CHP Grup Başkanvekili Altay: Bir hukuk darbesi planlanıyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 7 Haziran'dan beri sarayın bir koalisyon kurulmaması için elinden geleni yaptığını belirterek, "Saray muhafızları da yürütülen bir hükümet kurma sürecini sabote etmek için elinden geleni yapıyor. Bir...

CHP Grup Başkanvekili Altay: Bir hukuk darbesi planlanıyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 7 Haziran'dan beri sarayın bir koalisyon kurulmaması için elinden geleni yaptığını belirterek, "Saray muhafızları da yürütülen bir hükümet kurma sürecini sabote etmek için elinden geleni yapıyor. Bir...

06 Ağustos 2015 Perşembe 16:13
CHP Grup Başkanvekili Altay: Bir hukuk darbesi planlanıyor
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 7 Haziran'dan beri sarayın bir koalisyon kurulmaması için elinden geleni yaptığını belirterek, "Saray muhafızları da yürütülen bir hükümet kurma sürecini sabote etmek için elinden geleni yapıyor. Bir hukuk darbesi planlanıyor. Meclis'in her zaman seçim kararı alma yetkisi vardır. Ama yetkiyi Anayasa ve iç tüzüğe uygun bir çerçevede kullanması lazım. Burhan Kuzu'nun açıklamaları, hiçbir şekilde hukuk normlarıyla izah edilemeyecek, kabul edilemeyecek, karşılık bulamayacak bir açıklamadır." dedi.

Meclis'te gazetecilerle sohbet eden Altay, Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu Uygulama Yönetmeliği'nin çıkarıldığını hatırlattı. Yönetmeliği incelediklerini ve gerçekten demokrasilerde kabul edilebilir ve uygulanabilir bir yönetmelik olmadığını vurgulayan Altay, "Bu ülkede demokrasinin d'sinden bahsediyorsak; bu yönetmeliğin uygulanma şansı yok. Ayrıca bireylerin, sivil toplumların, sendikaların bu yönetmeliğin iptali için Danıştay'a gideceğini öngörüyoruz. AK Parti'nin yıllardır anlamadığı, bizim anlatamadığımız demokrasinin tanımıyla ilgilidir. Demokrasi bir tepki ve protesto rejimidir. Hiçbir güvenlik kaygısı, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına dayanak olamaz. Böyle bakıldığında, bu tam bir temel hak ve özgürlükleri gasp eden bir yönetmelik. Hiçbir şekilde kabulü mümkün değil, yargıdan döneceği muhakkak. Anayasa Mahkemesi'nin de başvurduğumuz iç güvenlik paketiyle ilgili görüşmeleri hızlandırması, bu kaosun, gaspın ortadan kaldırılması açısından son derece önemlidir. İnsanlar tepki ve protesto hakkını kullanamıyorsa, o ülkede demokrasiden bahsedilemez." diye konuştu.

Erken seçimle ilgili AK Parti'nin Meclis Genel Kurulu'nda karar alınabileceğine ilişkin görüşünün sorulması üzerine Altay, bu görüşün kanunları ve anayasayı dolanmaktan başka birşey olmadığını söyledi. Bunun bir ip canbazlığı olduğunu dile getiren Altay, Burhan Kuzu'nun akademisyenliğinin birkez daha tartışmaya açıldığını ifade etti. Türkiye'nin erken seçime değil güçlü bir hükümete ihtiyacı olduğunun altını çizen Altay, şöyle devam etti: "7 Haziran'dan beri saray bir koalisyon kurulmaması için elinden geleni yapıyor. Saray muhafızları da yürütülen bir hükümet kurma sürecini sabote etmek için elinden geleni yapıyor. Bir hukuk darbesi planlanıyor. Meclis iç tüzüğün 95. maddesi çok açık. Geçmişteki tüm erken seçim veya hemen seçimle ilgili uygulamalara baktığımızda da bu Anayasa Komisyonunda görüşülmeden TBMM Genel Kurulunda bir seçim kararı alınması, bir eylemli iç tüzüğüdür. Anayasanın 116. maddesi Cumhurbaşkanının seçimleri nasıl yenileyeceğine vurgu yapmış ve 45 günlük süre bitiminde Cumhurbaşkanının seçimleri yenileyebileceğinin altını çizmiştir. Meclisin her zaman seçim kararı alma yetkisi vardır. Ama yetkiyi Anayasa ve iç tüzüğe uygun bir çerçevede kullanması lazım. Burhan Kuzu'nun açıklamaları, hiçbir şekilde hukuk normlarıyla izah edilemeyecek, kabul edilemeyecek, karşılık bulamayacak bir açıklamadır. Biz seçimden korkmuyor, çekinmiyoruz. Türkiye'yi seçime götüren partinin seçmen tarafından cezalandıracağının bilincindeyiz. Ülkenin bir hükümete kavuşması açısından elimizden gelen gayreti ve fedekarlığı gösterdik. Biz her şartta hukukun üstünlüğüne saygı gösteren partiyiz. Ortada eylemli bir içtüzüğü olursa bunu tekrar mahkemeye götürülmesi konusunda yetkili kurullarımızda değerlendiririz. Partimizin MYK'sında görüşülür. Burada açık bir ihlal olursa (olmasını temenni etmiyorum) gerekirse Anayasa Mahkemesine bir başvuru yapma durumuda gerçekleşebilir."
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126