Yaşar Üniversitesi’nde hedef dünyadaki ilk 500 üniversite arasına girmek

Yaşar Üniversitesi’nin 2020 Stratejik Planı’nı açıklayan Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “2020 Stratejik Planımızda ‘bilim, sanat ve tasarım kültürü’ temeli güçlü bir şekilde var olacak. Bu temel üzerinde ‘çevre...

Yaşar Üniversitesi’nde hedef dünyadaki ilk 500 üniversite arasına girmek

Yaşar Üniversitesi’nin 2020 Stratejik Planı’nı açıklayan Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “2020 Stratejik Planımızda ‘bilim, sanat ve tasarım kültürü’ temeli güçlü bir şekilde var olacak. Bu temel üzerinde ‘çevre...

29 Haziran 2015 Pazartesi 13:57
Yaşar Üniversitesi’nde hedef dünyadaki ilk 500 üniversite arasına girmek
banner208
Yaşar Üniversitesi’nin 2020 Stratejik Planı’nı açıklayan Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “2020 Stratejik Planımızda ‘bilim, sanat ve tasarım kültürü’ temeli güçlü bir şekilde var olacak. Bu temel üzerinde ‘çevre ile işbirliği’, ‘yaparak, yaşayarak öğrenme’ ve ‘küreselleşme’ kavramları tüm ihtişamıyla yükselecek.” dedi.

1 Haziran’da Yaşar Üniversitesi’nde rektörlük görevini devralan Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer ise 3’üncü nesil üniversitelerin sahip olduğu iş ve sanayi dünyasına yönelik projeler üretebilen, girişimci ve yenilikçi, ayrıca topluma ve kente katkı sağlayan bir üniversite olduklarını söyledi. Prof. Dr. Dinçer, “Hedefimiz, Yaşar Üniversitesi’nin sahip olduğu bu ayrıcalıklarıyla ‘en iyi ilk 1000 ve onu takiben en iyi ilk 500 dünya üniversitesi’ arasında yer almasını sağlamak.” dedi.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARIYA HEDEFLENDİK"

Sürdürülebilir başarı hedefine ulaşabilmek için katılımcı bir yaklaşımla detaylı bir stratejik plan üzerinde çalıştıklarını belirten Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı şunları söyledi: “Kalite güvencesine odaklı, farklı bilim alanları ve geleneklerinin bir arada yaşamasına imkân tanıyan, küresel eğilimlere uyum sağlayan, çok yönlü uluslararasılaşma hedefini benimsemiş bir süreci gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum. Bu yapıyı, bilgi toplumu ve ekonomisinin itici gücü olan ‘Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik’ kültürü ile taçlandırmayı planlıyoruz. Mütevelli heyetimiz, tüm akademik ve idari kadrolarımız ve değerli öğrencilerimiz adeta tek bir vücut halinde hareket ederek sürdürülebilir başarıyı yakalamış bir üniversite olacağız.”

YENİ NESİL KARİYER PLANLARI OLANLAR DİKKAT ETMELİ

Yaşar Üniversitesi’nin vizyonunu, projelerini ve yeni stratejik açılımlarını kamuoyu ile paylaşan Rektör M. Cemali Dinçer de, “İyi bir yükseköğrenim nitelikli akademik altyapılarla sağlanabilir. Bunun için 2015-2020 Stratejik Planımızda tüm fakültelerimizi ve Meslek Yüksekokulumuzu 21’inci yüzyılın eğitim gerçeklerini kavramış ve araştırma odaklı kadrolarla donatmayı hedefledik. Önümüzdeki yılın akademik planlarını da bu strateji planları çerçevesinde çiziyoruz.” dedi. Yaşar Üniversitesi’nin yeni nesil kariyer planı yapanlar için doğru hedeflere sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Dinçer, şunları söyledi: “Yaşar Üniversitesi’nin stratejik planları 3 temele dayanıyor. Yeni nesil kariyer hedefleri olanların da bunlara dikkat etmesi gerekir. Birincisi, büyük şirketlerde çalışacak olan kişilerin artık yenilikçi ve girişimci düşünceye sahip olmaları gerekiyor. Biz, bütün lisans programlarımızda kişilere bu özellikleri kazandıracak olan dersleri müfredatımıza ekledik. Adı ‘inovasyon ve girişimcilik’ içerikli olan birçok dersimiz de mevcut. İkincisi ise yaparak, yaşayarak öğrenme ve teknolojiyi kullanma. Günümüzde üniversitelerin özel sektör ve kamu sektörleri ile işbirlikleri gelişmeye başladı. Öğrencilerimiz de aldıkları eğitimler çerçevesinde bir kurum ya da kuruluş için proje veya uygulama gerçekleştirme becerisine sahip oluyorlar. Her yıl belediyelerle ve sanayi kuruluşlarıyla gerçekleştirilen onlarca proje mevcut. Öğrencilerimiz Vestel’den Yaşar Holding’in tüm gruplarına, Schneider’dan Opet’e kadar farklı sanayi kuruluşları için projeler ürettiler. Bunların bir kısmı da hayata geçirildi ve birçoğu da geçecek. Üçüncü temel de topluma hizmet edebilmek. Biz bu bilinçle toplum ve kültür dersleri geliştirdik.”

Yaşar Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi dışındaki 5 fakültesinde eğitim dilinin yüzde 100 İngilizce olduğunu hatırlatan Prof. Dr. M. Cemali Dinçer, 2015-2016 akademik yılından itibaren bütün fakültelere ve Meslek Yüksekokuluna bağlı programlarda İngilizce derslerin okutulacağını söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225