banner240

Aşı karşıtı makale Facebook'ta 2021'de en çok okunan ve paylaşılan makale oldu

Son yıllarda teknolojinin ve sosyal medyanın yayılmasıyla birlikte bilgi kirliliği de büyük bir sorun olarak öne çıkmaya başladı... Facebook, 2021'de en çok okunan ve paylaşılan makalesinin Covid-19 aşısının ölüme sebebiyet verdiğine dair bir yazı olduğunu açıkladı.

MEDYA 22.08.2021, 08:48
Aşı karşıtı makale Facebook'ta 2021'de en çok okunan ve paylaşılan makale oldu
banner257
banner226

Aşı karşıtlarının ya da aşıyla ilgili çekinceleri olanların televizyon ekranlarına çıkarılmaması büyük bir tehdidi de ortaya çıkardı. Facebook, 2021'de en çok okunan ve paylaşılan makalesinin Covid-19 aşısının ölüme sebebiyet verdiğine dair bir yazı olduğunu açıkladı.

Yani özetle durum şu: Aşı karşıtları televizyon ekranlarında görüşlerinin ifade edilmediğini görünce sosyal medyaya yükleniyorlar. Sosyal medyada da çok sayıda doğru yanlış bilgi paylaşılıyor ve insanların kafası karışıyor. Aşıyla ilgili çekinceleri olanları sosyal medyaya yöneltmek yerine, televizyonda aşıyı destekleyenlerle birlikte tartıştırmak en makul ve mantıklı olandır. Faceook'ta 2021 de en çok okunan ve paylaşılan makalenin aşı karşıtı bir makale olması bunun en büyük ispatıdır.

Bilgiye erişimin hem en kolay hem de en zor olduğu bir dönemde Facebook, aslında ne kadar tehlikeli bir platform olduğunu gözler önüne seren bir veri paylaştı…

Facebook yönetimi dün yapılan açıklamada platform üzerindeki en popüler makalenin Covid-19 aşısının tehlikeleri ve insanları öldürdüğüne dair bir yazı olduğunu açıkladı. Facebook’un ABD’deki kullanıcıları arasında Ocak ve Mart ayları arasındaki en popüler makalenin Covid-19’un öldürücü olduğuna dair bir yazı olduğu açıklanırken Facebook sözcüsü Andy Stone, “Bu makale bize yanlış bilgiyi tanımlamanın ne kadar zor olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

Sun-Sentinel ve Chicago Tribune tarafından yazılan makalede, Covid-19 aşısı olan Floridalı bir doktorun aşı olduktan iki hafta ölmesi anlatılıyor. Fakat yaşamını yitiren doktor üzerinde yapılan otopsi raporunda ölümü Covid-19 aşısının tetikleyip tetiklemediğine dair net bir kanıt olmadığı belirtildi. Bu makaleyi 53 milyon kişinin okuduğu açıklanırken Stone, “Aslında bu haber bize yanlış bilgiyi tanımlamanın ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Bu makaledeki bilgiler aslında gerçek” dedi.

Yorumlar (1)
albustanlı josef 1 ay önce
Maaşlarını kesin hemen aşı olurlar
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54