Malatya'da Deprem Oldu, Kahramanmaraş'ta da Hissedildi! Malatya'da Deprem Oldu, Kahramanmaraş'ta da Hissedildi!

Japon yüksek inşaat mühendisi, mimar, ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'nin fay hattına ilişkin uyarılarda bulundu. CNN Türk'teki bir programda açıklamalarda bulunan Moriwaki, son zamanlarda Türkiye genelinde yaşanan depremler ve bu depremlerin beklenen iller konusundaki görüşlerini paylaştı.

uzman-yhlq-coverjpg

Moriwaki, son üç yılda Silivri, Elazığ, Ege bölgesi, Kahramanmaraş ve Hatay'da meydana gelen depremlerin Türkiye'deki deprem aktivitesini artırdığını belirtti. Türkiye'nin üzerinde bulunan Anadolu levhası, Afrika levhası ve Arap levhasının etkileşim gösterdiği fay hattının, özellikle Doğu Anadolu fay hattının uzun süre kırılmadığını ifade etti.

Moriwaki'nin uyarılarına göre, büyük deprem riski taşıyan dört bölge şunlar:

  1. Doğu Anadolu fay hattı: Elazığ, Kahramanmaraş ve Hatay.
  2. Bingöl'den Van'a kadar uzanan bölge.
  3. Ege Denizi: Muğla, İzmir ve çevresi.
  4. Marmara Bölgesi: İnegöl, Bursa, Bandırma, Balıkesir, ve özellikle İstanbul.

Özellikle Marmara Bölgesi'nde 7.9 büyüklüğünde bir deprem riskine dikkat çeken Moriwaki, Silivri'nin daha tehlikeli olabileceğini ve İstanbul için 6.8 büyüklüğünde bir depremin beklenebileceğini ifade etti. En kötü senaryo olarak, Erzincan depremi gibi 7.9 büyüklüğünde bir depremin olabileceğine dikkat çekti ve toplumun bu olasılıklara karşı hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.