Malik Ejder'de çalışmalar tamamlanıyor

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Malik Ejder Türbesi yenileme ve çevre düzenlemesi çalışmalarında sona gelindi.

KÜLTÜR-SANAT 21.07.2010, 09:04
Malik Ejder'de çalışmalar tamamlanıyor
banner257

Kahramanmaraş'ın Osmaniye yolu girişinde yer alan Aksu Köprüsü yakınında Hacı Mustafa köyü mevkisinde Kumaşır Gölü'ne bakan tepenin üzerinde bulunan Malik bin Ejder Türbesi yeniden inşa edilerek çevresi düzenlendi. Ramazan ayına yetiştirilmeye çalışılan türbenin yeni haliyle ilerleyen günlerde açılışının gerçekleştirileceği belirtildi. Sahabe olduğu rivayet edilen "Malik bin Ejder'in Halit bin Velid" komutasındaki İslam ordusu ile geldiği ve burada vefat ettiği biliniyor. Kahramanmaraş'ın inanç turizminde önemli bir yere sahip "Malik bin Ejder Türbesi" çalışmalarında mevcut türbe 223 yıl sonra tekrar inşa edildi. Türbenin çevresi yeniden düzenlenerek, yaya geçiş yolları, mesire alanları, kurban kesim yerleri, otopark ve giriş kontrol üniteleri yapıldı. Türbe ve cami içerisindeki inşaat çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Belediye yetkilileri şu açıklamayı yaptılar; “Tüm cami alanı 240m² dir. Bay mescit alanı, bayanlar mescit alanı, sandukanın bulunduğu türbe kısmı, son cemaat mahalli gibi bölümler bulunmaktadır. Bay ve bayanlar mescit kısmında bir adet 9 metre iki adet ise 6 metre çapında kubbe, son cemaat mahallinde ise 3 adet 2 metre çapında kubbe bulunmaktadır. Minare yüksekliği 16 metre olup tek şerefelidir. Cami ve türbede Osmanlı ve Selçuklu mimarisi kullanılmış olup, kemerler Osmanlı, pencereler Selçuklu mimarisidir. Tüm cami kubbeleri kurşun levha ile kaplanmıştır. Cami yapımı için minare hariç 720 m² andezit kaplama ve Ahır dağı taşı kullanılmıştır. Cami ve türbenin mimarisi Osmanlı tipi kemerler ve Selçuklu tipi pencere detayları ile imal edilmiştir. Büyük kubbe altında bulunan pencereler vitraylı olup 16 adettir. Cami içi kaplamalar için duvar çinileri Kütahya'dan getirilmiştir. 400m² saten Kütahya çinisi kullanılmıştır. Cami içerisindeki tüm kubbe içleri şems desenli tezyinat yapılmıştır. Caminin türbe kısmında oyma ceviz sanduka bulunmaktadır. Camide bulunan mihrap vaaz kürsüsü, mimber özel ceviz oyma olup yöresel Maraş el sanatlarının ürünüdür. Kapılarda özel bakır kaplama işçiliği kullanılmıştır. Tüm cemaat mahallerinde halı altı ısıtma sistemi mevcuttur. Caminin doğusundaki mezarlıklar düzenlenmiştir. Araları bazalt ile kaplanmıştır. Güney tarafındaki mezarlıklar ise ferforje ile çerçevelenerek bitkilendirilmiştir. Cami avlusu bazaltla kaplanmış olup caminin doğu ve batısında rampa ile çıkılmaktadır. Lavabo ve abdesthaneler bayan ve bay olarak ayrılmış olup tepenin mesire alanına doğru olan güzergâh üzerinedir. Genel su ihtiyacının karşılanması amacıyla 65 Ton kapasiteli su deposu bulunmaktadır. Alanda 5 adet Kadınlar tuvaleti, 5 adet erkekler tuvaleti, 2 adet de engelli tuvaleti bulunmaktadır.” Yapım çalışmalarında son aşamaya gelinen Malik Ejder Türbesi yenileme ve çevre düzenleme çalışmalarında türbe inşaatı tamamlanırken çevre düzenleme ve aydınlatma çalışmaları devam ediyor. [URL=http://www.haber46.com/gallerydetails.asp?id=818#]MALİK EJDER'DE ÇALIŞMALAR TAMAMLANIYOR / FOTOGALERİ[/URL]

Yorumlar (3)
Mehmet 10 yıl önce
Daha 3 gün önce gittim ziyaret için ancak tamamlanan pek bir şey göremedim. Bina bitmeye yaklaşmış tamam ama çevre düzeni çok kötü, özellikle oraya gitmek için çıkılan yol, toz toprak içinde tek bir araç geçebilecek kadar yer var. Ayrıca yolun nereye gittiğine dair tek bir yazı ve işaret yok...
mehmet 10 yıl önce
başkanı bende eleştiriyordum ama şu an tatilde iki adı gelişmiş şehre gittim ne park var ne içecek su insanoğlu ne kadar nankörmüş.başkanı tebrik ediyorum.
ilke 10 yıl önce
Ak parti ,kara parti ne olduğu önemli değil önemli olan ilimiz için neler yaptığı, 10 yıl kadar öncesine bir bakın Atatürk parkından başka bir park varmıydı Maraşta????şimdi her mahallede park var ve çocuklarımız için oyun alanları,kaldırımlar merkez ve çevreye bir bakın çok değil bir kaç yıl öncesine bakın değişiklikler fark edilmeyecek kadar küçük şeylermi, hangi il olduğunu söylemeyim inanın okadar pis, okadar düzensiz,çevre düzenlemesi hiç yok şehrin ortasından nehir geçiyor inanın o nehir maraştan geçse eminim çok güzel yapılırdı çevresi, o ilde de çevrede çöpten başka bir şey bulamazsınız okadar kötü durumda.
Görüneni değil memnuniyetsizlik varsa beklentilerinizi yazın eminim dikkate alınacaktır.
banner112
14°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 05:58
Güneş 07:24
Öğle 12:27
İkindi 14:59
Akşam 17:21
Yatsı 18:42