Ertuğrul Günay’dan erken seçim uyarısı: Bugünkü 258, yarın 278 olabilir

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, erken seçimin AK Parti’ye yarayacağını ifade ederek, “Birkaç puanlık artışla bugünkü 258 vekil yarın 278 olabilir. Üç siyasi partinin bunu görmesi ve bunun sorumluluğunu, vebalini taşıyacaklarını...

Ertuğrul Günay’dan erken seçim uyarısı: Bugünkü 258, yarın 278 olabilir

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, erken seçimin AK Parti’ye yarayacağını ifade ederek, “Birkaç puanlık artışla bugünkü 258 vekil yarın 278 olabilir. Üç siyasi partinin bunu görmesi ve bunun sorumluluğunu, vebalini taşıyacaklarını...

13 Haziran 2015 Cumartesi 12:34
Ertuğrul Günay’dan erken seçim uyarısı: Bugünkü 258, yarın 278 olabilir
Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, erken seçimin AK Parti’ye yarayacağını ifade ederek, “Birkaç puanlık artışla bugünkü 258 vekil yarın 278 olabilir. Üç siyasi partinin bunu görmesi ve bunun sorumluluğunu, vebalini taşıyacaklarını bilmeleri gerekir.” dedi. Günay, Erdoğan-Baykal görüşmesini ise 'işgüzarlık' olarak tanımlayarak CHP tarihinde barajın altında kaldığı tek dönemde partinin başında Baykal’ın olduğunun altını çizdi.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede Türkiye’de yapılacak muhtemel bir erken seçimin muhalefetteki üç siyasi partiyi vebal altına sokacağını ifade etti. Günay, “Erken seçim ‘bakın AK Parti’ye tekrar muhtaç oluyoruz’ anlayışını toplumun bir kesimine yerleştirebilir ve birkaç puanlık artışla bugünkü 258 vekil yarın 278 olabilir. Üç siyasi partinin bunu görmesi ve bunun sorumluluğunu, vebalini taşıyacaklarını bilmeleri gerekir.” dedi.

Türkiye’de olağanüstü bir seçim sürecinin yaşandığını vurgulayan Günay, “İlk defa devlet, bütün imkanlarıyla bir parti lehine büyük bir ağırlık koydu. Seçimin eşit yarışma koşullarını tümüyle bozdu. Sayın Erdoğan da anayasaya göre etmiş olduğu tarafsızlık yeminini çiğneyerek meydanlarda kendi partisi lehine son derece toplumu yönlendirici çalışmalar yaptı.” dedi. Sandıktan toplumun sağduyusunun çıktığının altını çizen Günay, son birkaç yılda yapılan tahribatın AK Parti’nin dışında bulunduğu bir hükümetin kurulmasını gerektirdiğini ifade etti. Meclis’e girmeyi başaran üç muhalefet partisinin bunu başarmasının zor olduğunu ancak siyasetin görüş ayrılıkları olsa dahi ülke ve milletin ihtiyacı söz konusu olduğunu bir işbirliği yapmayı gerektirdiğini söyledi. Günay, “Umut ediyorum ki 3 siyasi parti dışardan birbirini destekleyerek, bir protokol etrafında birleşerek Meclis’i çalıştırırlar. Birinci ihtiyacımız, hükümetin yapabileceği birçok işten önce TBMM’nin çalışarak geçen dönemdeki yaraları sarmasıdır. Yani, İç Güvenlik Yasasını kaldırmasıdır, Sulh Ceza Hakimliklerini kaldırmasıdır, internete hükümetin tasallut etmesini engellemesidir, Yüce Divan dosyalarını açarak yolsuzlukların üzerine gitmeyi sağlamasıdır, yolsuzların üzerine gittiği ve bir takım devletle ilgili konuları dikkatle takip ettiği için haksız muameleye uğrayan emniyet ve adalet mensuplarının durumunun düzeltilmesini sağlamasıdır. Bunun için Meclis’in çalışması gerekiyor. Üç siyasi partinin aralarında belki bir hükümet değil ama Meclis çalışması konusunda bir işbirliği, bir güç birliği yapması gerekiyor.” diye konuştu.

‘ÜÇ SİYASİ PARTİ, ERKEN SEÇİMİN VEBALİNİ TAŞIRLAR’

Erken seçim iddiaları hususunda ise Ertuğrul Günay, yapılacak bir erken seçimin ülke için olumlu olmayacağını ifade etti. Günay, “Üç siyasi parti 'aralarında anlaşamadılar, bir hükümet oluşturamadılar, bakın AK Parti’ye tekrar muhtaç oluyoruz’ anlayışını toplumun bir kesimine yerleştirebilir ve birkaç puanlık artışla bugünkü 258 yarın 278 olabilir. Üç siyasi partinin bunu görmesi ve bunun sorumluluğunu, vebalini taşıyacaklarını bilmeleri gerekir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Haziran’dan sonra birdenbire bambaşka bir kişiliğe büründüğünü kaydeden Günay, sanki her türlü uzlaşmaya açıkmış gibi bir görüntü verdiğini söyleyerek “Bu tamamen kuzu postuna bürünmüş kurt tavrıdır. Bunun inandırıcı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Sadece Türkiye bir erken seçim eşiğine gelirse bunun sorumluluğunu üzerinde taşımayan bir lider görüntüsü vermeye çalışıyor. Muhalefet partileri bu oyuna gelmeyecek kadar tecrübeli siyaset adamlarını barındırıyor.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN-BAYKAL GÖRÜŞMESİ: BİR TAKIM İŞGÜZARLIKLAR TÜREDİ

En yaşlı üye sıfatı ile Meclis çalışmalarını açacak olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine tepki gösteren Ertuğrul Günay, “Bazı arkadaşlarda büyük bir aculluk görüyorum. Yani Meclis başkanı olma heyecanı ile, yeniden mikrofon önüne çıkma heyecanı ile, yeniden isimlerimi Türkiye’nin önüne getirme heyecanı ile bir takım işgüzarlıklar türedi ama burada işgüzarlığa, telaşa, heyecana değil; akla, sükunete ve meydanlarda verilen söze sahip çıkma kararlılığına ihtiyacımız var.” dedi.

Kendisinin Deniz Baykal’ı tanıyan siyaset adamlarından biri olduğunu kaydeden Ertuğrul Günay, “Vizyonun şimdiye kadar hep yanlış olduğunu iddia ile söyleyebilirim. Başında bulunduğu partiyi barajın altında bırakan ender siyaset adamlarından bir tanesi. CHP’nin tarihinde bir tek kez barajın altında kalmak vardır o da sayın Baykal’ın hükümet kombinasyonlarına aşırı ölçüde girdiği dönemlerde gerçekleşmiştir.” şeklinde konuştu.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126