Ali Öztunç'tan Kuzey Marmara Otoyolu ile ilgili şok iddia

CHP’ Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Bakan Adil Karaismailoğlu’na bu soruları sordu sordu. Ulaştırma Bakanlığı ile Kuzey Marmara Otoyolunun ihalesini alan ortak girişimin imzaladığı sözleşmedeki şartlar, iş bitiminden sonra değiştirilerek, araç geçiş garantileri 3- 4 kat arttırıldı, ortak girişimin işletme süresi de 9 yıldan 13 yıla uzatıldı. Peki, ihale sonrası yapılan bu değişikliler ile ilgili talimatı kim verdi?

SİYASET 18.03.2021, 12:52
Ali Öztunç'tan Kuzey Marmara Otoyolu ile ilgili şok iddia
banner257

CHP’ Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, "AKP’ye yakınlığı ile bilinen şirketlere yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan Kuzey Marmara Otoyolu’nda, iş bitimi sonrası sözleşmede değişikliğe gidilerek araç geçiş garantisi 4 katına kadar artırıldı ve bu da yetmezmiş gibi işletme süresi 9 yıldan 13 yıla uzatıldı" dedi.

Mevcut durumu eleştirerek iktidar partisi AKP’nin vatandaşın cebinden elini çekmesini isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Öztunç, yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan kamuoyu adına şu sorulara yanıt istedi;

1- Kuzey Marmara Otoyolu ihalesi bittikten sonra ihale şartları, iş bitimi sonrası ödemeler başladığında neden değiştirilmiştir? Yapılan değişiklikler nelerdir? Bu değişikliklerde kamunun yararına herhangi bir düzenleme yapılmış mıdır?

2- Kuzey Marmara Otoyolunun sözleşme süresi ne kadardır? Bu süre, iş bitiminden sonra sözleşmede belirtilen süreye ilave olarak ne kadar arttırılmıştır? Bu sürenin arttırılma gerekçesi nedir?

3- Bu otoyolun sözleşmesindeki araç garantisi taşıt/gün olarak ne kadardır? Sözleşmedeki taşıt garanti sayısı (taşıt/gün) otoyol bitiminde neden değiştirilmiştir? Yapılan artış miktarı ne kadardır?

4- İhale sonrası yapılan bu değişiklikler ile ilgili talimatı kim vermiştir?

Yorumlar (3)
m 4 hafta önce
böyle zor sorular sorma vekilim.
Helal olsun 4 hafta önce
Şehrin tek milletvekili Ali Öztunç. Helal sana
Kahramanmaraşlı. 4 hafta önce
Sayın Başkan, Hep soru sorduğunuzu duyuyoruz. Garibime giden ise sorularınıza aldığınız cevapları gelen açıklamaları kamuoyuyla neden paylaşmıyorsunuz.
14°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Nisan 2021
İmsak 04:27
Güneş 05:52
Öğle 12:38
İkindi 16:18
Akşam 19:13
Yatsı 20:33