Doğu illeri dışında en az aşı olan iki il Kahramanmaraş ve Aksaray

Türkiye'de aşı haritasında Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz Bölgesi'nde kırmızı il kalmadı. İç Anadol'da Aksaray, Karadeniz'de Gümüşhane ve Bayburt, Akdeniz Bölgesinde ise sadece Kahramanmaraş en az aşı olan iller arasına girerek kırmızıya boyandı. Doğu ve Gündeydoğu Anadolu Bölgesi ise tamamen kırmızı olmuş durumda.

SAĞLIK 16.07.2021, 00:51
Doğu illeri dışında en az aşı olan iki il Kahramanmaraş ve Aksaray
banner257

Gelen son dakika haberine göre; Sağlık Bakanlığı Türkiye'nin koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 232 bin 257 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 304 kişinin testi pozitif çıktı, 48 kişi hayatını kaybetti. Bakan Koca haritayı paylaşırken, kırmızı kategoriden çıkan iki ili daha duyurdu. Tabloda vaka ve vefat sayısında düne göre yükseliş olduğu görüldü.

Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı. Tabloya göre Türkiye'de, son 24 saatte 232 bin 257 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 304 kişinin testi pozitif çıktı, 48 kişi hayatını kaybetti, iyileşen sayısı ise 5 bin 103 oldu.

18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 62,12, ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 30,78 olarak gerçekleşti.

Kovid-19'la mücadele kapsamında, son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz 653 bin 974 aşı uygulandı.

Türkiye'de bugüne kadar yapılan aşı sayısı 38 milyon 560 bin 60'ı birinci doz, 19 milyon 104 bin 997'si ikinci doz, 3 milyon 460 bin 669'u üçüncü doz olmak üzere 61 milyon 125 bin 726'ya yükseldi. En az bir doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 il sırasıyla Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, İzmir ve Bilecik oldu.

En az bir doz aşı yapılanların oranının en az olduğu iller ise Bitlis, Şanlıurfa, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Iğdır ve Gümüşhane olarak sıralandı.

KAHRAMANMARAŞ DETAYI!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Gaziantep ve Konya kırmızı kategoriden çıktı. Sıra Kahramanmaraş, Aksaray ve Adıyaman'da. Bayrama kadar aşımızı olarak güvenle bayramı karşılayalım." diyerek uyardığı Kahramanmaraş Akdeniz Bölgesindeki tek kırmızı il. Kahramanmaraş'ın yüzde 53.5'i en az bir doz aşı olmuş durumda. Yüzde 55.1'i aşı olan Gaziantep ise turuncu grupta yer alıyor.

Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi'de kırmızı il kalmadı. İç Anadolu Bölgesi'nde Aksaray, Karadeniz Bölgesinde ise Gümüşhane ve Bayburt haritanın kırmızı ile boyalı bölümlerinde yer alıyor. 

Yorumlar (12)
Cenk 7 ay önce
Bilinç seviyesini de ölçen harita olmuş. Cehaletmetre desek daha doğru olur.
Ede 7 ay önce
Bakıyorum da ,çip i takılanlar endişe ve tedirginlik içinde ,madem biz olduk herkes olsun ciplensin peşinde...

Korkmayın yeni varyantlar geliyormuş,onlarında aşı si ni bulmuşlar ,hemen ilacını için, aşı sini olun...
Ölümsüzlük iksirini içmiş olursunuz ve hiç ölmez siniz....
Bizim aklımızla oynadılar,olmayan ,görünmeyen şeyler ile korkuttular,ve devam edecek ler.....

Aşı olanlara saygım sonsuz,onlardan da aynı şekilde saygı bekliyorum...
Ökkeş otatar 7 ay önce
Ede o görünmeyen şeylerin genel adı mikrop, görmek için yüzyıllar öncesinde mikroskop icat etmişler,hani verem, zatürre felan yapıyor ya onlar işte
ali güzel 7 ay önce
Ben kırmızı mavi turuncuyu bilmem mesele maraş antep meselesi değil Türkiyede vaka sayısı çoğalıyor.
Ali can 7 ay önce
Bu kadar cahille yaşamaktan bıktık ya.
Fatih 7 ay önce
Aynen kardeşim adam aşının içinde çip var yazmış arkadaşa çip takacaklar dünya bu arkadaşı takip edecek sanki kaç liralık değeri varsa
Sırada biri 7 ay önce
Aşı olup ya da olmamak insanların tercihine kalmış bir şey, kimisi cahillikle yorumlamış bunu, geçen yıl covid ilaçlari bu yıl zararlı olduğu için yasak, gelecek yıl bu aşıların da zararlı olup olmadığını bilen varsa vurulsun ben vurulmam, DSÖ denen piclerin dediklerinden bağımsız hareket etmezsek ülkece büyük sıkıntıya gireriz, Reisi Cumhurbaşkanımiz oynanan oyunu fark ederde bozarsa herkes çark edecek göreceksiniz
Topuz 7 ay önce
Tetenoz kızamık aşısı aşısı oldun mu? Keşke olmasaydın...
Cenk 7 ay önce
Çocuk felci aşını, kızamık kızamıkçık aşını gözün görerek mi oldun. Her ne hikmetse gelişmemiş şehirlerin bilinç seviyesi arşı endam etmiş. Sosyo-ekonomik olarak geri kalmış şehirlerimiz direniyor, bir onlar zeki maşAllah!..
İBRAHİM GÜVEN- 7 ay önce
Aşı olmayana sıkı yaptırım gelmesi gerekmektedir.
46 ede 7 ay önce
dunyayı yönetener ne zaman isterse vürüs o zaman biter..aşı bulundu bu seferde varyantları ile uğraşıyoruz..yani başımızdaki krallar bitmesini istemiyor ..abdurahman dilipakın youtube da aşı ile ilgili bir sohbeti var aşıya neden karşı ,mutlaka izleyın ne demek istedigimi anlarsınız.
Topuz 7 ay önce
Aşı olmayanlar çocuklarına da yaptırmasın kızamık, verem, tetenoz karma aşı da yaptırımasın...onlar da aşı çünkü destekliyorum sizi...ben yaptırdım aşımı bu arada
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı