Sosyal Medyada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstifa Sesleri

Sağlık Bakanlığının koronavirüs tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin ilacının kullanımını durdurmasının ardından sosyal medyada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya tepki yağdı. Binlerce kişi #İlaçlarÖldürdüKocaİstifa etiketiyle paylaşım yaptı.

SAĞLIK 12.05.2021, 12:01
Sosyal Medyada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstifa Sesleri
banner257
banner226

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, koronavirüs (Covid-19) tedavisi için övünerek açıkladığı hidroksiklorokin ilacı tedavi rehberinden çıkarılmasının ardından sosyal medyada Fahrettin Koca istifa sesleri yükselmeye başladı.

Sağlık Bakanlığı Covid-19 tedavi rehberini güncelledi. Alınan yeni karara göre, etkinliği ve yan etkileri bir süredir tartışılan hidroksiklorokin ilacı, koronavirüs tedavisinde artık kullanılmayacak.

KOCA, 'ÖVÜNEREK AÇIKLAMIŞTI'

15 Nisan 2020 tarihindeki basın toplantısında hidroksiklorokini dünyada en yaygın kullanan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bütün vakalara ve şüpheli vakalara hidroksiklorokin başladıklarını, bu ilacın diğer ülkelerde ancak ciddi durumdaki hastalara verilmesine karşılık kendilerinin en erken aşamada kullandıklarını övünerek açıklamış ve tedavideki başarılarını da buna bağlamıştı.

'1 MİLYON KUTU ALIP DEPOLADIK'

Koca, ''Türkiye tedavide farklı bir yaklaşıma sahip. Hiçbir ülke pozitif, şüpheli tüm vakalarda Hidroksiklorokin ilacını erken dönemde kullanmadı. Biz bu ilaçtan daha vaka görülmeden 1 milyon kutu alıp depoladık. Çin’den getirilen Favipiravir’ini de bizdeki yaklaşımla kullanan ülke yok'' demişti.

DSÖ COVİD-19 TEDAVİ ARAŞTIRMASINDAN HİDROKSİKLOROKİNİ ÇIKARDI

DSÖ, 22 Mayıs 2020 tarihinde Lancet’te yayımlanan bir araştırmayla hem hidroksiklorokinin yan etkilerine hem de Covid-19 tedavisinde herhangi bir etkinliğinin olmadığına ilişkin sonuçlar duyurdu. 

Araştırma kesitsel nitelikli olsa, bu nedenle de sonuçlarının güvenilirliği sorgulanmayı hak etse bile, yaklaşık 100 bin hastayı içeriyor olması dikkate alınmasını gerektirir.

Zaten bu nedenle DSÖ de 26 Mayıs 2020 tarihinde, yürüttüğü ilaç araştırmalarında hidroksiklorokin kullanımını durdurma kararı aldı.

SITMA İLACI HİDROKSİKLOROKİN NEDİR?

Plaquenil adı altında satılan hidroksiklorokin (HCQ), belirli sıtma türlerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.

FAHRETTİN KOCA İSTİFA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın överek anlattığı ve 1 milyon kutu depoladıklarını söylediği ilacın yan etkileri nedeniyle durdurulmasının ardından sosyal medyada  #İlaçlarÖldürdüKocaİstifa etiketiyle paylaşım yapan binlerce kişi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı istifaya davet etti. 

banner261
Yorumlar (9)
KURTOĞLU 7 ay önce
Canınız cehenneme, bu ülkenin kaderi bu hainlere tek söz edemeyenler, başarılı insanlara saldırır
Mehmet 7 ay önce
Karşı komşunun kayınbabsı pozitif çıktı önce ilaç verip eve gönderdiler üçüncü gün ağırlaştı hastaneye götürdüler iki gün sonra organ yetmezliğinden öldü dediler ilaçlar gerçekten çok ağırmış demekki
Haci 7 ay önce
Fahrettin koca gibileri olmasa şu an istifa diyenler olmayacaktı çünkü hastane ilaç bulamayacaklar sonrada gebereceklerdi iyiki varsınız sayın bakan zibillik colusuz olmazmış
Sarı 7 ay önce
Daha iyisi varsa elinizde istifa etsin bu iş bitene kadar kalması doğru olanıdır öyle benim.senin demenle olmuyor bu işler
millet 7 ay önce
bilim kurulu ne derse onu yaptılar. zehir verin deseler zehir verecekler , muhalefette doğruyu eleştirir yanlışa susar , bide 3 hafta kapanma diye yaygara koparan muhalefet var bu ülkede . bakın bu millet sandığa gidecekmi , bu kadar esnafı mağdur ettiniz ....
Ökkeş46 7 ay önce
Yetmez istifa. Bilim kurulu da istifa etmeli hatta yargınlanmalıdırlar. Dsö'nün plandemisini harfiyen uygulayanlar toplum sağlığıyla oynamışlardır. Tv den el sallayarak Türk milletini tehdit edenler, yasakları dayatanlar suç işlemişlerdir. Farklı düşünen bilim insanlarına, doktorlara söz hakkı tanımamışlardır. Bu ilaçların hepsi uyduruktur, etken zehirli maddeler taşımaktadır. Aşırı doz kullanımı sonucu bağışıklık sistemi çöken insanlar ölmüştür. Kullanılan maskeler ise bakteriyel hastalıkların önünü açacaktır önümüzdeki yıllarda. Virüsün aşısı da olmaz. Bu gerçeği bir çok bilim insanı ve doktor biliyor ama medya da yer bulamaıdkları için görüşlerini halka duyuramamaktadır. Grip aşısını hatırlayın ne işe yaradı. Domuz gribi, kuş gribi, ebolo virüsü son 15 yılda korku pompalamak için icat edildi. Bu plandemik tatbikat geçtiğimiz yıllarda kullanılacaktı ama başaramamışlardı. Lütfen uyanalalım, sonumuz kabus olmadan...
Mehmet 7 ay önce
Atatürkün kurduğu ilaç araştırma kurumu kapatıldı.Memlekette liyakat ilim ve bilime önem verilmiyorki.Isimiz zor
Fatih bülbül 7 ay önce
Istıfa erdemdir. Onurdur .şereftir. iradedir
Emre Gök 7 ay önce
Yargilanmasi gerekir.Ben bavami o ilac yuzunden kaybettim.hakkimi helal etmiyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 27 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı