01.10.2018, 11:52

Öksüz ve Gümüşer aileleri incelenmeli

Öksüz ve Gümüşer aileleri incelenmeli

35 yıl önce birlikte el ele vererek 30 işçi ile yola çıkan Öksüz ve Gümüşer aileleri incelenmeli, hukuki veya mali olarak değil, ortaklıkları bilimsel olarak incelenmeli, üniversitede tez konusu yapılmalı.

Akademisyenler yaptığı araştırmayı kent geneliyle paylaşılıp yol haritası çıkartılarak ortaklığı düşünen müteşebbislere sunmalı. Kardeşler arasında bile telafisi imkansız kavgalar olurken, aralarındaki saygı ve sevgiyi koruyan iki aile sadece kente değil ülkeye örneklik teşkil ediyor.

Bu ortaklık tecrübelerinden kesinlikle faydalanmalı…

Gerekirse belgesel haline getirilip gelecek nesillere anlatılmalı…

Bir insanın içinde art niyet yoksa, kıskançlık yoksa, tamamen halis duygularla iki insan ortak oluyorsa üçüncü ortak da Cenab-ı Allah’tır. Aynı niyetle yola çıkan iki ailenin üçüncü ortağını söylemeye gerek var mı?

Daha düne kadar aynı odayı paylaşan ekonominin iki kahramanını kutlamamak elde değil, onlara imrenmemek elde değil. Milyar doların üzerinde ciro yapan şirketi yönetiyorlar, hem çevrelerine karşı hem de birbirlerine karşı o kadar mütavaziler ki; sonuç ortada, birlikte büyümeye devam ediyorlar.

Öksüz ve Gümüşer ailelerinin ortaklığı, kentle bir anılır hale gelen ‘kıskançlık, hasetlik ve bir birini istememezlik’ anlayışını da bir nebze olsun çürütüyor.

35 yıl önce 30 işçiyle başlayan yolculuk bugün milyar doları aşan ciro, 10 bini geçen işçi sayısı, 30 dev üretim tesisi ve 8 farklı sektörle yoluna devam ediyor.

Önceki gün üretim tesislerinden biri daha hizmete açıldı. Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hanifi Öksüz’ün bir sözü kulağa küpe olacak türdendi; “iki aile bir aile olduk” işte bu başarının altında da bu söylem yatıyor.

KİPAŞ’la ilgili haberlerde genellikle basına Hanifi Bey demeç verir, kamuoyu Hanifi Bey’i tanır. Aslında Hanifi Bey’in arkasında da ona güç veren bir ortağı bulunmaktadır. Bu tür haberlerde Sayın Gümüşer öne çıkmaz, arkasında durur ortağına güç verir. Görev paylaşımında ise her anlaşma iki tecrübenin bilgi birikimini ortaya koyarak yapılır.

Ben yazımın bundan sonraki bölümünde Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Halil İbrahim Gümüşer’i yazmak istedim.

Halil İbrahim Gümüşer Bey’i protokol üyeleri, iş dünyası ve holdingin iş yaptığı çevreler dışında en iyi vakıflar, cami dernekleri, garibanlar çok iyi tanır.

Bir müftü kadar dini bilgisi olan, mütevazı yaşamı ve zarif kişilik yapısıyla örnek bir insan biyografisi çizen Sayın Gümüşer’e yardım için giden kim olursa olsun boş döndüğünü duymadım.

Gümüşer soyisimi taşıyan okulları buradan yazmayacağım, burs verilen öğrencileri, medreselere, camilere, derneklere, garibanlara verilen desteği de yazmayacağım.

Bir not paylaşmak istiyorum; ‘her zaman röportajı Hanifi Öksüz Bey’le yaparım. Çünkü Hanifi Bey’in ekonomi ve sektör üzerine tecrübesi Türkiye’de ender düşüncelerden biridir. Her zaman doyurucu ve doğru beyanatları iş dünyasına yol gösterir. Bir kez Halil İbrahim Gümüşer’le röportaj yapmak istedim. Sayın Gümüşer bana; ‘bizim Başkanımız var, başkanımız varken bize söz söylemek düşmez’ demesi, iki insanın çok iyi anlaşmasının altındaki en büyük sihirli sözcüktü bence.

Buradan nazar değmek istemiyorum ama iki mükemmel insanın bu kadar iyi anlaşması gerçekten ders kitaplarına da girmeli.

İkisi de memleket sevdalısı, ikisinin de en büyük düşüncesi; önce Kahramanmaraş sonra dışarıya yatırım yapmak. Bir fazla insana ekmek kazandırmak onları para kazanmaktan daha mutlu ediyor.

Bu kadar yatırım yapma istekleri insana iş içindir. Yaptıkları tesisler torunlarının torunlarına yeter ama onlar kent insanı için riske giriyor ve yatırım yapıyor. Hem Kipaş çalışanları hem de memleket insanları bu tür işletmelere sahip çıkmalı.

İki işadamımıza da başarılar diliyorum, ortak olmak isteyen müteşebbisler bu iki dev aileyi örnek almalı…

Yorumlar (18)
MURAT BALIKÇI 2 yıl önce
ALLAH SENİ NASIL BİLİYORSA ÖYLE YAPSIN YALAKA ASGARİ ÜCRETLİ BİR ADAMIN NE FAYDASI VAR MEMLEKETE RESMEN İNSANLAR ODUN HALİNE GETİRDİLER. BAK BAKALIM YANLARINDA BÜYÜYEN İNSAN VARMI.? KARŞIMDA OLSAN TEK KELİME KONUŞAMAZSIN.
Özkan karademir 2 yıl önce
Yalakalık gördümde bukadarda açık olanını ilk kez görüyorum haber başlığını gördüğümde bu ailelerin bu duruma bu servete nasıl geldikleri araştırılsın sandım ama tamamen yalakalık ile yapılan bir haber olduğunu okuyunca mesut tuğrul arkadaşımızı yılın yalakası seçtim
Remzi 2 yıl önce
Ben sana birşey demiyorum kimse kimsenin kara kaşına kara gözüne muhtaç değil o dediğin adamlarda da olan memleket sevgisi de değil kendisine ailesine sevgisi ve hırsıdır 8 saat bu işçi napiyor diye deniliyormu su Tekstil ve, Denim, Ham kumaş Kalite, Sanfor, Ram, Dokuma isletmeleri, Çözgü Haşıllama, Ring işletmeleri ve daha yazmadigim onlarca sektör bu sektörde yıl da minimum 10 15 kişi ölmekte bu insanlar bu sektörde en önde ve en cok olana sahip insanlar sor bakalım hangileri ıyi eyvAllah ekmek yiyorlar ama bu insanlar da boş durmuyor yani canını dişine eline beline takıyor ne kadar riskler var tehlikeli işler yapıyorlar boyahanelerinde hep zehirlenenler kör olanlar ölenler oldu ve bırak yani bu işleri daha neler varda yazılacak elime yazıkk siz de bu KAPITALIZMIN İcine benide almazlarmi çabasından çıkın bence.
46 46 2 yıl önce
Müslüman kul hakkı yemez.Devletin belirlediği en düşük ücreti vermez.eskiden 3 ayda bir alınan ikramiyeyi kesmez.müslüman 20 yılda holdink olmaz sorarlar adama.başka bir iş vereni çok maaş veriyorsun diye sıkıştırmaz.dışarıdan gelen yatırımcıyı gözdağı vermez.bunları araştırsan ne araştırmasan ne araştıracaksan asırlık koca çınar bir işadamı araştırın bari.
Proplem 2 yıl önce
Songünlerde kipaş medyayı çokkulaniroldu acababir proplemmivar
Durmuş Hasan 2 yıl önce
Türkoğlu ile Kılılı arasına yaptıkları kağıt fabrikası binlerce insanı zehirliyor. Buna karşı çıkan zamanın valisi Mehmet Niyazi Tanılırı üç günde görevden aldırdılar.
Yaa 2 yıl önce
Aynen ben bu adamlarin sirrini soyleyeyim mi disiplin kardesim iscinin parasini eksiksiz gununde yatirirsan sigortasini tam yaririrsan isemi adam adamami is lazim bilirsen buda disiplini geririr yok ayin 25 ine maas ver gerisini 20gun sonra elden ver kimi calistiraca
Yorumcu 2 yıl önce
Koskoca bir okulu nasıl batırmışlar sınıflar 5 kişi kalmış bu da yönetim derslerinde örnek olay olarak anlatılabilir.
memoş 2 yıl önce
Mesut yalakalık ayrılmaz bir parçan oldu senin. Yakıştı da...Cuk diye oturdu. Sağır sultan bile biliyor bu iki ortağın aslında anlaşamadığını. Teşvikleri alarak yatırım yapmaya ne var? Bana nite vermiyorlar?
musti 2 yıl önce
azda onları o seviyeye getiren garibleri yazsana gardaş gerçi sende haklısın garib sana ne verebilir ki
asılkahramanmaraşlı 2 yıl önce
yağcılara gelmeden ben ineyim....
Maraş 2 yıl önce
Mesut tuğrul dan dolayı bir daha haber 46 inanın takip etmeyeceğim
Alim Demirel 2 yıl önce
Okulu yurdu anladım da Medreseye yardımı anlamadım hangi çağda yaşıyordun.
okkkes 1 yıl önce
kardesim bu adam yalakalik yapayım derken o kadar temelsiz sallıyor ki arada ne yazdigini o bile farketmiyor.
Selçuk YÜCEL 2 yıl önce
Esefle karşılıyorum yazınızı Siz Maraş’ta yaşamıyorsunuz galiba bu kadar meselelere uzak olduğunuza göre. Aksi farklı bir değerlendirmeye girer . Bari kamuoyunu yanıltmayınız Basın mensubu olmanız adına üzüldüm. Temennim o dur ki kısa zamanda yukarıdaki masal anlatımızın kurgudan ibaret olduğunu görürsünüz Gerçeklerle aydınlanır sınız.
Adı lazım değil 2 yıl önce
Güzel yazı bence mesut beyi tebrik ediyorum yalkalık diyen arkadaşlar sen kipaşta çalıştın mı bir gün maaşın gecekti mi bu memlekette binlerce insan ekmek yiyor bence bu övgüleri fazlası ile hak ediyorlar yalaka insan yalaka olarakgörür tabi ağızı olan konuşur burda yazarın bahsettiği bir elin nesi var iki elin sesi var onu güzelcede anlatmış
Halit yılmaz 1 yıl önce
Hanifi öksüz adında eserlerde görmek isterdim ama cebinde akrep var sanırım bir sanko holding gibi yol köprü tünel yapmali
Serkan 2 yıl önce
bence seni bi incelesinler mali olarak pis yalaka
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:18
Güneş 06:38
Öğle 12:22
İkindi 15:26
Akşam 17:56
Yatsı 19:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3