"Hükümeti kurma görevinin Kılıçdaroğlu'na verilmemesi saray darbesidir"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün 2,3 milyar lira maliyeti olduğu ortaya çıkan bir seçimin Türkiye’nin önüne tek seçenek olarak konulmasının para ve zaman kaybettireceğini söyledi. Olması gerekenin Davutoğlu'nun görevi iade etmesi,...

"Hükümeti kurma görevinin Kılıçdaroğlu'na verilmemesi saray darbesidir"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün 2,3 milyar lira maliyeti olduğu ortaya çıkan bir seçimin Türkiye’nin önüne tek seçenek olarak konulmasının para ve zaman kaybettireceğini söyledi. Olması gerekenin Davutoğlu'nun görevi iade etmesi,...

14 Ağustos 2015 Cuma 15:52
"Hükümeti kurma görevinin Kılıçdaroğlu'na verilmemesi saray darbesidir"
banner208
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün 2,3 milyar lira maliyeti olduğu ortaya çıkan bir seçimin Türkiye’nin önüne tek seçenek olarak konulmasının para ve zaman kaybettireceğini söyledi. Olması gerekenin Davutoğlu'nun görevi iade etmesi, Cumhurbaşkanı'nın da Kılıçdaroğlu'nu hükümet kurmakla görevlendirmesi olduğunu kaydeden Özel, "Cumhurbaşkanı'nın bugün yaptığı açıklamada böyle bir görevlendirme yapmayacağını ifade etmesi son derece ilginç, son derece üzücü ve demokrasi açısından da kara bir leke. 13 yıllık iktidarı boyunca kendisine karşı gelişen her türlü durum ve tutumda bunu bir darbecilik olarak ifade edenlerin bugün yapmaya çalıştıkları iş doğrudan demokrasi darbesidir, saray darbesidir, darbeciliğin daniskasıdır." ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CHP’nin, erken seçim tartışmalarını erken bulduğunu kaydeden Özel, “Bundan sonraki süreçte erken seçim konuşmadan önce diğer olasılıkların mutlaka deneniyor ve zorlanıyor olması gerekir. Anayasa'nın 116. Maddesi Cumhurbaşkanı'na burada kesin bir tavır değil esnek bir tavır vermek suretiyle seçimlerin en son ve en son tercih edilecek bir çare olana kadar diğer seçeneklerin zorlanabilme esnekliği tanınmıştır. Bunun doğru algılanması ve bu şekilde davranılması gerekir.” dedi.

'CHP FIRSAT KAÇIRDI' DİYEN AK PARTİLİ AYDIN'A CEVAP VERDİ: BİZE KOALİSYON TEKLİFİYLE GELMEDİNİZ

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Ahmet Aydın’ın Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir fırsatı kaçırdığından bahsettiğini belirten Özel, “Bir kez daha altını önemle çizmek isteriz ki Cumhuriyet Halk Partisi’ne yapılan uzun ve AKP’ye oy veren seçmenlere ve AKP’nin yöneticilerine duyduğumuz saygıdan ve demokrasi anlayışımız gereği yapılan uzun görüşmeler sonunda bir koalisyon kurulması, bir koalisyon teklifinin gelmesini bekleyerek sabırla görüşmeleri sürdürdük. Görüşmelerin sonunda dün herkesin malumu olduğu gibi CHP’ye yapılan teklif bir koalisyon değil kısa süreli, özel gündemli ve seçim odaklı bir hükmet birlikteliği teklif edildi. Bunun süresi de Başbakan'ın ağzından ‘3 aylık böyle bir hükümette yer almamanızı anlayışla karşılıyorum’ diyerek de 3 ay olarak belirlenmiştir.” diye konuştu.

CHP’nin seçimden önce vatandaşa verdiği sözleri tutabileceği, en az 4 yıl ufku olan ve çözüm odaklı bir icraat hükümetinin kurulması ile ilgili etkin çaba gösterdiğini anlatan Özel, “Ancak CHP’nin yaptığı teklif AKP tarafından kabul görmedi. AKP tarafından bir koalisyon ortaklığı değil bir seçim hükümetinin parçası olmamız, eğer bunda da olmayacaksa bir azınlık hükümetine destek verip vermeyeceğimiz sorulmuştur. Bu konudaki tavrımız son derece nettir. Türkiye’nin bir fırsat kaçırdığı doğrudur dün genel başkanımız tarafından açıkça bu vurgulanmıştır. Ama fırsatı kaçırtan parti Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. 3 aylık bir seçim hükümeti ile CHP’nin ve Türkiye’nin hangi fırsatı kaçırdığını anlamış değiliz ama emeklilerin, memurların çalışan tüm kesimlerin çiftçilerin sorunlarını çözebilecek, Türkiye’nin dört bir yanındaki yangını da mutfaktaki yangını da söndürecek bir hükümeti kurmayı çok istedik ancak böyle bir teklif gelmediği için Adalet ve Kalkınma Partisi 3 aylık bir teklifle geldiği için Türkiye büyük uzlaşı fırsatını kaçırmıştır.” şeklinde konuştu.

Gelinen noktada Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarında erken seçimin tek seçenek kaldığını ifade ettiğini anlatan Özel, “Bu şu demektir; CHP ile koalisyon kuramadığı gibi bir koalisyon ümidinin olmadığını yani güvenoyu alacak bir hükümet kuramadığını ifade etmekte. Güvenoyu alacak bir hükümet kuramıyorsanız Anayasa'nın amir hükümleri ortadadır. Eğer güvenoyu alacak bir hükümet kuramıyorsanız demokratik teamüller gereği yapmanız gereken görevi teslim etmeniz ve yeni görevlendirmenin yapılması gerekir. Bugün görünen o ki pazartesi günü AKP-MHP görüşmesi olacak. O görüşme de de bir koalisyon olasılığı görünmüyor Başbakan'ın değerlendirmelerinden. Eğer böyle bir ihtimal yoksa görevi çoktan teslim etmiş olması gerekirdi. Pazartesi günü böyle bir ihtimal varsa bu ihtimalin tüketilip eğer koalisyon kurulacaksa bize hayırlısı olsun demek düşen ama kurulamıyorsa derhal görevin Cumhurbaşkanı'na teslim edilmesi gerekir. Cumhurbaşkanı tarafından da Parlamento'da en çok sandalyesi olan partimizin genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun görevlendirilmesini bekleriz.” açıklamasında bulundu.

"CUMHURBAŞKANIN AÇIKLAMASI DEMOKRASİ AÇISINDAN KARA BİR LEKE"

Cumhurbaşkanı'nın bugün yaptığı açıklamada böyle bir görevlendirme yapmayacağını ifade etmesinin son derece ilginç, son derece üzücü ve demokrasi açısından da kara bir leke olduğunu vurgulayan Özel, “Gerek kendisine verilmiş görevi bir hükümet kuramıyorken iade etmeyen Başbakan gerekse bir görevlendirme yapmayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı hem CHP’ye hem CHP’ye oy veren 10 milyon üzeri seçmene hem de tüm seçmenlere ve vatandaşlara açıkça haksızlık etmektedir, hakaret etmektedir. Bir senaryo vardır; o senaryoda esas aktör Adalet ve Kalkınma Partisi diğer partiler figüran rolündedir. Biz CHP olarak da bu seçime giren tüm partiler için de böyle bir figüran rolünün ifade edilmesinin, böyle bir beklenti içinde olunmasının demokrasimiz açısından da ağır bir yara olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçte 13 yıllık iktidarı boyunca kendisine karşı gelişen her türlü durum ve tutumda bunu bir darbecilik olarak ifade edenlerin bugün yapmaya çalıştıkları iş doğrudan demokrasi darbesidir, saray darbesidir, darbeciliğin daniskasıdır. Bundan sonraki süreçte hükümet kurulmuyorsa görevin teslim edilmesi ve genel başkanımıza görevlendirmenin yapılması demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır. Bugün tüketilen ihtimal sadece Ahmet Davutoğlu başbakanlığındaki hükümet ihtimalidir. Ama bunun dışındaki seçeneklerin resmen denenmesi demokrasinin ve demokratik kuralların gereğidir.” açıklamasında bulundu.

Bugün 2,3 milyar lira maliyeti olduğu ortaya çıkan bir seçimi Türkiye’nin önüne tek seçenek olarak koymanın hem ülke ekonomisi açısından hem ülkeye para kaybettirmek hem de zaman kaybettirmek açısından kabul edilebilecek bir durum olmadığını ifade eden Özel, şunları söyledi: “Bunun dışındaki tüm erken seçim tartışmaları için CHP erken seçim tartışmalarını erken bulmaktadır. Bundan sonraki süreçte erken seçim konuşmadan önce diğer olasılıkların mutlaka deneniyor ve zorlanıyor olması gerekir. Anayasa'nın 116. Maddesi Cumhurbaşkanı'na burada kesin bir tavır değil esnek bir tavır vermek suretiyle seçimlerin en son ve en son tercih edilecek bir çare olana kadar diğer seçeneklerin zorlanabilme esnekliği tanınmıştır. Bunun doğru algılanması ve bu şekilde davranılması gerekir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225