Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri'nden Afşin Elbistan Termik Santral Açıklaması

Ak Parti K.Maraş Milletvekilleri İletişim Ofisi, Afşin Elbistan Termik Santraline filtre takılmasını 3 yıl daha uzatan kanunun Ak Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmesinin ardından gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı.

SİYASET 22.11.2019, 22:21 22.11.2019, 22:51
Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri'nden Afşin Elbistan Termik Santral Açıklaması
banner257

Ak Parti K.Maraş Milletvekilleri İletişim Ofisi, Afşin Elbistan Termik Santraline filtre takılmasını 3 yıl daha uzatan kanunun Ak Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmesinin ardından gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı. 

AÇIKLAMAYI AYNEN YAYINLIYOR TAKDİRİ KAMUOYUNUNA BIRAKIYORUZ!

Afşin-Elbistan Termik Santrallerininde içinde bulunduğu, Termik Santrallere baca filtrelerinin yapım süresinin uzatılması bir süredir kamuoyunun gündemindedir.

Daha öncede 18/07/2019 tarihinde süre uzatılması gündeme gelmiş Kahramanmaraş Milletvekillerimizin girişimleriyle önerge vermek suretiyle bu süre uzatımı iptal edilmişti.

Gelinen noktada, baca filtrelerinin yapım süresi ve yapım maliyeti, santrallerin çalışmaması durumunda ortaya çıkacak ekonomik maliyetler ve santrallerde çalışan işçilerimizin geçimleri dikkate alınarak yeniden gündeme getirilmiştir. Bu gündeme gelme sonrasında Kahramanmaraş Milletvekilleri olarak bir takım çalışmalar yaptık ve bu çalışmalar sonrasında; Sayın Cumhurbaşkanımız ’da konuya el atmış, gerekli önlemler alınmadığı takdirde gerekirse kapatırız talimatını vermiştir. Cumhurbaşkanımız’ın talimatı sonrasında külü tutan filtrelerin %80 oranında tamamladığı, asıl kirliliğe sebep olan fuel oil’in yerine doğalgaza geçileceği bildirilmiştir.

Sonuç olarak termik santrallerin kapatılması durumunda bölgeye ekonomik girdisi, işçilerin yaşayacağı mağduriyet ve kapatılması durumunda ortaya çıkacak ekonomik yük dikkate alınarak, ciddi denetim mekanizmasıyla denetlenmesi koşuluyla bu yasa çıkarılmıştır.

EÜAŞ ve EÜAŞ’tan özelleşen kömür yakıtlı santralların toplam kurulu gücü 8.330 MWe’dir. Bu santralların çevre mevzuatına uyum açısından mevcut durumları incelendiğinde, çevresel yatırımlarının 2019 sonuna kadar yetiştirilemeyeceği, 2020 yılı için kapatılması düşünülen kömür santrallarının yerine %56 verimli doğalgaz santrallarının çalışacağı kabul edilirse; tahmini fazladan 19 milyar, 200 milyon TL tutarında doğalgaz maliyeti oluşabileceği öngörülmektedir.

Termik santraller, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1/7/2020 tarihinden itibaren 4 ayda bir denetlenecek, Yapılan her bir denetimde iş planına uygun olmadığı tespit edilen tesislere ilgili idari para cezaları yirmi kat artırılarak uygulanacaktır. İş planındaki herhangi bir işin yapımının belirtildiği süreye göre bir yıl geciktiğinin tespiti halinde üretim tesisinin faaliyeti durdurulacaktır.

Burada Elbistan ve Afşin’deki vatandaşlarımızın sağlığını korumak, öncelikli görevimizdir. Bunun yanında santrallerin kapatılmak yerine önlemleri alınmış bir şekilde çalışmaya devam etmesi de takipçisi olacağımız bir konudur.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Yorumlar (25)
Sade Vatandaş 7 ay önce
Az bile size. %70 oy verip sonrada ağlamayın. Başkanlık sistemi nasıl güzel mi? Eğleniyor muyuz ?
Selim İnce 7 ay önce
Doğalgaz santralleri %56 verimle çalışıyormuş.
Yalan söylerken bari bir bizden birine bir makina mühendisine sorun.
Aynı açıklamada doğalgaz a geçilme ile kirlilik azalacak deniliyor.
Yazık...
Bunlar milyonlarca kişinin kaderi ile oynayabiliyor.
Neden evinizi santralin yanına taşımıyorsunuz?
Madem bu kadar masum bu santral.
Harbi 7 ay önce
Bizim köy santrale 30 km uzakta, son 20 yılda ölenlerin kazayla ölenler hariç çoğu ya kanserden ya astımdan ya da koahtan ölüyor. Şimdi bunların katili kim. Hiç sigara içmemiş anam koah hadtası günlük 1en az 2 saat makineye bağlanıyor.
Aha 7 ay önce
Kim bu çelikler holdingin sahibi, beş altı santrali işletiyor. Elbistanda A santrali Berat Albayrak aldı demişlerdi. Gerçekten bu çelikler onunsa siz milletle kafa buluyordunuz. Sittin sene o fikitre takılmaz. Bunu açıkça söyleyin.
ÇETO BASKAN 7 ay önce
............................................ Neyse
Ede46 7 ay önce
Sıkıntı yok. Afşin Elbistan da yaşamıyorum, oyumu da ne AKP ye ne de MHP veriuorum. Oyunu AKP MHP ye veren Afşin Elbistan lılar düşünsün.
Hmmm 7 ay önce
Mhp' ye boşuna oy vermişim.
Aksakallı akif 7 ay önce
Barut, kömür ve kükürtten elde edilir , pil ve bataryalar kömürden elde edilir termik santral yerine mühimmat,mermi ve fişek fabrikalari ,pil ve batarya fabrikalari devlet tarafindan bölgeye kazandirilmalidir bu yaklaşık 20000 kişiye istihdam ve bölge ekonomisine dev bir yatirimdir neden ? 2030 yilina kadar tüm dünyada hibrit araçlarin orani % 50 ye ulasacak ayrica diyelim ki 80 muhimmat fabrikasi yarin kurulsa ve 3 vardiya üretim yapsa ,dünya silah pazarinin % 2 sinin bile talebini karşılayamazsıniz o yüzden termik kapanırsa tehdidiyle ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışmak şark kurnazlığından başka birşey değildir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?