Maraş aslanı 127 yıl sonra yuvasına döndü

Kahramanmaraş Kalesi'nden 1886 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesine götürülen Maraş aslanı heykeli, 127 yıl sonra Kahramanmaraş'a getirildi.

KÜLTÜR-SANAT 03.09.2013, 07:35
Maraş aslanı 127 yıl sonra yuvasına döndü
banner257
banner226

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üzerindeki hiyerogliflerle Gurgum krallarının soy ağaçlarını barındıran heykelin Kahramanmaraş Kalesi'nden 1886 yılında İstanbul'a götürülüp, İstanbul Arkeoloji Müzesi-Eski Şark Eserleri Müzesinde sergilenmeye başladığını kaydetti.

2006 yılında başlatılan girişimler sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığının onayıyla müzedeki Maraş aslanının kente getirildiğini ifade eden Küçükdağlı, "İl Emniyet Müdürlüğünce tahsis edilen araçla koruma altında nakil yapıldı. Maraş Aslanı, Kahramanmaraş Arkeoloji Müzemize teslim edildi. Bu bizim için çok önemliydi. 127 yıllık aradan sonra aslanımız eski yerine döndü. Yapılacak çalışmalarla Maraş aslanı, teşhir edilecek ve halkımız görme imkanı bulacak" diye konuştu.

Heykel üzerinde bulunan hiyeroglif yazıtların Gurgum krallarının soy ağacını vermesi bakımından oldukça önemli olduğunu belirten Küçükdağlı, Geç Hitit Krallıklarının başkentlerinde, özellikle kapı girişlerinin her iki tarafına bu türden aslan heykellerinin dikildiğini söyledi.

banner261
Yorumlar (4)
Eyüp KÜLEKÇİ 8 yıl önce
sayın Seydi KÜÇÜKDAĞLI eski öğretmenimdir. çok iyi bilirim yaparım dediği şeyi yapabilecek kapasitededir. tebrik ediyorum. azminin ve başarısının daimi olmasını diliyorum.
Kahveci 8 yıl önce
olması gereken buydu bence maraş aslanı maraşın sembolüdür ve K.Maraş sınırları içerisinde olması lazımdı ve bu gerçekleşti nihayet ilgilenen herkese teşekkürler..
Halis KULYU 8 yıl önce
Gerçekten tebrik edilecek bir olay.Helal olsun.
Oyuncu 8 yıl önce
Bir haberci olarak Germenica antik kentini araştırmanızı istiyorum, şehrimizden büyük bir turizm potansiyeli çıkıyor ve hiç haber yok.Artık yurtdışına mı kaçırıyorlar, birileri mi zimmetliyor açığa çıkarın yeter artık memleketi sömürdükleri!
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı