Şamil Tayyar'dan Kahramanmaraş'a ayrılan bütçeye tepki: Burunlarından fitil fitil getiririz

Gaziantep’in İslahiye İlçesinde düzenlenen ve bir çok siyasi ismin katıldığı yumurta tavuğu dağıtım töreninde konuşan AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar, Klavuzlu Barajı sulama kanalı projesine ayrılan 80 milyon liranın daha sonra Kahramanmaraş’a aktarılmasına tepki gösterdi.

GÜNCEL 05.07.2021, 18:26
Şamil Tayyar'dan Kahramanmaraş'a ayrılan bütçeye tepki: Burunlarından fitil fitil getiririz
banner257

Gaziantep’in İslahiye İlçesinde düzenlenen ve bir çok siyasi ismin katıldığı yumurta tavuğu dağıtım töreninde konuşan AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar, Klavuzlu Barajı sulama kanalı projesine ayrılan 80 milyon liranın daha sonra Kahramanmaraş’a aktarılmasına ilişkin olarak, "Hiçbir şekilde buranın kaynaklarını başka projeye kaydırmalarına asla müsaade etmeyeceğiz. Eğer olursa ister bakan olsun, ister bilmem ne olsun görevi ne olursa olsun bakın çok açık söylüyorum. Burunlarından fitil fitil getireceğimizi buradan herkesin bilmesini istiyorum. Size söz verdik, o sözü tutmak zorundayız. Ben ilk geldiğimde dedim ki, bu sulama işini çözmesem siyaseti bırakırım. Karşınıza bir daha aday olarak çıkmam." şeklinde tepki gösterdi.  

Programda, MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural’ın yanı sıra MKYK Üyesi Şamil Tayyar açıklamalarda bulundu. 

“Burunlarından fitil fitil getiririz”

AKP'li Şamil Tayyar şu ifadeleri kullandı:

“Bu bölgenin en önemli sorunlarından birisi sulamadır. Sadece bu bölgenin değil, Türkiye’nin sorunlarından birisi sulamadır. Dolayısıyla sulama projeleridir. Klavuzlu Bizim hayatımız klavuzlu bizim çocuğumuz gibi baktığımız çok önemli bir sulama projesidir. Beni biliyorsunuz, ben bir esnaf çocuğuyum, ben ve yakınlarımın 1 metrekare arazisi yoktur. Bu araziler muhtemeldir ki burada oturan ve traktörle buraya gelen bacınızın arazisi var. Bütün bu kavgamız niye bunu şunun için söyledim. Kişisel bir hesabımız yok. Bu toplum zenginleşirse herkes bundan nasiplenir. Biz de bundan dualarınızdan nasipleniriz ve biliyoruz ki, her hayırlı hizmet yapıldığında insanlar zamanda bizi unutur. Ama derler ki, bunu yapandan Allah razı olsun. Biz biliyoruz ki, bu dua edildiğinde Biz de kendi nasibimizde dışarı alırız. 1 Temmuz 2018 itibarıyla kılavuzlu kanalı 48 kilometre bitti. Yani Kahramanmaraş’tan akan suyu Tahtaköprü Barajı’na kadar getirdik. Bu su barajdan aşabilir diye tahta köprü barajı’nın seviyesine 11 buçuk metre yükselttik yani 3 yıldır kanalımızda su var gözümüzün önünden su akıyor. Ne yazık ki, sizler bu sudan yararlanamıyorsunuz."

"Hem Nurdağı’nda hem İslahiye’de 1 metre boru döşenmiş değil"

Tayyar konuşmasına şöyle devam etti: 

"2017 yılı ocak şubat ayında hem Nurdağı’nda hem İslahiye’yi kapsayan bölümünün ihalesini bitirdik. Bakın sulama şebekesinin ihalesi 2017 yılı temmuz ayında kesinleşti üzerinden 4 yıl geçti. Şu oldu, bu oldu bunlara çok fazla girmeyeyim ama gelinen nokta şu Nurdağı’nda sulama projesinin Nurdağı bölümünde 1 liralık harcama yapılmadı. İslahiye bölümünde 2020 yılı sonu itibarıyla geçen yıl sonu itibarıyla harcanan toplam para 10.6 milyon lira yani 10 milyon lira onu da belediye başkanımızın uyarısıyla belediye başkanımız ile konuşarak bu mevzuyu çözmüştük. Bu yeni sürece hızlı girdik herkes elini taşın altına koydu ve bu projeye bu 2021 yılında toplam 171 milyon lira ödenek ayrıldı. Bu ödeneğin 91 milyon lirası Maraş bölümü 80 milyon lirası ise İslahiye bölümü için ayrılmıştı ne yazık ki geçtiğimiz günlerde 15-20 gün önce elimizden bu 80 milyon lirayı kaptılar sulama projesinin İslahiye bölümünde şu ana kadar harcanan toplam para 2 milyon lira geçmiş harcamalarda düşündüğümüzde toplam para yaklaşıp 12 buçuk milyon lira Nurdağı’nda 1 lira bile yok ve şu ana kadar hem Nurdağı’nda hem İslahiye’de 1 metre boru döşenmiş değil, acı gerçeği bilelim ki verdiğimiz mücadelenin ne anlama geldiğini daha iyi görelim."

"Ya kurtaracağız, ya kurtaracağız"

Yeni dönemde inşallah hani bazen hayır bildiğiniz şeyde şer şer bildiğiniz şeyde hayır var derler buradan bir ders çıkarmamız lazım eğer biz birlik olmazsak beraber olmazsak aramıza birilerini nifak sokarsa ayrışırsak ve çatışırsak birileri gelir o parayı başka bir projeye götürür, yani bu ülkenin kaynakları var. Önemli olan şey en azından kendi bölgemiz açısından bu kaynakları bu topraklara ne kadar getirebiliyoruz, ona bakalım. Şimdi büyük bir heyecan ve hararet oluştu en azından önümüzdeki yılı kurtarırız diye düşünüyorum. Ya kurtaracağız, ya kurtaracağız ben buradan açık söylüyorum. Hiçbir şekilde buranın kaynaklarını başka projeye kaydırmalarına asla müsaade etmeyeceğiz. Eğer olursa ister bakan olsun, ister bilmem ne olsun görevi ne olursa olsun bakın çok açık söylüyorum. Burunlarından fitil fitil getireceğimizi buradan herkesin bilmesini istiyorum. Size söz verdik, o sözü tutmak zorundayız. Ben ilk geldiğimde dedim ki, bu sulama işini çözmesem siyaseti bırakırım. Karşınıza bir daha aday olarak çıkmam. Rabbim nasip etti, yardım etti Cumhurbaşkanımıza gittik, Cumhurbaşkanımız büyük bir heyecanla asıldı, talimat verdi. Su kanalı bitti, aslında biz o sözümüzü yerine getirdik. Ama o kanaldan akması lazım suyun tarlalarımız da akması lazım. Bugün elektriğin yüzde 15 zam geldi diye herkes konuşuyor. Eğer biz bu su işini çözmüş olsaydık, 2017 yılında ihalesini yaptırdığımız projenin 2020 yılı haziran ayında bitmesi gerekiyordu. Yani geçen yıl bitmesi gerekiyordu. Şimdi ne yüzde 15 zam mı konuşuyordunuz, ne yüzde 50 zam mı, ama şimdi biz bunun mücadelesini vereceğiz. bir çok konu yukarıya kadar iletilmiyor ve arada birileri kesiyor ve şimdi bizde o birilerini keseceğiz" 

Yorumlar (19)
Maraşlı 4 hafta önce
Helal olsun adama nasıl da memleketi için herşeyi mübah kılıyor.Bizim vekillerinde tek bir sokak umrunda değil.
hasan 4 hafta önce
Kahramanmaraşımızda sulanamayan altyapı eksikliği çekilen o kadar arazi varken yaptığınız bu konuşma terbiyesizlikten başka birşey değil. Hem Klavuzluda Kahramanmaraş'ın su kaynağı antepin değil. Çevre ve şehircilik bakanının artvin için söylediği gibi heryer metropol olacak diye bir kural yok, her şehir coğrafi imkanlarıyla, kaynaklarıyla sınırlamalara tabi, destekleyecek su imkanınız yoksa şehire yeni imar bölgesi açmayı yeni sanayi bölgeleri planlamayı durduracaksınız. Kısacası Kahramanmaraşın su ihtiyacı çözülmeden antepe su verilemez.
Bertizli bekir 4 hafta önce
Maraş'ın ve Maraşlıların menfaati sizin parti içi çekişmelerinizden üstündür şamil tayyar.
furkan demirci 4 hafta önce
oyle anlasiliyuor ki o 80 milyon lira birilerine peskes cekilmis zira marasin durumu icler acisi
Fişekçi 4 hafta önce
Anteplilere verirsen iyi, alırsan hainsin. Siz ovanızı sulayın bizim çocuklarımız kanalda boğulsun öyle mi. Adatepe Barsjına 25 yıl oldu daha bir dönüm yer sulanmıyor. Bizim sedimiz çıkmıyor. Maraşlulara müstehak.
EDEM 4 hafta önce
DAHA ARSAN KAVŞAĞINA YAPAMIYORLAR SAYIN TAYYAR NE 80 MİLYONU :))))))))
KÜRŞAT 46 4 hafta önce
Yüreği yetiyorsa önce borsa (!) işini bir açıklasın hele.
Şey şamil 4 hafta önce
Sen de dürüst değilsin. Olsaydin 5 maaşa eleştirin olurdu. Belediye imardaki usulsüzlükler hakkında beyanın olurdu. Marasa yapılacak Denilen 80 milyon kaynak inşaAllah Baska ek kaynak la uçmaz ama sen sanada isteyene.
Kanzey 4 hafta önce
Çok òtüyorsun şamil.böyle giderse reis seninde biletini keser
ben yoğuuum 4 hafta önce
Bakalım bizim vekiller şamil TAYYARA Yetecekmi
Bertizli bekir 4 hafta önce
Suyu bahane edip pargalı ibrahim'e laf sallamış tayyar
Irfan 4 hafta önce
Şu hayat diyorsunuz kahramanmaraşın barajına suyuna Helete suyuna çöktünüz merak etmeyin kesin bu paradan Gaziantep çıkarı vardır yoksa vermezlerdi
46 4 hafta önce
k.maraşın suyu olmasa susuzluktan öleceksiniz...sanki kaydırılan yatırım gavur memleketine yapılmış gibi tribünlere oynamış tayyare...
Hakkı İSTER 4 hafta önce
Al sana siyaset adamı. Memleketi için çaba sarf eden bir şahsiyet. Başından beri, Kılavuzlu sulamasının eksiklerinin tamamlanması için gayret gösteriyor. Keşke bir dönem Maraş milletvekili olsa.
ÖMER 4 hafta önce
DİZİNİZE GÖZÜNÜZE DURSUN NE DİYEYİM Kİ BOĞAZINIZ DAN GECEN SU BİLE BİZDEN GİDİYOR HALA BİZİM MEMLEKET LE UĞRAŞIYORSUNUZ
KEMAL ÇAY 4 hafta önce
SN ŞAMİL TAYYAR KAHRAMANMARAŞ İNSANINI İNCİTECEK HAMASET VARİ KONUŞMANIZI YAPARKEN CENNET VATANIMIZIN CENNET KÖŞELERİNDEN KAHRAMANMARAŞIMIZIN KAYNAKLARINDAN HELETE-DÜZBAĞ SUYUNUN PAYLAŞIMINDA HİÇ BİR ART NİYETLİ TUTUM SERGİLEMEYEN KAHRAMANMARAŞ'A VERDİĞNİZ SÖZLERİDE SİZLERE HATIRLATIRIM
SİZERİN KADAR KAHRAMANMARAŞLI SİYASİLERİMİZİNDE ŞEHRİNE KARŞI SORUMLULUKLARI VAR
ONLARINDA KENDİ MEMLEKETİNİN DEĞERLERİNİ HAKLARINI ÖNCELİKLEMESİNDEN DOĞAL BİRŞEY OLAMAZ
KENDİ KİŞİSEL HIRSLARINIZI SİYASİ DİLİNİZE YANSITIP KAHRAMANMARAŞIMIZI HAKSIZ BİR HEDEFE KOYMANIZI KINIYORUM
KAHRAMANMARAŞLI SİYASETÇİLERMİZİNDE BU İYİ NİYETİMİZİ SİZLERE SUİSTİMAL ETTİRMEMELERİDE BİZLERİ AYRICA SEVİNDİRDİ
KAHRAMANMARAŞLI OLMAK BİR AYRICALIKTIR
Mustafa Arıkcan 4 hafta önce
Memleketin sahipsizliğine bak! Bir tane siyasi çıkıp şu adama ağzının payını veremiyor. Milletvekiliyim diye gezinenlere yazıklar olsun.
Hep Doğrusöyler 4 hafta önce
Hadi bakalım.Hodri meydan.Yiyorsa getir bakalım.
Ali 4 hafta önce
Bu adamı hiç sevmem hem antepli hemide akp li ne büyük raslantı değilmi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20