Nostradamus kimdir ne iş yapar nerelidir neyi keşfetmiştir?

Nostradamus kimdir ne iş yapar nerelidir? Dünyanın en çok para kazandıran bilgi yarışması Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında ekran başındaki seyircileri şoke eden bir soru soruldu. İşte Kim Milyoner Olmak İster?'de Fransız hekim Nostradamus hakkındaki o sorulan o soru...

Nostradamus kimdir ne iş yapar nerelidir neyi keşfetmiştir?

Nostradamus kimdir ne iş yapar nerelidir? Dünyanın en çok para kazandıran bilgi yarışması Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında ekran başındaki seyircileri şoke eden bir soru soruldu. İşte Kim Milyoner Olmak İster?'de Fransız hekim Nostradamus hakkındaki o sorulan o soru...

25 Nisan 2015 Cumartesi 14:53
Nostradamus kimdir ne iş yapar nerelidir neyi keşfetmiştir?
banner208

 24 Nisan Cuma Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında izleyenlerş şaşkına çeviren ilginç bir soru soruldu. Fransız hekim, eczacı, kâhin ve astrolog olan Nostradamus hakkında sorulan soru herkesi şaşırttı. Peki Selçuk Yöntemin sunucuğulunu yaptığı Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında dikkatleri üzerine çeken Nostradamus kimdir, ne iş yapar, hangi çalışmaları yapmış neleri keşfetmiştir.

 
Dünyanın en çok seyredilen ve en çok kazandıran bilgi yarışması "Kim Milyoner Olmak İster?", Selçuk Yöntem'in sunumuyla ekrana geliyor. Programa Türkiye'nin farklı yerlerinden ya da farklı ülkelerden başvuru yapıp, mülakatla seçilen yarışmacılar katılıyor. Yine moral desteği için yarışmacıların yakınları da stüdyoda yerlerini alıyorlar. Toplamda on iki soruyu yanıtlamak için yarışmacılara dört joker hakkı sunuluyor. Ayrıca iki baraj hakkı veriliyor. Baraj sorularına doğru yanıt verildiğinde o ana kadar kazanılan ödül, her durumda yarışmacının oluyor. On iki soru doğru yanıtlanırsa kazanılacak ödül 1 milyon TL. Sorulara doğru cevap verin, bilginizi ölçün.
 
Soru : Gök Bilimci ve Kahin Olmasının Yarısıra Nostradamus 1555 te Yayınladığı eserinde Hangidi İle İlgili Bir Bölüm Yazmıştır?
 
A - İskambil Oyunları
B - Cam Yapımı
C - Yün Örme
D - Reçel Yapımı

Cevap : D

Nostradamus kimdir?

Nostradamus ya da asıl adıyla Michel de Nostredame (14 Aralık 1503, Saint-Rémy-de-Provence - 2 Temmuz 1566, Salon), Fransız hekim, eczacı, kâhin ve astrolog.
 
Yaşamı ve eczacılığı

Nostredame soyadının Yahudi olan dedesinden geldiği ileri sürülür. İlâç ve Tıp konusundaki ilk eğitimini, 1529'da kaydolduğu Montpellier Fakültesi’nde aldı. 1531’de soylu bir ailenin kızıyla evlendi. Bu evlilikten iki çocuğu olmuşsa da, eşi ve çocukları 1534’teki salgın sırasında öldüler. Agen’de tanıdığı Rönesans entelektüeli denilebilecek Julius Sezar Skaliger adlı İtalyandan Okültizm hakkında bir hayli bilgi aldı.
 
Nostradamus'un evi

1547’de ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten altı çocuğu oldu. Anne Ponsard adlı ikinci eşiyle oturduğu ev günümüzde Nostradamus Müzesi olarak bilinir. 1546-47 yıllarında başgösteren veba salgınları sırasında hazırladığı özel tedavi yöntemleri ve ilaçlarla ün yaptı. 1547 ile 1549 arasında yaptığı İtalya yolculuklarında, Milano’da bir simyacı ile tanıştı. Bu simyacıdan öğrendikleriyle 1552’de ilk kitabını ilaçlar üzerine yayımladı.
 
Tüm çağdaşları gibi, astrolojiyle de ilgilenen Nostradamus 1550’den itibaren gök cisimleri esas alınarak yapılmış kehanetler içeren bir almanak yayımlamaya başladı. Kehanetlerinin ilgi görmeye başladığı o yıllardan itibaren yazdığı dörtlüklere “Nostradamus” imzasını atmaya başladı.Nostradamus terimi Latince’de “bizim hanımımız” anlamına gelmekten ziyade “biz bizim olan şeyleri veriyoruz (damus)” ya da “biz derde deva olan şifa ilacını (pancea, panase) veriyoruz” anlamına gelir.
 
Saray yılları

Kehanetlerini bir kitapta toplamaya karar vererek 1555’te Salon-de-Provence’e yerleşti. Toplam on adet olan ünlü ‘yüzlük’lerinin ilk kitabını 1555’te Lyon’da yayımladı. Bu kitapların her biri yüzer dörtlükten oluştuğu için « yüzlükler » adıyla tanınırlar. 1558’de kitabını daha da genişletti ve krala ithaf etti.1560’da saray hekimliğine atandı.
 
Ünü giderek yayılan Nostradamus, Catherine de Médicis’nin astrologlarından biri haline geldi. 1564’te Catherine de Médicis onu saraya daimi kalmak üzere çağırdı ve kral IX. Charles’ın hekimi ve danışmanı olarak ilan etti. 1581’de kehanetlerinden dolayı Kilise tarafından aforoz edildi.
 
Kitaplarındaki sembolizm

Nostradamus’un kitaplarındaki kehanetleri açık ve seçik olmayan, yorum gerektiren sembolik ifadelerden oluşmaktadır. Bir okültist olan Nostradamus okultizmin sembolizm ilkesini esas alarak, kehanetlerini hem « yalnızca anlayabilenler anlasın » diye, hem de Kilise ve koyu dindarlar tarafından suçlanamasın diye bir hayli sembolik bir dille kaleme almıştır. Yani geleceğe ait öğrendiği gerçekleri yazmaktan kaçınmamış, fakat kitabındaki bu gerçeklere herkes ulaşamasın diye birtakım örtüleme yöntemlerine başvurmuştur.
 
Araştırmacılara göre, başvurduğu bu örtüleme yöntemlerinden başlıcaları şunlardır :
 
Semboller kullanma

Mitolojik referanslar verme

Sözcükleri ters çevirme (anagramme)

Kitabında Fransızca’dan başka, Latince, İspanyolca ve İbranice sözcüklere de yer verme.

Sözcüğün yalnızca bir harfini değiştirme

Nostradamus’un yüzlüklerinde deşifre edilememiş sözcüklerden biri de, özel bir isim olmamakla birlikte, anlamsız bir sözcük olan “chyren” sözcüğüdür. Yüzlüklerde sık sık sözü edilen “Grand Chyren” ifadesinde bir harf oyunu olduğunu varsayanlara göre, Nostradamus’un kimi zaman “en yüce hükmedici”, “alemin hükümdarı” niteliklerini verdiği, ne olduğu anlaşılamamış bu ad, sıradan bir kralı değil, Fransızca’da “Büyük Köpek” anlamına gelen “Grand Chien”i, yani Sirius’un bulunduğu Büyük Köpek (Grand Chien) Takımyıldızı’nı ve bu takımyıldızdaki “Yüce Köpek” lakaplı Sirius’u ifade etmektedir.
Son Güncelleme: 25.04.2015 15:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225