Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri'nden Afşin Elbistan Termik Santral Açıklaması

Ak Parti K.Maraş Milletvekilleri İletişim Ofisi, Afşin Elbistan Termik Santraline filtre takılmasını 3 yıl daha uzatan kanunun Ak Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmesinin ardından gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri'nden Afşin Elbistan Termik Santral Açıklaması

Ak Parti K.Maraş Milletvekilleri İletişim Ofisi, Afşin Elbistan Termik Santraline filtre takılmasını 3 yıl daha uzatan kanunun Ak Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmesinin ardından gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı. 

AÇIKLAMAYI AYNEN YAYINLIYOR TAKDİRİ KAMUOYUNUNA BIRAKIYORUZ!

Afşin-Elbistan Termik Santrallerininde içinde bulunduğu, Termik Santrallere baca filtrelerinin yapım süresinin uzatılması bir süredir kamuoyunun gündemindedir.

Daha öncede 18/07/2019 tarihinde süre uzatılması gündeme gelmiş Kahramanmaraş Milletvekillerimizin girişimleriyle önerge vermek suretiyle bu süre uzatımı iptal edilmişti.

Gelinen noktada, baca filtrelerinin yapım süresi ve yapım maliyeti, santrallerin çalışmaması durumunda ortaya çıkacak ekonomik maliyetler ve santrallerde çalışan işçilerimizin geçimleri dikkate alınarak yeniden gündeme getirilmiştir. Bu gündeme gelme sonrasında Kahramanmaraş Milletvekilleri olarak bir takım çalışmalar yaptık ve bu çalışmalar sonrasında; Sayın Cumhurbaşkanımız ’da konuya el atmış, gerekli önlemler alınmadığı takdirde gerekirse kapatırız talimatını vermiştir. Cumhurbaşkanımız’ın talimatı sonrasında külü tutan filtrelerin %80 oranında tamamladığı, asıl kirliliğe sebep olan fuel oil’in yerine doğalgaza geçileceği bildirilmiştir.

Sonuç olarak termik santrallerin kapatılması durumunda bölgeye ekonomik girdisi, işçilerin yaşayacağı mağduriyet ve kapatılması durumunda ortaya çıkacak ekonomik yük dikkate alınarak, ciddi denetim mekanizmasıyla denetlenmesi koşuluyla bu yasa çıkarılmıştır.

EÜAŞ ve EÜAŞ’tan özelleşen kömür yakıtlı santralların toplam kurulu gücü 8.330 MWe’dir. Bu santralların çevre mevzuatına uyum açısından mevcut durumları incelendiğinde, çevresel yatırımlarının 2019 sonuna kadar yetiştirilemeyeceği, 2020 yılı için kapatılması düşünülen kömür santrallarının yerine %56 verimli doğalgaz santrallarının çalışacağı kabul edilirse; tahmini fazladan 19 milyar, 200 milyon TL tutarında doğalgaz maliyeti oluşabileceği öngörülmektedir.

Termik santraller, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1/7/2020 tarihinden itibaren 4 ayda bir denetlenecek, Yapılan her bir denetimde iş planına uygun olmadığı tespit edilen tesislere ilgili idari para cezaları yirmi kat artırılarak uygulanacaktır. İş planındaki herhangi bir işin yapımının belirtildiği süreye göre bir yıl geciktiğinin tespiti halinde üretim tesisinin faaliyeti durdurulacaktır.

Burada Elbistan ve Afşin’deki vatandaşlarımızın sağlığını korumak, öncelikli görevimizdir. Bunun yanında santrallerin kapatılmak yerine önlemleri alınmış bir şekilde çalışmaya devam etmesi de takipçisi olacağımız bir konudur.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 22:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sade Vatandaş
Sade Vatandaş - 3 hafta Önce

Az bile size. %70 oy verip sonrada ağlamayın. Başkanlık sistemi nasıl güzel mi? Eğleniyor muyuz ?

Selim İnce
Selim İnce - 3 hafta Önce

Doğalgaz santralleri %56 verimle çalışıyormuş.
Yalan söylerken bari bir bizden birine bir makina mühendisine sorun.
Aynı açıklamada doğalgaz a geçilme ile kirlilik azalacak deniliyor.
Yazık...
Bunlar milyonlarca kişinin kaderi ile oynayabiliyor.
Neden evinizi santralin yanına taşımıyorsunuz?
Madem bu kadar masum bu santral.

Harbi
Harbi - 3 hafta Önce

Bizim köy santrale 30 km uzakta, son 20 yılda ölenlerin kazayla ölenler hariç çoğu ya kanserden ya astımdan ya da koahtan ölüyor. Şimdi bunların katili kim. Hiç sigara içmemiş anam koah hadtası günlük 1en az 2 saat makineye bağlanıyor.

Aha
Aha - 3 hafta Önce

Kim bu çelikler holdingin sahibi, beş altı santrali işletiyor. Elbistanda A santrali Berat Albayrak aldı demişlerdi. Gerçekten bu çelikler onunsa siz milletle kafa buluyordunuz. Sittin sene o fikitre takılmaz. Bunu açıkça söyleyin.

ÇETO BASKAN
ÇETO BASKAN - 3 hafta Önce

............................................ Neyse

Ede46
Ede46 - 3 hafta Önce

Sıkıntı yok. Afşin Elbistan da yaşamıyorum, oyumu da ne AKP ye ne de MHP veriuorum. Oyunu AKP MHP ye veren Afşin Elbistan lılar düşünsün.

Hmmm
Hmmm - 3 hafta Önce

Mhp' ye boşuna oy vermişim.

Aksakallı akif
Aksakallı akif - 3 hafta Önce

Barut, kömür ve kükürtten elde edilir , pil ve bataryalar kömürden elde edilir termik santral yerine mühimmat,mermi ve fişek fabrikalari ,pil ve batarya fabrikalari devlet tarafindan bölgeye kazandirilmalidir bu yaklaşık 20000 kişiye istihdam ve bölge ekonomisine dev bir yatirimdir neden ? 2030 yilina kadar tüm dünyada hibrit araçlarin orani % 50 ye ulasacak ayrica diyelim ki 80 muhimmat fabrikasi yarin kurulsa ve 3 vardiya üretim yapsa ,dünya silah pazarinin % 2 sinin bile talebini karşılayamazsıniz o yüzden termik kapanırsa tehdidiyle ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışmak şark kurnazlığından başka birşey değildir

Afşinli halid
Afşinli halid - 3 hafta Önce

He he biz de inandık tabi yedik açıklamalarınızı. Bu santralleri işletenler bizim adamlarımız ve bunların parası vatandaşın sağlığından daha önemli desenize.

46
46 - 3 hafta Önce

k.maraş belediyesinden emekli olmuş olan babam .oglum belediye başkanina fırça atan mütayit gördum demışti.yani devleti yönetenler siyasetciler degil ,şehrin veya ulkenin kodamanlaridir.adamlar takmiyoruz filtre derse kimse taktiramaz çunku muhtaçsin ona ,çikariyorum işcileri dese kim ne yapabilir.siyasetciler ancak nara atarlar

az bile
az bile - 3 hafta Önce

Partisi grup kararı almış çevreci doktor Sefer Aycan ın.Onun için karşı çıkamamış.Benim köpeğim bile bazı komutlarımı yapmıyor.
Bunlar birde kurt olacak.
AZ BİLE...

Yapalakli yavuz
Yapalakli yavuz - 3 hafta Önce

3,5 km linyit rezervlerinin altina inildiginde güney afrikadaki madenlerde olduğu gibi altin rezervleri ile karşilasmak mumkundur maden tetkik aramanin ellerinden öper bizahmet sondaj yapsinlar

İsmi lazım değil
İsmi lazım değil - 3 hafta Önce

Devleti bu hale getirenlerin Allah belasını versin. Acziyete bak!

Ede46
Ede46 - 3 hafta Önce

Devlet gözden çıkardı bizi Allah yardımcınız olsun

Haci ahmet
Haci ahmet - 3 hafta Önce

yalan dolan

Hikmet Maraşsever
Hikmet Maraşsever - 3 hafta Önce

Bir kez daha milleti aptal yerine koymuşsunuz termik santralleri linyit kömürle çalışır.Doğal gazla her yerde yapılır.Neden elbistan çünkü linyit orda.Bu millet aptal olmasa bir partiye bu kadar müsamaha göstermez.

Hakan
Hakan - 3 hafta Önce

Tek kelimeyle MÜSTEHAK

Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Yazıkkk paket oy çıkan bir memlekete bu yapılmamalıydı elbistanda kaç kişi çalışıyor elazığlı kaç kişi memleketin insanı da çalışmıyor ki bu patilerede güven kalmadı söz verip unutuyorlar

Vatandas
Vatandas - 3 hafta Önce

Ülkede elektrik artık özelden alacağız ,Karun gibi zenginler varmış meğer,
Meğer devlet o kadar zengin değilmiş.
Birde onları filitre meselesinde koruyocagiz ,canımız pahasına.

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 3 hafta Önce

bence de çok mücadele etmişler.vallaaaaaa.

Yazık
Yazık - 3 hafta Önce

Ülkede yönetim kadrolarına liyakat siz insanlar atanmakta, para babalarının her dediği yapılmaktadır. Şu güzelim ülkeye yazık değil mi. Köydeki garibanların da KASKİ suyunu kesmekte insanlar ineklerin sulamak için komşusun dan su dilenmekte, belediye emlak vergisini ödeyemeyen vatandaşa haciz koymakradır.

Fatih
Fatih - 3 hafta Önce

100/80 100/90 olur mustahak size ver mehteri

Ömer
Ömer - 3 hafta Önce

Utanmadıktan sonra bildiğinizi yapın,neredeyse millet yüzünüze tükürse yağmur yağıyor diyeceksiniz.... !!!

vatandaş
vatandaş - 3 hafta Önce

NEKADAR BU FİLTRE ÇOK MU MALİYETLİ BİRŞEY

RAMAZAN KARATAŞ
RAMAZAN KARATAŞ - 3 hafta Önce

Cumhurbaşkanımız bu işi çözecektir.


SIRADAKİ HABER