Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Sayın'ın 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Sayın 24 Temmuz Basın Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Sayın'ın 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Sayın 24 Temmuz Basın Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

25 Temmuz 2013 Perşembe 02:30
Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Sayın'ın  24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı
banner208
Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Sayın'ın  24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

24 Temmuz Türk Basını için bir dönüm noktasıdır. 24 Temmuz 1908 tarihinden önce yayın yapan gazeteler anti demokratik bir uygulamaya maruz kalarak, sansür memurları tarafından kontrol edilmeyen hiçbir gazete baskıya girememiştir. Bu tarihten sonra 2. Meşrutiyet'in ilanı ile yürürlüğe giren anayasa sayesinde gazeteler sansür memurları tarafından incelenmeden baskılarını yapabilmiş ve tam anlamıyla olmasa da özgürlüğüne kavuşmuştur.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de 1946 yılında kurulduğunda gazeteciler için bir gün belirleme çalışmaları başlatmış ve Fatih Rıfkı Atay'ın Akşam gazetesinde ortaya attığı 24 Temmuz tarihini sansürün kaldırılışının yıldönümü olarak Basın Bayramı ilan etmiştir. 

 “Demokratik yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan “basın”, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan önemli unsurlardandır.

Hızla gelişen kitle iletişim araçları yanında, hızlı değişim sürecindeki “Enformatik Toplum” gerçeği ile değerlendirildiğinde, etkinliği her geçen gün artan basın kuruluşları, haberleşme özgürlüğünün kullanılmasında önemli rol oynamaktadır.

Şüphesiz, çağdaş bir toplum için; basının güvenilirliği ve tarafsızlığı büyük önem arz etmektedir.

Basın, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir. Bu yönüyle demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Yazılı, işitsel ve görsel kanallar aracılığı ile yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları yerine getirildiği bu süreçte;

Farklı görüşlerin seslendirilmesine imkân sağlamak, sorunlar hakkında özgür tartışma ortamı oluşturmak, yanlışlıkları dile getirmek, toplumsal bilinci güçlendirmek, kamu yararını gözetmek gibi toplumsal açıdan çok önemli bir işlevi yerine getirirken, yorulan, yıpranan, gözden uzak emek veren insanların en yoğun çalıştığı bir alandır “Basın”.
Bu görevini yerine getirirken hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan İl, ilçe ve ulusal düzeyde faaliyetlerde bulunan yerel gazete, radyo ve televizyonlarımız ile yaygın gazete ve ajansların temsilciliğini yapan tüm değerli gazeteci dostlarımın “24 Temmuz Basın Bayramını en içten duygularla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Göksunlu 2013-07-25 11:50:54

Maraşın gazetecileri Türkiyenin büyük gazetecilerinden daha çok medyanın karşısına geçiyor medya patronu cinerler,aydın doğan vs. bunlarkadar haberleri olmuyor.Tirajı olmayan ücretsiz dağıtılan ilan ve reklam geliri ile ayakta duran gazeteler.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225