Kahramanmaraş Kalesine Küçük Teleferik Sistemi Kurulacak

Tarihi Maraş Kalesi’nde basın mensupları ile bir araya gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Ramazan Bayramı sonrasında çevre düzenlemesi tamamlanan Tarihi Maraş Kalesi’nin halkın hizmetine açılacağını söyledi.

KÜLTÜR-SANAT 22.05.2020, 18:04
Kahramanmaraş Kalesine Küçük Teleferik Sistemi Kurulacak
banner257

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, 3 bin yıllık geçmişi bulunan Tarihi Maraş Kalesi’nde çevre düzenleme ve bakım çalışmalarını tamamladıklarını ifade ederek, Ramazan Bayramı sonrasında halkın hizmetine açacaklarını söyledi.

Küçük Teleferik Sistemi Kuracağız

Kültür Bakanlığı’nın restorasyon çalışmalarının ardından kalenin tekrar Büyükşehir Belediyesine devredildiğine dikkat çeken Başkan Güngör: “Tarihi Maraş Kalemizde çevre düzenleme ve bakım çalışmalarını tamamladık.

Bundan sonra kalemiz için üç aşamalı çalışmalarımıza başlayacağız. İlk etapta kalemize araç girişini minimize edeceğiz. Aşağı kısımlarda parklanma yerleri yaparak araç çıkışı durduracağız. Yürümede zorlanan hemşerilerimiz için de aşağıdan buraya akülü araçlarla çıkışı sağlayacağız. Bunun yanı sıra kalemizin etrafında kalemizin tarihi dokusuna uygun cephe iyileştirme ve dönüşüm çalışmaları yapacağız. Aşağı kesimde otoparkın olduğu bölgeden Acemli Camiine kadar alanda kamulaştırma çalışmaları yaparak oradan -Anıtlar Kurulu’ndan izin alabilmemiz durumunda - kalemize çıkış için bir asansör ya da küçük bir teleferik sistemi ile kaleye çıkış sağlayacağız.

Bayrak direğinin olduğu bölgede Milli Mücadelemize uygun bir şekilde çalışma yapacağız. Çünkü ziyaretçilerimiz oraya geldiği zaman hem resim çektirsinler hem de o tarihi yaşasınlar istiyoruz. Anıtlar Kurulu’ndan izin alabilmemiz durumunda yapacağımız bir diğer husus ise surların üzerine yürüme mekanları ve seyir terasları oluşturmak. Bir diğer husus ise kalemizi araç girişine kapattıktan sonra kaleye girişin tarihi kapısından olması ve çıkışta ise kalemizin tarihine ilişkin, tarihçilerimizin hazırlayacağı tanıtım metinlerine yer vererek insanların kalemiz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak” diye konuştu.

Bayrak Yolu Oluşturacağız

Kale ve civarında çalışmalara devam edeceklerini dile getiren Başkan Güngör: “Şehirlerin kimlikleri ve tarihleri var. Bunları yaşatmak lazım. Bizim şehrimizin tarihini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için övündüğümüz ve haklı olduğumuz bir tarihimiz var. Bu tarihimizi yaşatmak için de Ulucamii’den kalemize kadar bir Bayrak Yolu oluşturacağız. Bu projede Ulucamii’ye gelen bir kişiyi o tarihi yaşatarak kaleye kadar ulaştırsın istiyoruz. Bu şehre değer kazandıracak kültürel bir kimlik olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kapalı Çarşı’dan cephe iyileştirme başlıyor

Çalışmaların bununla sınırlı kalmayacağının altını çizen Başkan Güngör sözlerine şöyle devam etti: “Ulucami’den İşbankasına kadar olan bölgede Kapalı Çarşımızda cephe iyileştirmesine başlıyoruz. Projemiz tamamlandı. Birkaç örnek çalışma yaparak eksik gedik bir şey var mı ona bakacağız. Bazen bütüncül çalışma yaptığınızda eksikleri gidermek zor olduğu için birkaç örnek çalışma yapıp bakacağız ve yolumuza o şekilde devam edeceğiz.”

Başkan Güngör daha sonra basın mensuplarının kendisine yönelttiği soruları da cevaplandırdı.

Yorumlar (16)
TÜRKCAN 9 ay önce
Hayrettin o porje Hacı Ali Özalın porjesi 1989 belediye seçim porjesi o kaleden Ahir dağına teleferik yaptıacaktı bir iş yapmaya calışıyorsun ama boş
Telefirik 9 ay önce
Kaleye teleferik yaptirsa binen neyi gorecek ki tekke yi mi kanlidereyi mi ? Şaka mısınız ? Karikatür mü ? Aklinizi basiniza devsirin edeler
Maskeee 9 ay önce
Ne güzel olur teleferik. Bir de tramway olsun. Ulucamiden üngüt e kadar, ne güzel olur insanlar için
Mehmet 9 ay önce
Açılacak mı diyor ne diyor hay Allahım ne güldüm ne güldüm yaw bekleyelim bakalım
Mustafa Şahin 9 ay önce
Kaleye teleferik yaptıracağına ilk önce zorla emekliye sevk ettiğin personelinin kıdem tazminatını öde iki ay 60 gün geçti daha hiç bir ödeme yapılmadı.
Beter böcek 9 ay önce
Akp ye oy verip sonradan sorgulamak çok doğru bir duruş değildir.2,3 yıl sonra aynı hatayı yapmak kafa tasinin içinde beyin olmadığının kanıtıdır.
kahraman 9 ay önce
bırakında gerçek ihtiyaçlara bakınız boş iş. telefirik olsa ne olur olmasa.ana gündem yerdeki modern yaşanabilir şehir projeleri.eğer halkın parasını buna harcarsanız haram zehir olsun. panolara şu kutlu olsun şu mutlu olsun, vs afiş astırmayı israfı bırakın.bakın 25 yıldan beri bu kış ilk defa yaoksullara belediye odun vs dağıtamadı ama israf diz boyu.
Mühendis 9 ay önce
Bu proje fatih Erkoç in projesiydi etüt projesi herşeyi hazırdı. Bal yapmayan arı iktisatçı dan belediye başkanı olmaz. Mühendis olacak yardımcısı iktisatçı
Hasan 9 ay önce
İzin alabilirsek şunu yapacağız, izin alabilirsek bunu yapacağız. İzin alınabileceğini sen mi bileceksin vatandaş mı. İzne müracaat etseydin ozaman.
Kazım ORÇAN 9 ay önce
Eğer böyle bir projesi varsa Bursa gibi şehirden kayak merkezine olan mesafeyi yapsın böylece gelecekteki kayak merkezinin trafik sorununa da çözüm olur
Fişekçi 9 ay önce
Valla ben kalenin bu kadar geçikmesini define aradıklarına yoruyorum babalı boyunlarına.
Burtulu 9 ay önce
Benim duyduğuma göre tramvayı Ulucami-üngüt arası değil de Ulucami-Dulkadiroğlu Küllüye-Uydukent-Mado-Maliki Ejder- Mal bazarı-ünivetsite devamını da Göksuna mı Andırına mı karar verememişler.
Doğaner 9 ay önce
Başkanım kalede bayrağı tutan bozkurtla olacakmı
birisi 9 ay önce
Bu proje evet israf ama demek ki halkın gözüne böyle saçma şeyler yaparak girebiliyorlar ki kimse başka bir şey aramıyor. Bu yönetim de önceki de daha önceki de "bakın ben nasılda gösterişli şeyler yapıyorum " diyerek oy alıyorlar. Bu da insanımızın gösteriş sevdasının sonucu. Başka memleketlere bakıyoruz insanların etkisi değil kendi şehri yurt dışına ulaşıyor. Bunu yapamayan sadece başkanlar değil o başkanların binlerce çalışanının da suçudur. Şehrine sahip çıkmayan ileri gelenlerin suçudur.
MUSTAFAA 9 ay önce
Arkadaş; toplum KRİZLERİ YAŞIYOR. Maaşlarını alamıyor. Belediye olarak SOSYAL YARDIM ALAN o kadar insan var ki. Bu insanlara iş bulun. BETONA PARA DÖKMEYİ BIRAKIN ARTIK.
Yazık vAllahi yazık...
başkan 9 ay önce
adam geleli bir yıl oldu sıfıra sıfır çok merak ediyorum acaba Tayyip bey olmasa acaba milletvekilleri dahil 300 her biri için oy alamazlar ama memleketi sen idare edersin ben ederim ikiye hattaonikiye bölmeyi bilirler belediye için antep belediyesinden ders alabilirler K Maraş lıyım ama bir Fatma Şahin kadar olamadık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:11
Güneş 07:35
Öğle 12:49
İkindi 15:31
Akşam 17:54
Yatsı 19:13