Kahramanmaraşlı gazeteciler Aracılığıyla Başkan Mahçiçek'e 20 Önemli Soru

Kahramanmaraş'ın Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle şehrimizde görev yapan gazetecilerle bir araya gelecek. Furkan Çam, Haber46'nın davet edilmediği davette Başkan Mahçiçek'e sorulmak üzere 20 sorunun yer aldığı bir yazı kaleme aldı.

Kahramanmaraşlı gazeteciler Aracılığıyla Başkan Mahçiçek'e 20 Önemli Soru

Kahramanmaraş'ın Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle şehrimizde görev yapan gazetecilerle bir araya gelecek. Furkan Çam, Haber46'nın davet edilmediği davette Başkan Mahçiçek'e sorulmak üzere 20 sorunun yer aldığı bir yazı kaleme aldı.

İŞTE FURKAN ÇAM'IN O YAZISI:

Kahramanmaraş'ın çok değerli ve pek muhterem basın mensuplar;

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, Onikişubat Belediyemizin bir hizmeti olan Bisiklet Yolu’nda Başkan Hanefi Mahçiçek’le, kahvaltıda bir araya geleceğinizi öğrenmiş bulunuyoruz.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz şimdiden kutlu olsun. Kahvaltınız da afiyet olsun.

Haber46 olarak son zamanlarda, nedenini hiç bilmediğimiz bir şekilde (sorduğumuz sorular ve Kahramanmaraş halkının menfaatini korumak amaçlı yaptığımız haberlerden dolayı davet edilmediğimizi düşünmek istemiyoruz) programlara davet edilmiyoruz, bu yüzden biz o gün sizinle birlikte olamayacağız.

Ancak, önemli değil. Siz değerli gazeteci arkadaşlarımız her şeyin en iyisine layıksınız. Umuyoruz, Belediyemiz sizi şanına yakışır biçimde ağırlar.

Sizlerin oraya gidiş amacınızın sadece ağırlanmak olmadığını da çok iyi biliyoruz. Başkan ve ekibiyle bir araya gelmişken muhakkak gerek gündemle ilgili, gerek projeler ve medyada dolaşan bir takım söylentilerle ilgili sorular soracak ve bilgiler de alacaksınızdır.

Siz kıymetli gazeteci büyüklerimin, sorumlu gazeteciliğin gereğini en ince detayına kadar uygulayacağınızdan zerre şüphemiz yok.

Gerçi sizler muhakkak, Başkan Hanefi Mahçiçek’e sormak üzere sorular hazırlamışsınızdır. Ancak, Haber46 olarak programa davet edilmediğimiz için bizim sorma şansı bulamayacağımız aşağıdaki soruları, bizim yerimize Kıymetli Başkanımıza sormanızı istirham ediyoruz.

Basınımızın Güzide Mensupları Aracılığıyla, Onikişubat Belediyemizin Pek Muhterem Başkanı Hanefi Mahçiçek’e Aşağıdaki Soruları Cevaplanmak Üzere Yöneltmek İstiyoruz:

1- Onikişubat Belediyesi’nin yeni hizmet binasının “ikmal ve peyzaj düzenlemesi” işini 15 milyon 580 bin liraya neden Özge İnşaat’a ihalesiz olarak pazarlık usulüyle verdiniz. Pazarlık için başka firmalar da davet ettiniz mi? Özge İnşaat bu ücret karşılığında hangi ikmal işlerini ve hangi peyzaj işlerini yaptı?

2- İlgili işi neden ihale yapmadan pazarlık yoluyla verdiniz?

3- Expo 2023 ile ilgili bugüne kadar kaç lira harcadınız?

4. Expo 2023’ün hangi bölümlerini yap-işlet-devret olarak hangi şirketlere, hangi şartlarda verdiniz?

5. Yap-İşlet-Devret olarak ihale edilen alanlarda Belediye araçları ve işçileri çalıştı mı? Çalıştıysa parasını aldınız mı?

6- Expo 2023 ile ilgili şu ana kadar yapılan herhangi bir borç, çekilen kredi var mıdır ve ne kadardır?

7- Expo 2023’ün bugüne kadar yüzde kaçı tamamlanmıştır?

8- Expo 2023’ün tanıtımı için 2018 yılında yaklaşık 30 milyon lira harcanmasını faydalı bir çalışma olarak görüyor musunuz? 30 milyon liranın Expo 2023’ün bitirilmesi için harcanması daha doğru bir karar olmaz mıydı?

9- Expo 2023 tamamlandığında toplam kaç liraya mal olacak?

10- Expo 2023’ün hazırlanma, ihale süreçleri ve ilgili tüm süreci kamuoyuyla paylaşabilir misiniz?

11- Bir açıklamanızda Expo 2023 için 193 günde 50 ülkeden 2 milyon kişinin Kahramanmaraş’a gelmesini bekliyoruz demiştiniz. Halâ aynı görüşte misiniz?

12- Aynı fikirdeyseniz; Yılda 16 milyon turistin geldiği, 1 milyon yatak kapasitesi olan, her gün ortalama 1000 (yazıyla bin) uçağın indiği, 2 buçuk milyon nüfuslu Antalya’da yapılan Expo 2016’yı kaç kişinin ziyaret ettiğini araştırdınız mı? Araştırdıysanız açıklayabilir misiniz? Araştırmadıysanız Expo 2023’ün fizibilitesini nasıl ve neye göre yaptınız?

13- Yine bir açıklamanızda Expo 2023’ün Kahramanmaraş’a 1 milyar doların üzerinde katma değer kazandıracağını söylemiştiniz. Halâ aynı fikirde misiniz?

14- Aynı fikirdeyseniz; Yılda 16 milyon turistin geldiği, 1 milyon yatak kapasitesi olan, her gün ortalama 1000 (yazıyla bin) uçağın indiği​​​​​​​, 2 buçuk milyon nüfuslu Antalya’da yapılan Expo 2016’nın, Antalya’ya kaç lira katma değer sağladığı hakkında bilgi aldınız mı? Aldıysanız kamuoyuyla paylaşır mısınız?

15- Onikişubat Belediyesi kurulduğundan bu yana, yani son 5 yılda Yerel Medyaya toplam kaç lira ödeme yaptı?

16- Onikişubat Belediyesi basına ödeme yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurdu? Kapalı, güncellenmeyen, ziyaretçisi olmayan sitelere de ilan, reklam ya da editöryel adı altında paralar ödedi mi?

17- Onikişubat Belediyesi bir kişiye ait 3-4 siteye birden yüksek meblağlarda ödeme yaptı mı? Yapmaya devam ediyor mu?

18- İlanları verirken fayda / maliyet hesabı yaptınız mı? Yüksek meblağlarda ödeme yaptığınız haber sitelerinin faydasını nasıl ölçtünüz? Bu konuda elinizde somut veriler var mı?

19- Onikişubat Belediyei şeffaf belediyecilik gereği son 5 yılda yerel medyaya kalem kalem, hangi hizmet karşılığında ne kadar ödediğini açıklayacak mı?

20- Bu iddialarla ilgili Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Basın Müdürü ve ilgili Başkan Yardımcıları ile görüştü mü? Gerekli bilgileri aldı mı? Aldığı bu bilgileri kamuoyuyla paylaşacak mı?

Çok Kıymetli Gazeteci Arkadaşlarımızın, tamamı kamu yararı taşıyan bu soruları, Onikişubat Belediye Başkanımız Hanefi Mahçiçek’e yönelteceğinden ve aldıkları cevapları çok kıymetli sitelerinde, televizyonlarında ve gazetelerinde kamuoyuyla paylaşacaklarından hiç şüphemiz yoktur.

Merakla bekliyoruz.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü yeniden kutluyor, gazeteciliğin evrensel ilkelerine uyma konusunda gösterdiğiniz hassasiyetler için ayrıca teşekkür ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 23:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Derinkuyu
Derinkuyu - 2 hafta Önce

Furkan Çam Kardeşim,
Bu soruları soracak gazeteci bul Kahramanmaraş'ta Ulu Camiden Müftülük Meydanına kadar eşekler gibi anırarak gideceğim.
Ayrıca sorduğun soruların cevabı yok kardeşim. Canını mı alacaksın adamların cevap yok işte. Cevap da veremiyorlar, hesap da veremiyorlar.
Bu dünyada hesap verirler mi bilmem ama Allah'a hesap vermekten nasıl kaçacaklar onu da kendileri düşünsün.
Yüreğine sağlık kardeşim. Eğilme, bükülme yoluna devam et...

maraşlı
maraşlı @Derinkuyu - 2 hafta Önce

davet ettiği gazetecilere soruları da başkan kendisi veriyor :)) senin dediklerini soracak gazeteci yok bu memlekette :((

Kurtbey
Kurtbey - 2 hafta Önce

Seni yetiştiren babanın ellerinden öpüyorum Aslan Furkan kardeşim. Devam et. Unutma kalabalık olmak önemli değil haklı olmak önemli. Inandigin yılda tek başına da kalsan yürü mutlaka zafere ulaşacaksın. Allah yardımcın olsun.

ede4646
ede4646 - 2 hafta Önce

hanifi abimize 2 soru saralım
1- belediye başkanı olmadan önce sanayiye gidip otomobilin için param yok nolur aracıma 2 teker verin dediğin zamanalrı hatırlarız
o zamandan bu zaman şimdi ne kadar servetin var ,servetinde bir değişiklik varmı
2-yanında gezdirdiğin adamın üzeründeki şirketlerin 5 yıl önce toplam maliye sgk ve işçi borcu ne kadardı .bu borçlar nasıl ödendi
3-belediyeye şu kadar gelir sağladım diyrosun ,hangi müteahhitlerten belediyeye iş makinası istedin ,belediye bağış diye ne kadar para aldın
4-değil 2 milyon turist mağralıdan expo için adam geleceğine inanıyormusun


ŞUNU BİLKİ BİZ TAYYİP ERDOĞAN İÇİN OY VERDİK SENİN İÇİN OYVERMEDİK ,BİR DAHA TAYYİP İÇİNDE OY VERMEYECEĞİZ BİLESİN

kayt
kayt - 2 hafta Önce

soramazlar...memlekette gazeteci yok ki...onlar yağdanlık...

ede4646
ede4646 - 2 hafta Önce

hanfi baba değil 2 milyon turist 10 bin antepliyi dülükbabayı aşırıp maraşa getir senin elleriniöpecem
yahu antalya expoya 1 tane tursit gelmemiş
ancak antalyanın yerlisi gelmiş oda expo için değil tarkan için gelmişler
sen bu expoya inanıyromusun
zaten expo açılacağı zaman sen beeldiye başkanı olamayacaksın
bu zamana kadar süleyman soylu seni görevden alacak
öyle elbistanlıya felan güvenme ,zaten ak partiyi yok eden o adam ,bu gün seçim olsa yzüde 10 bile alamazsın ,sen belediye bütçesini nasıl harcadın onun hesabını ver
BİR İHALEDE BİZE VER 10 TRİLYONLUK OLSUN

drsn
drsn @ede4646 - 2 hafta Önce

antepli gelse nolacak arabalarının mazotunu bile maraştan almazlar yolda kalmadıkları sürece ,sadece mesire alanlarını pisler giderler bakınız savruk şelalesi..

ANTALYA EXPO
ANTALYA EXPO - 2 hafta Önce

ANTALYA EXPO İÇİN BİR TANE TURSİT GELMEMİŞTİR,HATTA YERLİ HALK BİLE GELMEYİNCE DÜŞÜNÜP TARTIŞMIŞLAR BU HALKI NASIL GETİRİRİZ DİYE
EN SONUNDA BAŞTA TARKAN GİBİ SANTCILARI GETİRMİŞLER ,BU SAYEDE 4 YILDA ANTALYA EXPO YA TÜRKÜCÜ ŞARKICISI POPCU GETİREREK 2 MİLYON KİŞİ GELMİŞ
BU GELENLER EXPO İÇİN DEĞİL TARKAN GİBİ SANTACILAR İÇİN GELMİŞTİR

KİM DİKER ANTALYA EXPOYU

Tekkeli
Tekkeli - 2 hafta Önce

Hadi Hanefi Başkan, cevapla tüm soruları, kaldır üzerindeki tüm şüpheleri. Biz de oy verdiğimiz başkanımızı alnımız açık çıkalım meydanlara savunalım.
Haber46 bu soruları sormaya başladığından bu yana, insan içine çıkamaz olduk. Sana oy topladığımız insanların yüzüne bakamıyorum.Başkanım kurtar bizi bu ızdıraptan Allahını seversen.

Gazeteci
Gazeteci - 2 hafta Önce

Bence duayenler sorsun. Böyle zor soruları ancak onlar sorar. Bize de yaz derlerse yazarız yazma derlerse yazmayız.

Saman kağıdi bas matbaada
Saman kağıdi bas matbaada @Gazeteci - 2 hafta Önce

Kahvelere yaz boz olarak dagıtırsın bir işe yaramış olursun

Yapalakli yavuz
Yapalakli yavuz - 2 hafta Önce

Havalimanından düzenli bir şekilde uçuslar ne zaman yapılacak ,tası tarağı toplayip maraşı terk mı eyleyelim, bu kentin makus talihi hiç mi maraşlının yüzünü güldürmeyecek ,ömrümüz antebe şükretmekle mi geçsin?

Fatih
Fatih - 2 hafta Önce

Ede onkişubat belediyesine bir ihale vs büyük para dönen bir iş yapacaksınız önce hanifi ağaya ödenecek olan parayı ayıracaksın yoksa o işi size vermezler !

KÜRŞAD
KÜRŞAD - 2 hafta Önce

Haber46 bu şehrin gururudur, onurudur, çok büyük bir değeridir.
20 soruyu da akşam okudum. Sabah yorum yazmadan önce bir defa daha okudum.
Gereksiz bir tek soru yok.
Mutlaka cevaplanması gerekiyor.
Bu soruların cevabı bu şehrin geleceğini inşa edecektir.
Bu sorular cevaplanmazsa şaibeler çok daha büyüyecek ve inandırıcı hale gelecektir.
Madem Başkan tüm gazetecilerle bir araya gelecek. Aklanmak için büyük bir fırsattır.
Buyur Başkan, tüm soruları cevapla ve AKlan.

mrslı
mrslı - 2 hafta Önce

SEN NİYE GİDİP SORAMIYORSUN FURKAN BEY

haberi okumadan yorum yapmayın
haberi okumadan yorum yapmayın @mrslı - 2 hafta Önce

çağırmamışlarki sorsun

AHMET HIDIR
AHMET HIDIR - 2 hafta Önce

kahramanmaraşı bitirecek proje torunlarımız ödese bitmez kamburu

ali medeni
ali medeni - 2 hafta Önce

gurban olam onikişubat belediye önündeki(şekerdereye çıkarken) kasiside kaldırsınlar.. tam bi rezalet ediyor trafiği bu kasis .. akışı artıracak.. bunu göre trafik yol uzmanı yokk memleketimizde maalesef

Maraşlı
Maraşlı - 2 hafta Önce

Haber46 ya ve ekibine teşekkürler lütfen duruşunuza devam edin.

önemli değil
önemli değil - 2 hafta Önce

Murat ENGİZEK beyin bu habere yorum yapmaması ilginç. Sizin tespitleriniz yerinde kutluyorum

Salman doğanpınar
Salman doğanpınar - 2 hafta Önce

Bunları soracak kisiyle bir araya gelirlermi

HASO
HASO - 2 hafta Önce

Yazık .Belediyelerden kötü kokular geliyor. milli eğitim desen sendika torpili ile müdür olan liyakatsız yalaka müdürlerle dolu. eğitim bitmiş .Sağlık içinden çıkılmaz sorunlarla dolu.VAH ÜLKEM .

sayın BAŞKAN
sayın BAŞKAN - 2 hafta Önce

Lütfen artık sahte iş bitirmeyi iptal ettirin. tekrardan diyelim ki kanunların üstünde şahısların gücü olamaz. belediye başkanı emrimizde sözümüzden çıkamaz lafı boşa çıksın.

edeler
edeler - 2 hafta Önce

başkan mahçiçek in parası bitmiş ondan emlak parasını 6 ay önceden istiyor

edeler
edeler - 2 hafta Önce

başkan mahç,çek zaten götürdü iki dönemde götüreceğini bundan sonra seçilmesede olur görevden alınsada olur farketmez onun için

acaba
acaba - 2 hafta Önce

Sayın Furkan ÇAM;
Sen sorsana gazetecilere havale edeceğine!
Yoksa sen gazeteci değil misin?
Ya da seni çağırmadılar mı?

Aykut
Aykut @acaba - 2 hafta Önce

Davet edilmeyen yere nasıl gitsin?
Ayrıca zaten soruyor haberde var. Başkan her sabah ilk haber46'ya bakıyor merak etme.
Ama verecek cevabı yok.
Siz neden savunuyorsunuz onu anlamadım.
Siz halk değil misiniz?
Halk için sorulan soruların cevaplanmasını hepimizin desteklemesi gerekiyor.

bilgin
bilgin - 2 hafta Önce

tabii ki davet edilmezsin
çünkü oraya öküzün altında buzağı aramaya gidersin

abc
abc - 2 hafta Önce

SÜLEYMAN SOYLU BELEDİYELERİ İNCELEYECEKMİŞ ..MERAK ETMEYİNN..

durdular
durdular - 2 hafta Önce

bize SÜLEYMAN SOYLU gibi yiğit gözü pek başkan lazım

zeki
zeki - 2 hafta Önce

magralının gençleri neden belediyede ? oy verin işe alalım demişti gerçekleştirdi

Cemil Göçer
Cemil Göçer - 2 hafta Önce

bu soruların hiç birini SO-RA-MAZ-LAR

Kahramanmaraslı
Kahramanmaraslı - 2 hafta Önce

Gelde sen sor niye ısmarliyorsun

HALİL
HALİL @Kahramanmaraslı - 2 hafta Önce

Çağrılan yere erinme çağrılmayan yere görünme. Adamı zaten görünmesin diye çağırmamışlar.

Necip
Necip @Kahramanmaraslı - 2 hafta Önce

Kardeşim adam davetli değiliz diyor git sen sor diyorsun.
Zaten aylardır soruyor bu sorular. Bulmuşken tüm basını cevaplasın işte. Tabi verecek bir cevabı varsa.

hakan
hakan - 2 hafta Önce

diğer gazetecilerin çoğu paralı asker otur dersen oturur kalk dersen kalkarlar öyle yürekli gazeteci hiç yok denecek kadar az furkan kardeş seni ve siteni alkışlıyorum.

vatandaş.com
vatandaş.com - 2 hafta Önce

helal olsun. bu dönemde cesaret edip bunları paylaşman ve sorman gerçekten takdire şayan bir hareket. kardeşim yolun bahtın açık olsun. Allah sayınızı artırsın. cevapları vatandaş merak ediyor. şimdi onlar da en az senin kadar cesur olsun ve cevaplasınlar halktan sorumlu yöneticiler olarak.

MUSTAFA
MUSTAFA - 2 hafta Önce

Öncelikle doğmamış yetimin dahi parasını savunduğun için hesap sorduğun için tebrik ederim furkan kardeşim

millet'e hesap vermeye korktuklarına göre daha neleri nereleri götürüyorlardır bizden habersiz...

Maraş Otu
Maraş Otu - 2 hafta Önce

Soruların cevaplarını merakla bekliyor olacağım K.maraş halkı nasıl bir halk uyuyor resmen sadece bu sorulara istinaden değil genel olarak zihniyet yok hiçbir şey yok...

VİZYON46
VİZYON46 - 2 hafta Önce

KUZEY ÇEVRE YOLU VE EXPO 2023 İÇİN HARCANAN VE HARCANACAK OLAN PARA İLE ŞEHRİN BİRÇOK ACİL SORUNU ÇÖZÜLEBİLECEKKEN NEDEN VE NE İÇİN GERİ DÖNÜŞÜ PEK OLMAYAN BU İKİ ANLAMSIZ VE GEREKSİZ PROJEYE TONLA PARA HARCANIR ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.

HAYDAR
HAYDAR - 2 hafta Önce

Bu soruyu kimse Hanifiye soramaz. Sorsa da Hanifi kem küm etmeden etrafındaki korumalar o gazeteciyi fırsat vermezler.

Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat - 2 hafta Önce

Soramazlar furkan gardaşım çünkü o sözde kendini gazeteci zanneden şahıslar da suç ortaklarıdr başta kanal maraş mı ne halt ise neyse ben ve diğer MARAŞ ın milleti senin yanındayız gardaşım sakın ama sakın davandan vazgeçmeyesin k.k.maraş adliyesinde bir gün mutlaka sayın başsavcımız İLKER YAZICI beyin yanına seninle gidelimmm.imza murat engizek KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE TÜRKİYE

ayhan
ayhan - 2 hafta Önce

senin soracak cesaretin yokmu.

Kamil KILINÇ
Kamil KILINÇ - 2 hafta Önce

Akparti ile alakalı değil diye düşünüyorum
Ancak bu soruların mutlaka cevaplandırılması, inandırıcı açıklamaların yapılması lazım

Yağmur
Yağmur - 2 hafta Önce

Yiyen yüz utanır derler. Ondan dolayı soramazlar.

Dünya kenti olmussuk
Dünya kenti olmussuk - 2 hafta Önce

Ede dünya kentinde elektrik kabloları direklerde sallanmiy ,çöpler agaç diplerine bırahılmiy,kaldirima araba ,totem,motor park ettirmiyler,yaziyler 240 avro cezayi ödetiyler, tüm şehri buharla ısıtiyler ,binalar güneş enerjisi ile kendi elatrik üretiy , 150 metre derinlikten geçen metrolar döşiyler, şehrin ortasında devasa ormanlar parklar göletler oliy ,bisiklet yolları ,trafiğe kapalı caddeler ,tarihi yerler marshall siva boya yapilip restore edilmiy biri anlatsın şunları

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Orada bunları soracak sizin gibi Cesur Gazeteci olmayacak ki. Hepsi Şak şak şak şak.

Seyfullah yoorulmaz
Seyfullah yoorulmaz - 2 hafta Önce

Karaziyaret arsan yolguzarhahi sizce hiz siniri normai panal van araba ya 70 hizsiniri vermissuniz iyi bir bisikletde 50 hiz siniri yapiyor ona gore degerlendin bence

NACAR
NACAR - 2 hafta Önce

Bu türden kahvaltı yada yemek programları genelde medyaya susturmak adına yapılan bir organizasyondur. Oraya katılacak gazeteci arkadaşların Şehrimiz için can alıcı soruları sormak yerine slayt ile yapılacak gösteriye çok güzel olmuş elinize sağlık demekten öteye geçmeyecektir. Boş siyasetin susturma politikası

HÜSEYİN İNCEEL
HÜSEYİN İNCEEL - 2 hafta Önce

hiç canınızı sıkmayın onlar herşeye bir kulp takarlar çünkü bıçaklarının arkasıda keser önüde keser Allah bu kulların hakkını yiyen kırtlagında koysun inşAllah


SIRADAKİ HABER