Maden Mühendisleri Odası: Yaşanacak maden facialarının sorumlusu AKP iktidarıdır

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Meclis Komisyonu’ndan geçen Maden Kanunu tasarısının geri çekilmesini isteyerek, “Yaşanacak maden facialarının sorumluları AKP iktidarı ve maden kanununu birlikte hazırlayanlardır” uyarısında bulundu....

Maden Mühendisleri Odası: Yaşanacak maden facialarının sorumlusu AKP iktidarıdır

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Meclis Komisyonu’ndan geçen Maden Kanunu tasarısının geri çekilmesini isteyerek, “Yaşanacak maden facialarının sorumluları AKP iktidarı ve maden kanununu birlikte hazırlayanlardır” uyarısında bulundu....

23 Ocak 2015 Cuma 14:38
Maden Mühendisleri Odası: Yaşanacak maden facialarının sorumlusu AKP iktidarıdır
banner208
TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Meclis Komisyonu’ndan geçen Maden Kanunu tasarısının geri çekilmesini isteyerek, “Yaşanacak maden facialarının sorumluları AKP iktidarı ve maden kanununu birlikte hazırlayanlardır” uyarısında bulundu. Meclis’te söz konusu yasaya ilişkin görüşmelerin tamamını izlediklerini; ancak uyarılarından hiçbirinin dikkate alınmadığını vurgulayan TMMOB, “AKP iktidarının her zaman olduğu gibi ‘ben yaptım oldu’ anlayışı ile Meclis’e getirerek komisyondan geçirdiği yasa tasarısı, ülke madenciliğinin sorunlarını çözmek bir yana, maden mühendisi ve işçi istihdamını daraltacak ve yatırımları durma noktasına getirecektir.” diye kaydetti. TMMOB ayrıca “Tüm çabamıza ve direncimize rağmen ‘Teknik Nezaretçilik’ kurumunun kaldırılarak ‘Yetkilendirilmiş Tüzel Kişilikler’ vasıtasıyla mühendislik bilim ve tekniği ticarileştirildiği takdirde, Soma’lar, Ermenek'ler, Şırnak’lar, Kozlu'lar, Karadon'lar, Kemalpaşa'lar, Dursunbey'ler, Gediz'ler, Sorgun'lar, Merzifon'lar ve binlercesi yaşanacak ve yaşanmaya devam edecektir. Bu nedenle; yaşanacak olan faciaların sorumlularını şimdiden kamuoyuna açıklıyoruz… Öncelikli sorumlular, bu tasarıyı hazırlayan ETKB ve MİGEM bürokratları ile bu tasarıyı meclise taşıyacak olan Sayın Bakan, AKP Hükümeti ve oylarıyla tasarıyı yasalaştıracak olan milletvekilleri olacaktır. Tasarı derhal geri çekilmelidir.” uyarısı yaptı.

MADENCİLİK SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜK ÖRGÜTÜNÜN HİÇBİR GÖRÜŞÜ HÜKÜMET TARAFINDAN KABUL EDİLMEDİ

Maden Mühendisleri Odası, 30 Aralık 2014 tarihinde hükümet tasarısı olarak Bakanlar Kurulu kararı ile TBMM`ne gönderilen Maden Kanunu Tasarısı hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Tasarı’nın Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda 14-21 Ocak 2015 tarihleri arasında, 4 iş günü gibi çok kısa bir süre içerisinde aceleyle yapılan görüşmeler sonucunda tamamlandığını ve TBMM Genel Kurulu`na gönderilme aşamasına geldiğini hatırlatan Oda, “Odamız; 2 yönetim kurulu üyesi, 2 uzman, 1 avukat ve TMMOB temsilcimiz ile birlikte görüşmelerin tamamına katılmış ve üyelerimizin kararı ile oluşturulan komisyonumuzun görüşlerini 20’nin üzerinde önergeye dönüştürerek komisyona sunmuş ayrıca tasarının tüm maddeleri üzerindeki görüşleri de komisyona iletmiştir. Ancak 16 bin üyesi ile madencilik sektörünün en büyük ve en yüksek bilgi birikimine sahip örgütü olmasına rağmen, hiçbir görüşümüz hükümet tarafından dikkate alınmamış ve komisyon tarafından kabul edilmemiştir.” diye ekledi.

60 YILLIK YAPI ORTADAN KALDIRILIYOR

Açıklamaya şöyle devam edildi: “AKP Hükümeti ve Enerji Bakanlığı bürokratlarının görüşleri doğrultusunda komisyonda kabul edilen tasarı ile rödovans devam ettirilmekte, cezalar dört sıfırlı hale getirilmekte, teminat ruhsat bedeline dönüştürülmekte, vesayet sürsün diye ruhsat devri bakanın yetkisine bırakılmakta, ilk müracaat hakları ihale ile verilirken ayrıcalıklı gruplar kapsam dışı kalmakta, devletten ihale alan yandaş şirketler korunmaya alınmaktadır. Soma ve Ermenek facialarında sorumluluğu bilirkişi raporları ile tescillenmiş olan MİGEM’in sorumluluğu maden mühendislerinin üzerine atma çabaları sonucu ‘Teknik Nezaretçilik’ kaldırılmakta ve maden mühendisleri, bir sorumlu arandığında bulunsun diye ‘Daimi Nezaretçi Defteri’ uygulamasıyla işverenle, yetkilendirilmiş tüzel kişilere kurban olarak verilmektedir. AKP iktidarı tarafından, Soma ve Ermenek facialarından sonra iş cinayetlerinin sona erdirileceği iddiası ile gündeme getirilen Maden Kanunu Tasarısı, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili olarak hiçbir düzenlemeye yer vermemekte, ETKB ve MİGEM’in gözetim ve denetimden kaynaklanan hatalarını, eksikliklerini ve yetersizliklerini gizleyerek sorumluları ‘Teknik Nezaretçiler’ gibi gösterip 60 yıllık yapıyı ortadan kaldırmakta, madenciliği mühendislik bilim ve tekniğinden soyutlayarak ve mühendislik hizmetlerini proleterleştirerek ‘yetkilendirilmiş tüzel kişilikler’ aracılığı ile piyasanın hizmetine sunmakta, diplomalarımızı yeterliliği tartışılan MİGEM’in onayına tabi kılmaktadır.”

ULUSAL MADENCİLİK SONA ERECEK

TMMOB; Komisyonundan geçerek meclis gündemine gelecek olan tasarı ile yapılmak istenen değişiklikler yasalaştığı takdirde yaşanacakları ise şöyle sıraladı: “Hukuku askıya alan Haziran Genelgesi ile vesayet sürdürülmekle kalmayacak, madencilik sektöründe sermaye değişikliği gerçekleştirilecektir. Teknik Nezaretçilik kaldırılacak ve 1440 mühendislik bürosunda çalışan 2880 maden mühendisi işsiz kalacak ve diplomaları hiçbir akademik kariyeri ve bilimsel yeterliliği olmayan MİGEM tarafından yetkilendirilecektir. Ulusal madenciliğimiz sona erecek ve tüm yeraltı zenginliklerimiz borsaya kote edilecek, uluslararası tekeller işbirliği halindeki yandaş şirketlere peşkeş çekilecektir. Uluslararası şirketler üretim yerine borsa üzerinden kar elde edecek, üretim düşecek, ulusal sanayimize ucuz hammadde girdisi azalacak, istihdam alanları daralacak ve işsizlik artacaktır.”

MADENCİLİK BAKANLIĞI KURULMALI

Maden Mühendisleri Odası, bu konudaki tavsiyelerini ve uyarılarını ise şöyle sıraladı: "Madencilik sektörünün, maden mühendislerinin ve maden işçilerinin sorunlarının çözümlenmesi, madenciliğe dayalı ülke sanayinin geliştirilmesi ve iş cinayetlerinin sona erdirilmesi için defalarca söyledik tekrar söylüyoruz; Madencilik siyasi vesayetten kurtarılarak hukukun evrensel ilkelerine uygun olarak yürütülmelidir. Madencilik Bakanlığı kurulmalıdır. Maden İş Kanunu çıkarılmalıdır. MİGEM`in taşra teşkilatı kurularak yeterli ve yetkin kadrolara sahip olması sağlanmalıdır. ETKB veya MİGEM bünyesinde güçlü ve etkin bir denetim birimi kurulmalıdır. Mevzuatın yanlışlarından, MİGEM ve işverenlerin bilimi reddeden yanlış uygulamalarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle tartışılır konuma getirilen "Teknik Nezaretçilik" kurumunda ücretlerin bir fondan alınması sağlanarak güçlendirilmeli, iş ve meslek güvencesi sağlanmalıdır. Her fırsatta sermayenin taleplerini karşılayan siyasi iktidar ülkemizin ve halkımızın faydası için bilimin ve mühendislerin sesine kulak vermelidir.”

SORUMLU AKP İKTİDARI VE YASALAŞTIRAN MİLLETVEKİLLERİ OLUR

Oda olarak Meclis’te yaptıkları tüm çalışmalara, binlerce üyesinin Enerji Bakanlığı, MİGEM ve komisyon aracılığı ile AKP iktidarına göndermiş olduğu faks ve maillere rağmen taleplerinin tamamının reddedildiğini kaydeden TMMOB, “AKP iktidarının her zaman olduğu gibi ‘ben yaptım oldu’ anlayışı ile Meclis’e getirerek komisyondan geçirdiği yasa tasarısı, ülke madenciliğinin sorunlarını çözmek bir yana, maden mühendisi ve işçi istihdamını daraltacak ve yatırımları durma noktasına getirecektir. Tüm çabamıza ve direncimize rağmen ‘Teknik Nezaretçilik’ kurumunun kaldırılarak ‘Yetkilendirilmiş Tüzel Kişilikler’ vasıtasıyla mühendislik bilim ve tekniği ticarileştirildiği takdirde, Soma’lar, Ermenek'ler, Şırnak’lar, Kozlu'lar, Karadon'lar, Kemalpaşa'lar, Dursunbey'ler, Gediz'ler, Sorgun'lar, Merzifon'lar ve binlercesi yaşanacak ve yaşanmaya devam edecektir. Bu nedenle; yaşanacak olan faciaların sorumlularını şimdiden kamuoyuna açıklıyoruz. Öncelikli sorumlular, bu tasarıyı hazırlayan ETKB ve MİGEM bürokratları ile bu tasarıyı meclise taşıyacak olan Sayın Bakan, AKP Hükümeti ve oylarıyla tasarıyı yasalaştıracak olan milletvekilleri olacaktır. Tasarı derhal geri çekilmelidir.” ifadelerine yer verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225