Emniyet'e binlerce ses-ışık bombası alınacağı iddiası TBMM'de

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı için 77 bin 400 adet ses-ışık bombası almayı planladığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından...

Emniyet'e binlerce ses-ışık bombası alınacağı iddiası TBMM'de

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı için 77 bin 400 adet ses-ışık bombası almayı planladığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından...

26 Ocak 2015 Pazartesi 12:26
Emniyet'e binlerce ses-ışık bombası alınacağı iddiası TBMM'de
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı için 77 bin 400 adet ses-ışık bombası almayı planladığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı cevaplanması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı için almayı planladığı 77 bin 400 adet ses-ışık bombasının 180 desibellik ses ve 8 milyon mum ışık saçma etkisine maruz kalanların gözlerinde, kulaklarında ve iç organlarında hasara yol açtığı iddiasını hatırlattı.

“İNSAN HAKLARI İHLALİDİR”

Uzmanların, insanın duyabileceği ses aralığı sınırının 140 desibel olduğunu, 130-140 desibel üzerindeki gürültüler ise akustik travma yaratacağı, kulak ağrısı, kulak zarı yırtılması, çınlama, iç kulak sinirsel tip kalıcı işitme kaybı gibi sonuçlara yol açacağını belirttiğine işaret eden Tanrıkulu, “150 desibel ve üstü, mutlaka yasaklanması gereken bir sınır olarak kabul edilir. Bu sınırdaki gürültüler çarpıntı, kan basıncı yükselmesi, denge bozukluğu, bulantı, kusma, metabolizma ve hormon dengesi bozulmaları, mide salgısı azalması, ülser, kas gerginliği, damar büzülmesi, baş ağrısı, migren, yorgunluk, göz kırpma artışı etkileri yaratmaktadır. Ses-ışık bombasının yayacağı 8 milyon mumluk ışık ise retina hasarı, katarakt gibi kronik zararların yanı sıra kısa körlük yaratma etkisi de taşımaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğünün insan sağlığına zarar veren, kalıcı hasar bırakma riski bulunan araç-gereç ve malzeme kullanması insan hakları ihlalidir.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BİNLERCE GAZ BOMBASI ALMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR”

İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik kuvvetlerinin toplumsal olaylara müdahale ederken göstericilerin hayatının ve sağlığının tehlikeye atılmaması için önleyici tedbirleri alma yükümlülüğü bulunduğuna dikkat çeken CHP’li Tanrıkulu, “ Fransa’da bir vatandaşın polisin attığı gaz bombası sonucu yaşamını yitirmesinin ardından polisin gaz bombası kullanımı yasaklanırken Türkiye’nin binlerce gaz bombası alması düşündürücüdür.” izahını yaptı.

İÇİŞLERİ BAKANINA 15 ADET SES-IŞIK BOMBASI BORUSU

Tanrıkulu bu bağlamda, İçişleri Bakanı Ala’ya şu soruları yöneltti:
“Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı için 77 bin 400 adet ses-ışık bombası almayı planladığı iddiası doğru mudur?
İddia doğru ise ses-ışık bombası alınmasının gerekçesi nedir?
Ses-ışık bombasının 180 desibellik ses ve 8 milyon mum ışık saçma etkisinin bulunduğu iddiası doğru mudur?
180 desibellik ses ve 8 milyon mum ışık saçma etkisinin insan sağlığına zararlı olduğu iddiası doğru mudur?
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı için 77 bin 400 adet ses-ışık bombasını hangi firmadan temin edecektir?
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı için 77 bin 400 adet ses-ışık bombası ihtiyacı nasıl tespit edilmiştir? İhtiyaç ile ilgili bilimsel bir araştırma yapılmış mıdır?
Güvenlik güçlerinin kullanacağı 180 desibellik ses ve ışık bombalarının kulak zarı patlamasına ve kalıcı işitme kaybına yol açacağı iddiası doğru mudur?
İddia doğru ise 77 bin 400 adet ses-ışık bombasının kullanılması halinde kulak zarı patlaması ve kalıcı işitme kaybı yaşayacak vatandaşımızın tahmini sayısı kaçtır
Güvenlik güçlerinin kullanacağı 8 milyon mumluk ışık saçan ses ve ışık bombalarının retina hasarı, katarakt, kısa körlük yaratma etkisinin olduğu iddiası doğru mudur?
İddia doğru ise 77 bin 400 adet ses-ışık bombasının kullanılması halinde retina hasarı, katarakt, kısa körlük yaşayacak vatandaşımızın tahmini sayısı kaçtır?
Fransa’da polisin gaz bombası kullanımı yasaklanırken Türkiye neden sürekli gaz bombası almaktadır?
Türkiye’de Fransa’da polisin kullanımını yasakladığı ya da eşdeğeri gaz bombasından bulunmakta mıdır? Varsa mevcut ve kullanılan gaz bombasının sayısı kaçtır?
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı için almayı planladığı 77 bin 400 adet ses-ışık bombası insan sağlığını, Fransa’da kullanımı yasaklanan gaz bombasından daha az mı tehdit etmektedir?
Fransa’da polisin kullanımını yasakladığı gaz bombası özellikleri nelerdir?
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı için 77 bin 400 adet ses-ışık bombası özellikleri nelerdir?”
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126