banner230

Kahramanmaraş'ta yetkililer Maraş otuyla ilgili neden adım atmıyor?

Kahramanmaraş'ta dudak, gırtlak ve akciğer kanserine neden olan Maraş Otuyla ilgili hala bir adım atılamaması tepkilere neden oldu.

SAĞLIK 09.04.2020, 17:23
Kahramanmaraş'ta yetkililer Maraş otuyla ilgili neden adım atmıyor?
banner257

Kahramanmaraş'ta dudak, gırtlak ve akciğer kanserine neden olan Maraş Otuyla ilgili hala bir adım atılamaması tepkilere neden oldu. Corona Virüsün tüm dünyayı sardığı bu süreçte Maraş otu kullananların da birinci derecede riskli grupta yer aldığı belirtilirken, Maraş Otu'nun satışının durdurulmaması ise hala şaşkınlık oluşturuyor. 27 Ekim 1919 yılında Kahramanmaraş'a gelen Fransızların Kahramanmaraşlılara en kötü miras olarak bıraktığı Maraş otuyla ilgili tartışmalar hala sürüyor. Maraş otunun hammaddesi olarak bilenen ve halk arasında deli tütün olarak geçen tütünün ekiminin bir çok yerde devam etmesi ve durdurulamamısı ise tepkilere neden oluyor. Maraş deli tütününün yasak olmasına rağmen bu yasağı yetkililer neden görmezden geliyor ? 

Şehrimizde neredeyse her yaş grubu Maraş otunu kullanırken, kanser olma riskide bir o kadar artıyor. 

Yetkililer gereğini yerine getirmediği sürece, birçok vatandaşımız zehirlenmeye devam edecektir. 

Maraş otu, ağız florası denilen ağız sağlığını bozmaktadır. Bu endenle ot kullanan kişilerin ağız problemleri oluşur. Maraş otu, dişi tutan kemik ve diş etinde kızarıklara ve iltihaplanmalara yo laçar. Bunun neticesinde de; kemik ve diş eti zayıflar. Ayrıca Maraş otu kullanımı sigarayla eğdeğer oranda kalp ve damar rahatsızlıklarına neden oluyor. Ağız kanseri riskinin Maraş otu kullanımına bağlı olarak artabileceği, saplanmıştır. Diş hekimleri ise ağız içinde uyuşma eşiği yükselen hastaların dişlerini uyuşturmakta zorluk çekmektedir.Dudak ile dişler arsaındaki bölgeye konularak ağızda uyuşmalara sebep olan ağız otu sindirim, sinir ve solunum sistemlerinde geri dönüşümü olmayan hastalıklara yol açıyor. 

Yorumlar (15)
Edeler46 12 ay önce
Bu yıllardır maraşlıların kullandığı sigara gibi bir madde. Olayı tamamen abarmakla birlikte size şu soruları sorayım:ekzoz dumanlarından ciğerlerimiz çürüdü neden susarsınız. Termik santraller fabrikalardan çıkan atık pislikler hastalıklara Sebeb oluyor niye kimseden ses yok. Yediğimiz sebze mevve akmek aş ne varsa hepsi ya geneteğiyle oynanmış yada yetmiş çeşit kimyasala maruz kalmış her gün yiyor türlü hastalıklara kalıyoruz neden kimseden ses yok. Yazacak çok şey var yerim dar. Söyletmeyin insanı ilaç şirketlerinden başlasak anlatmaya sayfalar yetmez. Uğraşmayın maraşlının otuyla.dedelerimiz 90 100 yaşadı onlarda ot atardı. Ha şuda var tabiki tavsiye etmiyoruz ve ot atanların adabınca kimseye zarar vermeden çevreye zarar vermeden kullanmaları gerekir diyoruz. Vesselam
sait46 12 ay önce
Edeler46 yorumundan dolayı teşekkür ederim sonuna kadar haklısınız. aksu pardon karasuya çözüm bulamayan insanlar basit işlerle uğraşıp duruyor.
NK 12 ay önce
İnsanların akılları başlarına gelsin istenmiyor ki. Ayık kafa insan demek başlarına bela demek. Yapilan yanlışların farkına varan insanları istemiyorlar. Millet sarhoş olsun peşlerinden ayrılmasın istiyorlar.
bilirkişi 12 ay önce
yuuh yani !!! Allahım haram kıldığı insanların şuurunu kaybedip birbirini kestiren
öldüren her türlü kötülüğün anası olan ALKOLE niye bu kadar tepki vermiyonuz, günde iki paket sigara içene sigarayı bıraktıran , cebine ve çevresine duman zehri vermeyem otmu battı size haa yoksa ot'un parası zenginin cebine girmiyorda ondan mıdır yoksa , pahalı bişey olsaydı oda tekelleşip zenginin cebine akardı parası deyil mi.
Kahramanmaraşlı 12 ay önce
Yeşil yeşil sokaklarda yerlerde tükürüklü salyalı ot görmek istemiyoruz bir an evvel yasaklanmalı bu illet. Keşke fransızlardan otu değilde başka birşey kalsaydı
By4646 12 ay önce
Benim 5.000 10.000 gelirim yok gücümüz buna yetiyor sizin geliriniz var 20 tl ye alıyorsunuz içiyorsunuz biz napıcaz verin gelirinizin yarısını garıbanlara onlarda alsın 20 tekelik sırada ozaman atmazlar 50 kuruşluk otu ona kalsa herşey sağlıksız ama alıyoruz yinede sağlık lı birşey söyleyin bizde onu atalım bukadar insan ekmek yiyor bundan ben atıyorum doktora gitdim iştahım yok diye bana ilaç verin dedim kan tahlili yabtılar sana ilaç veremem sen ne kullanıyorsun dedi bende maraş otu kullanıyorum dedim herşeyin yüksek çıkmış dedi sana bu şekilde ilaç yazarsam ben mesleğimden olurum dedi yazmadı
Semih 12 ay önce
edeler46 doğru yazmış.100 yaşında kullananda var ama bir ilacın yan etkilerini açın okuyun.ölüme bile götürüyor.nerdeyse ilaçların yüzde 99 u böyle.böbreğe karaciğere kalbe beyne bağırsaklara tüm uzuvlara yan etkileri var. bir haber yapmadınız.
ede 12 ay önce
maraş otondan kaç kişi ölmüş,0
vatandaş 12 ay önce
bu aralar sokaklar temiz. yağmurlar temizledi sokakları ot pisliğnden bu iğrençle daha ne zaman mücadele edilecek
Semih 12 ay önce
ayrica eskidenmiş otu direk atmak.son 20 yıldır çiftkat sigara kağıdıyla atılıyor.hiç kullanmamak gerek ama bir sigara hakkında bir olumsuz haber yaptınız mı hiç.yapmadinız.çunkü kurumsal.garib gureba bir ot kullanıyor sigara içmiyor.sigarayı...
Semih 12 ay önce
...bıraktıran deli tütün.peki paketi 15 tl lik sigaraya devam mı edilsin.peki çok yemekte kalbe zarar verir.alkol de kalp karaciger böbrek beyin akıl sağlığina zararlı.bir birahane haberi yapmadınız.
Ademoğlu 12 ay önce
Maraş otu denilen şeyin tıbbi sakıncasını bilmiyorum. ama iğrenç bir şey olduğu kesin, kesinlikle yasaklanmalı. satanlara ağır para cezası uygulanmalı bu şekilde en azından yeni tiryakiler türemez, zamanla kullanan azalır.
Ede 12 ay önce
Evet sokaklarda yeşil yeşil tükürüklü salyalı ot pisliği görmek istemiyoruz. Türkiye'nin neresinde hangi şehrinin sokaklarında var böyle pir pislik. İşimize gelip-giderken gözümüzün önüne bakamıyoruz. Karşından gelen tükürüyor cart, yanından geçen cart. Bu ne iğrenç bişey yaa. Kim savunabilir böyle bir pisliği.
46 maraş 12 ay önce
Siz bu görevi jandarma abeylere verin 3 ayda o iş tamam.
Şkr 12 ay önce
Bende atarım ama kimse fark etmez
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 05:34
Güneş 06:54
Öğle 12:49
İkindi 16:02
Akşam 18:34
Yatsı 19:49