Deprem felaketinin ardından binlerce vatandaş hayatını kaybederken binlercesi de evsiz kaldı. Bu korkunç tablodaki yağma iddiaları ise, tartışılan bir diğer konu oldu. Adalet Bakanlığı, konuya ilişkin harekete geçerek, Kahramanmaraş'taki depremlerin ardından yağma ve hırsızlık olaylarıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına yazı gönderdi.

'Asrın felaketi' olarak kayıtlara geçen Kahramanmaraş merkezli iki depremin yarattığı yıkımda son açıklanan verilere göre 18 bin 342 vatandaşımız hayatını kaybetti, binlercesi ise enkaz altında kurtarılmayı bekliyor. Yaşanan facianın etkisi altında 'yağma iddiaları' ise konuşulan konular arasına girdi.

Sosyal medyaya yansıyan çok sayıda 'yağma iddiası' üzerine Adalet Bakanlığı, depremden etkilenen illerde yaşanan hırsızlık olaylarıyla ilgili soruşturmaların derhal fiziki ortamda başlatılması için Cumhuriyet Başsavcılıklarına yazı gönderdi.

'SORUŞTURMALAR FİZİKİ ORTAMDA YAPILSIN'
Yazıda, deprem bölgesinde bulunan adliyelerdeki fiziki yapının ve UYAP sisteminin zarar görmesi nedeniyle soruşturmaların gecikmeksizin fiziki ortamda yapılması istendi.