Beştaş: Seçim Hükümeti bu dönemde yönetmeliklerle hukuk garabetleri yapıyor

HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, “Seçim Hükümeti yasa çıkaramadığı bu dönemde yönetmelikler eliyle hukuk garabetleri yaratmaya devam ediyor” dedi. Beştaş, “Devletin hazinesi...

Beştaş: Seçim Hükümeti bu dönemde yönetmeliklerle hukuk garabetleri yapıyor

HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, “Seçim Hükümeti yasa çıkaramadığı bu dönemde yönetmelikler eliyle hukuk garabetleri yaratmaya devam ediyor” dedi. Beştaş, “Devletin hazinesi...

01 Eylül 2015 Salı 13:10
Beştaş: Seçim Hükümeti bu dönemde yönetmeliklerle hukuk garabetleri yapıyor
HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, “Seçim Hükümeti yasa çıkaramadığı bu dönemde yönetmelikler eliyle hukuk garabetleri yaratmaya devam ediyor” dedi. Beştaş, “Devletin hazinesi barışın tesisine değil, savaşa, üstelik neredeyse bireyselleştirilen, bir kişinin bir başkasını şikayeti noktasında yürütülmek istenen kirli savaşa sonuna dek açılmak istenmektedir” ifadelerine yer verdi.

HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, ‘ödül komisyonuna’ tepki gösterdi. Beştaş, “Bahse konu rakamlar, ağır işkence mağdurlarının, kayıp yakınlarının yıllarca süren davalar neticesinde elde edebildiği tazminat miktarının çok çok üzerinde olup hiçbir objektif kriter olmaksızın verilmesini öngören yasa maddesinin çalakalem yazıldığı ve ancak ilkel toplumlarda görülebilen bir yöntem olduğu da kuşku götürmemektedir” dedi.

7 Haziran’dan bu yana yetkisiz bir biçimde ülkeyi yönetmeye çalışan AK Parti hükümetinin Meclis’te çoğunluğu kaybedince, artık yönetmeliklerle idare etmeye başladığı bu dönemde, neredeyse her güne bir yönetmelik uygulaması sığdırdığını söyledi. Beştaş, hükümetin dün de 'Terörle Mücadele Kanunu Kapsamına Giren Suçların Faillerinin Yakalanmasına Yardımcı Olanlara Verilecek Ödül Hakkında Yönetmelik'i ekleyerek demokratikleşmek yerine diktatoryal bir yönetim anlayışını benimsediğini ve bu politikalarındaki ısrarını yinelemiş olduğunu kaydetti. Meral Danış Beştaş, “Yeni İçişleri Bakanının ilk icraatı da bu yönetmeliği derhal yayınlamak oldu” dedi.

‘HÜKÜMETİ BU UYGULAMALARDAN DERHAL VAZGEÇMEYE DAVET EDİYORUZ’

Beştaş, şu ifadelere yer verdi: “Hükümet, halihazırda Meclis'in görevi olan yasa yapma yetkisini, yönetmelikler düzenleyip hayata geçirerek gasp etmektedir. Bu gasp yöntemi ile hukuksuzluk yaratılmakta, ülke halklarının kaderi ile oynanmaktadır. Üstelik bunu hukuk kurallarını bozarak, evrensel hukuk normlarını kendi bireysel fikir ve düşünceleri doğrultusunda dizayn ederek yapmaktadırlar. Öncelikle Hükümeti bu uygulamalarından derhal vazgeçmeye davet ediyoruz."

BEŞTAŞ: AĞAÇLARA RESİM ASILARAK ‘ARANIYOR’ YAZILARI…

Bugün hayata geçirilen 'Terörle Mücadele Kanunu Kapsamına Giren Suçların Faillerinin Yakalanmasına Yardımcı Olanlara Verilecek Ödül Hakkında Yönetmeliği'nin AKP’nin halihazırda uyguladığı savaş politikasının ve amacının bir aynası olduğunu vurgulayan Beştaş, "Üstelik bahse konu yönetmelik, hukuka aykırılık teşkil etmektedir. Zira, işbu yönetmelikte, ‘Ödül Komisyonu’ olarak belirlenen birime, hiçbir nesnel koşul belirtilmeden 200 bin TL ödül verme yetkisi verilmiş olup, Ödül Komisyonu’nun yetkisinde olan bu meblağın hangi bütçe kaleminden karşılanacağı dahi belirtilmediği gibi komisyona oldukça geniş bir takdir yetkisi verilmiştir. Ayrıca ödülün ihbar edilen kişinin niteliği nispetinde 4 milyon TL’ye kadar artabileceği de maddede yer almaktadır. Devletin hazinesi barışın tesisine değil, savaşa, üstelik neredeyse bireyselleştirilen, bir kişinin bir başkasını şikayeti noktasında yürütülmek istenen kirli savaşa sonuna dek açılmak istenmektedir. Bahse konu rakamlar, ağır işkence mağdurlarının, kayıp yakınlarının yıllarca süren davalar neticesinde elde edebildiği tazminat miktarının çok çok üzerinde olup hiçbir objektif kriter olmaksızın verilmesini öngören yasa maddesinin çalakalem yazıldığı ve ancak ilkel toplumlarda görülebilen bir yöntem olduğu da kuşku götürmemektedir. 200 bin TL’nin sadece alelade bir ihbar için verileceğini muştulayan bu yönteme, ancak ağaçlara resim asılarak 'aranıyor' yazıları ile ödül verileceğine dair ilanlara, günümüzde ancak dönem filmlerinde rastlıyor ve hatta yadırgıyoruz." ifadelerini kullandı.

‘ONURLU TÜRKİYE HALKLARI BU KİRLİ OYUNLARI AÇIK VE SEÇİK BİR BİÇİMDE GÖRMEKTEDİR’

Halihazırda mevcut hukuk garabetinin timsali olan Terörle Mücadele Yasası’nı kaldırmak yerine bu yasaya destek niteliğinde çalışmalar yapmakta olan Hükümetin, demokrasi ve insan haklarından uzaklaşmakta olduğunu, halkını kendisine düşman ilan ettiğinin altını çizen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beştaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Yönetmelik ile amaçlanan Terörle Mücadele Yasası kapsamında davranış sergileyen vatandaşın, başka bir vatandaş tarafından ilgili birimlere bildirilmesi ve bu çerçevede tanımlanan görevi ifa eden kişinin para ödülü ile ödüllendirilmesidir. Üstelik oldukça yüksek tutulan ödül miktarı, her bir fail için ayrı ayrı ödül takdiri, üst düzey yönetici diye tabir edilen kişilerin yakalanmasında ödül miktarının artırılacağı yönündeki kapsam, barış ve kardeşliğin tesisine vurulacak büyük darbe olarak öngörülmüş ise de onurlu Türkiye halkları bu kirli oyunları açık ve seçik bir biçimde görmektedir. Adeta Ortaçağın karanlık vahşi uygulamalarına öykünülerek düzenlenen, içinde bir nebze hukuka uygunluk barındırmayan Ödül Yönetmeliği, esasen halkı cezalandırmak saikiyle ortaya çıkarılmış bir düzenlemedir. Fakat bilinmelidir ki, muktedirin yasaları, yönetmelikleri, çabaları halkları ayrıştırma gücüne sahip değildir, olmayacaktır. Bu toplumda barış, kardeşlik ve eşitlik Türkiye halklarının onurlu duruşu ile gelecektir ve o gün yakındır!”
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126