Zorunlu BES için protokol imzalandı

Kamu Personeline Zorunlu Bireysel Emeklilik (BES) çalışmaları kapsamında Kula İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Bankası arasında ön protokol imzalandı.İlçe Milli Eğitim Müdürü Raşit Çarpan, Halk Emeklilik İzmir Bölge Pazarlama...

MANİSA 01.03.2017, 11:02
Zorunlu BES için protokol imzalandı
banner257

Kamu Personeline Zorunlu Bireysel Emeklilik (BES) çalışmaları kapsamında Kula İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Bankası arasında ön protokol imzalandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Raşit Çarpan, Halk Emeklilik İzmir Bölge Pazarlama Müdürü Yelda Yatbaz, Kula Halk Bankası Müdürü Serdar Kesici’yi ağırladı.

Konuyla ilgili bilgi veren Halk Emeklilik İzmir Bölge Pazarlama Müdürü Yelda Yatbaz, "Türk vatandaşı olup, 45 yaşını doldurmamış tüm 4A ve 4C kapsamındaki çalışanlar ve çalışmaya yeni başlayacaklar uygulamaya dahildir. Bakanlar Kurulu Kararı ile tedrici olarak sisteme dahil edilecektir. Otomatik katılım, sisteme girişi zorunlu, fakat sistemden çıkışı isteğe bağlı bir uygulama olacaktır. Mevcut bireysel emeklilik sözleşmesi olsa da, 45 yaşını doldurmamış kamu ve özel sektör çalışanları yeni sisteme dahil edilecekler. Çalışanlar, çalıştıkları kurum tarafından sisteme dahil edilecektir." dedi

Yatbaz katkı paylarının ödenmesi konusunda da bilgiler vererek, "İşveren her maaş ödemesinde, çalışan için ödediği maaştan kesinti yapıp, seçilen ödeme gününde emeklilik planına aktarılacaktır. İşveren katkı payı ödemesini geciktirmesi durumunda yasal ödenecek katkı payları, çalışanların prime esas kazançların yüzde 3’ü oranında olup, her maaş ödemesinden otomatik olarak kesilecektir. Çalışan, işvereninden daha yüksek tutarda kesinti yapılmasını talep edebilir. İşverenin hiçbir katkısı olmayacak. Bu sistemde işverenin ilgili çalışanı sisteme dahil etmek ve maaşından kesilecek belirlenmiş tutarı anlaşma yaptığı bireysel emeklilik şirketine zamanında aktarmak dışında bir yükümlülüğü bulunmuyor." şeklinde konuştu.

Ödenen katkı payının yüzde 25’ine karşılık gelen tutarın devlet katkısı olarak sözleşmelere ödeneceğini söyleyen Yatbaz, “Çalışana sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, 1.000 TL ilave devlet katkısı ödemesi sadece otomatik katılım kapsamındaki sözleşmeler için geçerli olacaktır." dedi.

Kula İlçe Milli Eğitim Müdürü Raşit Çarpan ise, "1 Nisan 2017 tarihinden itibaren yürürlüğü girecek sistemin alt yapı ve otomasyon çalışmaları İlçe Müdürlüğümüzce başlatıldı. Geleceğe yatırım sağlaması bakımından önem taşıyan bu sistemin tüm personelimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz." dedikten sonra Halk Emeklilik İzmir Bölge Pazarlama Müdürü Yelda Yatbaz ile birlikte protokole imza attı.
Yorumlar (0)
banner112
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş Özel İdare Binası (sarı bina) yıkılsın mı?
Kahramanmaraş Özel İdare Binası (sarı bina) yıkılsın mı?
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak 03:18
Güneş 05:05
Öğle 12:40
İkindi 16:32
Akşam 20:05
Yatsı 21:44