Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre; 13.06.2022 Pazartesi günü ülkenin büyük bir bölümünde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

AFAD VE KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİ UYARDI

Gün içerisinde AFAD'ın cep telefonlarına gönderdiği mesajın ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Valiliği'de Kahramanmaraş'ı uyardı. Valilik tarafından yapılan açıklamada "13 Haziran 2022 Pazartesi günü saat 11 ile akşam 21 arasında Kahramanmaraş çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir." ifadesi kullanıldı.

YAĞIŞ BEKLENEN İLLER

Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa Kahramanmaraş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Yozgat, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Osmaniye’de Pazartesi günü (13.06.2022) yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

1 HAFTA SÜRECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 13- 19 Haziran 2022 tarihlerini kapsayan haftalık tahminine göre hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında, iç kesimlerde yer yer mevsim normalleri altında seyredeceği belirtildi. Yağışların gelecek hafta pazar gününe kadar sürmesi bekleniyor.

FIRTINA UYARISI

Rüzgarın 13.06.2022 Pazartesi günü Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda (Van’ın güney ve doğusu, Şırnak ve Hakkari) güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, toz savrulması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.