içeriğinin değiştirilmesi sonucunu doğuracaktır." değerlendirmesinde bulundu.

YÜZDE 20 PİRİMLİ İŞLEM TESİS EDİLMESİ YÖNÜNDE SGK’YA TAVSİYE KARARI

Baş Ombudsman Ömeroğlu, sanatçı prim borçlanması işlemlerinin düzeltilerek yüzde 20 prim oranı üzerinden işlem tesis edilmesi yönünde SGK’ya tavsiye kararı gönderdi.

Tavsiye kararının ardından harekete geçen SGK, vatandaşların mağduriyetini giderdi. SGK, KDK’ya gönderdiği cevabi yazısında, şikâyet başvurusundaki taleplerine uygun olarak sanatçı borçlanma tutarının yüzde 20 prim oranı üzerinden hesaplanmasını kabul edip, C.K. için, borçlanma tutarının ödeme tarihindeki prime esas asgari günlük kazanç üzerinden yüzde 20 prim oranı üzerinden uygulanacağı, V.A.’nın ise, yüzde 32 prim oranı üzerinden ödediği sanatçı borçlanmasının yüzde 20 prim oranı üzerinden hesaplanmasından kaynaklanacak prim farkının kanuni faizi ile birlikte kendisine iade edileceğini bildirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225