Mahir Ünal Kahramanmaraş'ta Yerel Medya Buluşması’na Katıldı

Kahramanmaraş’ta ‘Yerel Medya Buluşması’ programında gazetecilerle bir araya gelen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ''Televizyonları bir açıyorsunuz aman Allah’ım şiddet, şiddet, şiddet. Psikologlar ne diyor? Çocuklar şiddeti iki şekilde öğrenir, görerek ve yaşayarak. Biz sürekli çocuklarımıza şiddet görüntüleri sunuyoruz. Ne adına? Tıklanma adına, izlenme adına, reyting adına'' dedi.

MEDYA 05.12.2021, 09:16
Mahir Ünal Kahramanmaraş'ta Yerel Medya Buluşması’na Katıldı
banner257

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, memleketi Kahramanmaraş’ta ‘Yerel Medya Buluşması’ programında medyada yer alan şiddet olaylarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kervanhan Tesislerinde düzenlenen program AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel’in açış konuşmasıyla başladı. Programa, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, AK Parti Kahramanmaraş Tanıtım Medya Başkanı Hakan Kiraz, AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Şahin Avşaroğlu, Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş ve kentte görev yapan gazeteciler katıldı.

AK Parti İl Başkanı Görgel’in ardından konuşan Mahir Ünal, gündeme ilişkin değerlendirmede bulunarak, medyada yer alan şiddet olaylarına dikkat çekti. “Biz şiddetin bir sarmala dönüştüğü bir toplumsal yapı istemiyoruz” Mahir Ünal, “Televizyonları bir açıyorsunuz aman Allah’ım şiddet, şiddet, şiddet. Psikologlar ne diyor? Çocuklar şiddeti iki şekilde öğrenir, görerek ve yaşayarak. Biz sürekli çocuklarımıza şiddet görüntüleri sunuyoruz. Ne adına? Tıklanma adına, izlenme adına, reyting adına ve kar maksimizasyonu adına biz her gün maalesef televizyonlarda bunu yapıyoruz. Ve bütün dünyada intihar görüntüleri ile intihar olayları arasında doğrudan bir korelasyon vardır. O yüzden dünya sağlık örgütü, şiddet, intihar ve benzeri haberleri ve görüntüleri insanın ruh sağlığını bozucu faktör olarak nitelendiriyor. Geçen gün bir akşamda 3 ayrı dizide, 3 ayrı intihar sahnesi vardı. RTÜK başkanımızı aradım. Dedim ki, ‘Sevgili başkanım bütün dünyada, dünya sağlık örgütü dahil bununla ilgili Kod 5’i yayınladılar. Bir akşamda 3 ayrı dizide nasıl oluyor da, 3 ayrı intihar sahnesi oluyor. Daha şiddeti saymıyorum bile. Psikologlar bize diyor ki, şiddet görerek ve yaşanarak öğrenilir. Sabahtan akşamlara kadar siz çocuklarınıza ne gösteriyorsunuz? Şiddet, şiddet şiddet gösteriyorsunuz. Bunun adı habercilik değil, bunun adı sorumsuzluktur. Sosyal sorumluluğu üstelenmemektir. Biz şiddetin bir sarmala dönüştüğü bir toplumsal yapı istemiyoruz. Medyanın bu konuda sorumluluğunu üstlenmesini ve medyanın en azından ruh sağlığı açısından en azından dünya sağlık örgütünün bu konuda yaptığı uyarıları dikkate almasını, izlenme oranları ve reyting uğruna toplumun ruh sağlığını tehlikeye atmamasını diliyor ve istiyoruz. Bu konuda sorumlu olan kuruları da başta RTÜK olmak üzere göreve davet ediyoruz. Çünkü bir gecede 3 dizide 3 intihar sahnesi olmaz. İzlenme kaygısıyla, dizisini izletmek için dizisinin reytingini izlenirlik oranının yüksek olsun diye, kimsenin toplumun ruh sağlığını tehlikeye atma hakkı bulunmamaktadır” dedi.

Ünal’ın konuşmasının ardından program toplantıya katılan gazetecilerin sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Yorumlar (8)
Bay ökkeş 2 ay önce
Maraş'a hazır gelmişken 3 tane fabrika ziyaret edip , 10 işçiyle yüzyüze görüşseniz vatandaşın şiirden ,masaldan daha ciddi sorunları olduğunu anlardınız.Gençler ana babalarının emekli aylıklarına ortak olmuş haberiniz var mı ? Patronlar sigortasız işçi çalıstırıyor haberiniz var mı ? Kiralar ,konut ,taşıt fiyatları uçuyor haberiniz var mı ? Maraştaki işsiz sayısını biliyor musunuz ?
veli kaya 2 ay önce
Fotoğrafa lütfen bakın, Mahir Ünalı, ne Hayrettin Güngör dinliyor, ne Habibe Öcal dinliyor, feysbuk oynuyorlar. Halk neden gitsin dinlemeye?
kadir ciğerli 2 ay önce
ne güzel yerel medyada iktidarı eleştiremezsin. zira çoğunu, belediyeden şurdan burdan fonluyorlar adınada medya diyorlar siyaset diyorlar hizmet diyorlar Herkes Allah a hesap verecek.
ökkeş 2 ay önce
akp gidiyor.. güle güle bu kadarmış, ANAP ta bitti gitti. yapacak başka bir şey yok...
ömer fıstık 2 ay önce
GELİR DÜZEYİ YÜKSEK OLAN SOSYAL DEVLETLERDE BU ŞEKİLDE HABER OLMUYOR NEDEN MİLLET SİZLER GİBİ SEÇİM DERDİNDE DEĞİL GEÇİM DERDİN DE YÖNETEMİYORSANIZ BIRAKIN YÖNETCEKLER GELSİN GERÇEKÇİ TARAFSIZ OLUN MİLLETİ GÖZLERİNİ BOYAYAN MEDYALARLA DEĞİL GERÇEKÇİ HABERLERLE VE ÖZÜ SÖZÜ BİR YÖNETENLERLE ANLATIN YAŞATIN EKONOMİYİ ALT ÜST EDEN SİZZLERSİNİZ BUGÜN BİR ÇOK SEKTÖR DURMUŞ DURUMDA TABİ BUNADA KULP BULURSUNUZ KESİN DIŞ MİHRAKLARIN İŞİDİR ANLAYANA
Ramazan 2 ay önce
20 yılda kaç fabrika yaptınız Maraş'a ? Sizin yurtdışında bu ülkeye yatırım yapacak yatırımcıları kovalamanız gerekmiyor mu ?
Ak parti aşığı 2 ay önce
Allah aşkına siz televizyonlara cikmayim millet sizin yüzünüze ak parti den uzaklaşıyor çünkü marasa bir faydaniz yok
Osman arı 2 ay önce
Yolsuzluk yapanı kapatmayın yeter artık. Verin hukukun önüne atın işinden. Partiden atın. Yeter
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı